Samsung ve Ridata Katı Durum Diskler İncelendi

Samsung ve Ridata Katı Durum Diskler İncelendi

Flaş temelli katı durum disklerinin (SSD) tüm dünyada satışa sunulması üzerinden sadece birkaç ay geçti (Gerçi Samsung bundan tam bir yıl önce UltraATA arabirimli 32 GB flaş diskini duyurmuştu). Flaş tabanlı katı durum disklerinin klasik sabit disklerden en önemli farkı kalıcı (NV-non-volatile) flaş bellek birimlerinden meydana gelmeleri, çok daha kısa erişim sürelerinin olması ve daha az güç tüketmeleri. Günümüzde Ridata ve Samsung, SSD pazarının önemli markaları haline geldiler. Ancak Mtron’u yakalayabilecekler mi acaba?

Bellek fiyatlarının muazzam biçimde düşüşüne şahit olduğumuz bu günlerde benzer şekilde flaş belleklerin kapasiteleri arttı ve fiyatları da önemli ölçüde düştü. Düşük düzey 2 GB flaş SD kartlar artık 15 Dolar’dan bulunabiliyor ve 8 GB’lık parçalar da o kadar pahalı değil. Kapasitenin daha da artması ise sadece zamanla alakalı bir şey.

Ucuz MLC (multi-level-cell) aygıtları ile pahalı SLC (single-level-cell) flaş birimlerinin birbirinden farklı olduklarını söylemekte de fayda var. İşte katı durum disklerinde ve hızlı USB 2.0 flaş disklerinde SLC birimleri kullanılıyor.

Her ne kadar kapasiteleri 8 GB ila 32 GB arasında değişen flaş diskler şu an hala satışta olsalar da flaş bellek birimlerinin giderek ucuzlamasından dolayı bellek üreticileri 64 ve 128 GB ürünleri de pazara sürmeye hazırlar. 8 GB dizüstü bilgisayarlar için biraz yetersiz gibi görünebilir ancak endüstriyel ve işle alakalı uygulamalar için yine de kâfi gelebilir. Flaş temelli kalıcı depolama sadece son derece kısa erişim sürelerini değil, aynı zamanda mekanik dayanıklılığı da beraberinde getiriyor. Çoğu flaş sabit diskler 2.5″ boyutunda geldikleri için hem dizüstü bilgisayarlarda hem de masaüstü bilgisayarlarda rahatlıkla kullanılabiliyorlar. Ayrıca birçok flaş disk modeli mekanik sabit disklerden daha yüksek sıcaklıklarda bile sağlıklı biçimde çalışabiliyorlar.

Bunlarla beraber başarım ve fiyat kıstasları katı durum disklerinin önündeki en büyük engeller olarak karşımıza çıkıyor. Şu ana kadar gördüğümüz en hızlı katı durum diski Mtron’un 32 GB flaş katı durum diskiydi. 100 MB/s okuma hızına ulaşmakla kalmıyor, flaş disklerin sahip olduğu diğer bazı olumsuzlukları da ortadan kaldırıyordu; Mtron diskinin yazma ve G/Ç hızları tek kelimeyle mükemmeldi. Yalnız diğer flaş disklerin yazma hızı hala yeteriz. Mtron katı durum disklerini hariç tutarsanız, Western Digital Raptor veya hızlı bir SAS diski gibi ürünler daha iyi bir seçenek teşkil etmekteler.

Şimdi hep beraber iki yeni yarışmacımıza göz atalım: Ridata 32 GB Turbo SSD ve Samsung 64 GB flaş SSD.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın