Samsung ve BenQ’nun İleri Düzey LCD Hesaplaşması

Samsung ve BenQ'nun İleri Düzey LCD Hesaplaşması

Bu, yılın ilk büyük duyurusu. En az iki LCD (sıvı kristal ekran) üreticisi 12ms tepki süreli ürün sunacağını iddia ediyor. Yargılanacaklar, yükselen bir yıldız olan AU Optronics ve iki pazar önderi kuruluştan biri olan Samsung.

AU-Optronics’in panelini ana kuruluşu, BenQ üretmiş. Samsung’un paneli de kendisinden.

Birkaç Hatırlatma

Daha önceki sınamalardan öğrendiğimiz şey görüntü kalitesinin özellikle panelin niteliğine bağlı olduğu. Aslında panel dediğimiz sıvı kristallerden, renk süzgeçlerinden, arka aydınlatma ve ışık tektürleştirme (homogenization) düzeneğinden oluşan ekranın ta kendisi.

Sıvı kristallerle ilgili olarak şu an üç teknoloji yarışıyor. Bunlar: TN+Film, giriş düzeyi ve orta düzey ekranlarda, MVA ise orta ve yüksek düzey ürünlerde (Fujitsu için MVA, Samsung için PVA, Sharp için ASV, CMO için Super MVA) ve IPS yüksek düzey ürünlerde kullanılıyor.

İçteki değişik katmanlar ve panel teknolojileri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için .

Çok sayıda panel üreticisi olmasına rağmen (15’ten fazla ürün sınaması yaptık), son yıllarda ekranlarda kullanılan paneller sıklıkla birbirinin aynısı. Bu durumda iki çok kullanışlı ölçüyü kıstas alarak bazı yararlı bilgiler edinilebilir. Bunlar tepki süresi ve ekran boyutu.

Bununla beraber tepki süresi herşeyi anlatan son söz değil. Bu ölçü değeri, şu an denediğimiz gibi, ekran kalitesine ilişkin belli belirsiz bir fikir veriyor.

Bir cevap yazın