Samsung Nexus S Uzayda Kadrolu İşe Girdi

Artık uzay istasyonunda asistanlık da yapacak.

Google ve Samsung’un ortaklaşa geliştirdiği Samsung Nexus S cep telefonu Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda (ISS) kadrolu olarak çalışacak ilk ticari model unvanını aldı. Her ne kadar uzayda cep telefonu çekmese de, ürün zaten konuşmak için değil, SPHERES adlı sisteme entegre edilmek üzere kullanılacak.

SPHERES uydu robotlar

SPHERES robotlar.

SPHERES (Synchronized Position Hold, Engage, Reorient, Experimental Satellites) uzayın yerçekimsiz ortamı için Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) lisans öğrencilerinin geliştirdiği, uzay istasyonu içerisinde kendi yön bulma sistemiyle serbestçe dolaşabilen, kendi karar verme mekanizmalarına sahip küçük uydu robotların adı. Bu küçük küreler 2006 yılından beri istasyonda bulunuyor ve ortamda süzülerek astronotlara destek veriyor, bazı komutları yerine getirebiliyor ve mekanda devriye gezebiliyorlar. Robotlara gelecekteki teknolojilere uyumlu olması için “genişleme yuvaları” da eklenmiş.

Samsung Nexus S yukarıda söz ettiğimiz genişleme yuvalarından robotlara bağlanacak ve bu küreciklerin beyni yerine geçerken, resim, video ve ses kayıt özellikleriyle uzay istasyonu içesinde uzaktan izlenebilir araştırma robotu olarak da görev yapacak. Astronot ve uzay bilimcilerinin değerli zamanlarını daha yararlı işlerde kulanmaları için oldukça yardımcı olacak bu sistemin personeli riske sokabilecek tehlikeli durumlarda da çok yararlı olması bekleniyor.

Samsung Nexus S’in fiyat, kapasite, hafiflik, yetenek ve Android‘in esnek programlanabilirliği ile SPHERES’a eklemek için çok uygun bir aday olduğunu belirten yetkililer telefonun NFC okuma yeteneğinden de yararlanılacağını, telefonun ortamda karşılaştığı nesneleri NFC etiketlerinden tanıyabileceğini de söylüyorlar. Nexus S uzay istasyonu içerisinde WiFi üzerinden iletişim kuracak.

Bir cevap yazın