Samsung SyncMaster T260HD

Özellikler Ve Başarım

Samsung T260HD Özellik Tablosu
Panel
Boyut 25.5″
Çözünürlük 1920×1200
Zıtlık Oranı 10,000:1 DC
Parlaklık 300 cd/m2
Görüş Açısı Yatay: 170° – Dikey: 150°
Tepki Süresi 5 ms
Bağlantılar
VGA, DVI, 2x HDMI, SCART, Component, Optik çıkış
Güç Tüketimi
Çalışırken 70 W
Beklemede <2 W
Fiziksel Özellikler
Boyutlar 610 x 502.5 x 245 mm
Ağırlık 8.5 kg
Ayaklık Ayarı Öne/Arkaya Eğiklik, Sağa Sola Dönebilme
Kendine Has Özellikleri
2x 3W Dolby Stereo Hoparlör, Uzaktan Kumanda, Tümleşik TV Tuner

Ürünün bilgisayar ekranı olarak başarımı standart bir ev kullanıcısını tatmin edecek boyutta. 5 ms olan tepki süresi oyunlarda yeterli başarımı sunuyor. Yaptığımız denemelerde herhangi bir gölgelenme veya hayalet etkisiyle karşılaşmadık. Ürünün fiyatını makul seviyelerde tutmak için TN panel kullanılmış. Bu yüzden bazı eksikleri olduğu söyleniyor (dikey görünebilir açıların darlığı ve renk doğruluğunun diğer panellere göre düşük olması). Profesyonel tasarım işiyle uğraşanlar için renk doğruluğu olmazsa olmaz olabilir ancak standart bir ev kullanıcı gözüyle bakıldığında Samsung T260HD’nin başarımı sizi tatmin edecektir.

T260HD’nin TV özelliği ürünün içinde bulunan HD Tuner sayesinde sağlanıyor. Bu sayede ekrana doğrudan anten bağlantısı yaparak TV izleyebiliyorsunuz. Bu iş için bilgisayarınıza ayrıca bir kart almanıza gerek yok. TV özelliğini pekiştirmek için ürünün kutusundan bir de uzaktan kumanda çıkıyor. Bu kumandayla ekranın her türlü ayarını rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Daha önce Samsung LCD TV kullanmış olanlara menüler oldukça tanıdık gelecektir.

Samsung, T260HD modelinde güç tüketimini de rakiplerine göre çok düşük tuttuğunu iddia ediyor. Ekran çalışırken 60-70 W güç tüketimi yapıyor ki bu değer benzer büyüklükteki rakiplerine göre 20-30 W daha düşük. Bekleme konumundaysa 0.3 W güç tüketimi yapılıyor.

Özellikler Ve Başarım

Gelelim ekranın eksiklerine; ürünün başarımıyla ilgili herhangi bir eksiklik tespit edemedik. Ancak gözümüze takılan en önemli işlev eksikliği PIP (Picture In Picture – Resim İçinde Resim) özelliğinin bulunmamasıydı. Bilgisayar ekranı olarak kullanırken bir kenarda da TV izlemek isteyen kullanıcılar ne yazık ki hayal kırıklığına uğratılmış. TV özelliğiyle rakiplerinden ayrılan bir ekranın PIP özelliğini desteklemesini beklerdik doğrusu.

Samsung SyncMaster T260HD

Bunun yanında ekran kartı 1920×1200 gibi yüksek çözünürlüğü desteklemeyen kullanıcılar için 1:1 noktacık eşleme (pixel mapping) özelliği sunulmamış. Yani 1920×1200’den daha düşük bir çözünürlük ayarı seçildiğinde görüntü size sorulmadan kendiliğinden ekrana yayılıyor. Bu durumda birkaç piksel birleştirildiğinden görüntü netliğinde düşmeler yaşanıyor. Birebir eşleme özelliği olsaydı ekranın kenarlarından boşluk kalarak görüntü küçülmüş bile olsa isteyenler netlikten ödün vermeden ekranlarını kullanabilirlerdi.

Özellikler Ve Başarım

Şu an için yaklaşık 500 $ fiyata sahip olan Samsung T260HD, odasında hem TV hem de bilgisayar isteyen kullanıcıları hedefliyor. Eğer bana TV özelliği gerekmez 26″ ekran olsun yeter diyorsanız Samsung’un T260 modelini düşünebilirsiniz bu ürünün fiyatıysa 425 $ civarında.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

8 Yorum

Bir cevap yazın