Samsung, Nokia’yı Geçerek En Büyük Cep Telefonu Üreticisi Olmaya Hazırlanıyor

Nomura Yatırım Bankası’nın iddiasına göre bu çeyrekte Nokia’nın satışlarında büyük bir düşüş yaşanacak ve firma en büyük akıllı telefon üreticisi unvanını kaybedecek.

Son 15 yıldır ilk kez Nokia rakiplerinin gerisine düşüyor: Nomura’nın tahminlerine göre Samsung liderliği ele geçirirken onu Apple ve Nokia izleyecek.

Nokia kısa bir süre önce Microsoft’la anlaşarak bu yılın sonlarına doğru çıkacak olan telefonlarının Windows Phone 7 işletim sistemini kullanacağını duyurmuştu. Ancak bu duyurudan sonra firmanın şu an ki Symbian temelli modellerini tamamen anlamsız hale getirdiği yönünde eleştiriler yapılmıştı. Nokia’nın firma güvenilirliği bu aralar ciddi şekilde sorgulanıyor, satışların da baş aşağı gitmesi dedikoduların artmasına yol açıyor. Geçtiğimiz günlerde hem Microsoft’un hem de Samsung’un Nokia’yı satın alacağı yönünde söylentiler çıktı. Özellikle Microsoft’la bir ortak çalışma anlaşmasının yapılmış olması ve Microsoft’un Apple’dan ilham alarak cep telefonu pazarına girmek istemesi dedikoduları ateşlemeye yetiyor.

Mayıs ayında ilk çeyrek cep telefonu satış rakamlarına göre açıklama yapan IDC, Samsung’un Batı Avrupa’da Nokia’yı geçtiğini duyurmuştu. Ancak Nomura’nın tahmini doğru çıkarsa Nokia en hızlı büyüyen cep telefonu segmentinde dünya çapında liderliği kaptırabilir.

Bir cevap yazın