Samsung NC10

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

Samsung NC10 Özellik Tablosu
İşlemci Intel Atom N270
1.6 GHz, 533MHz FSB, 512KB L2 Önbellek
Bellek 1 GB DDR2 667 MHz
Ekran 10″ 1024×600 WSVGA
Kablosuz Ağ 802.11 b/g
Bluetooth
Sabit Disk 160 GB HDD
Kamera 1.3 Mpiksel
Ses Stereo Hoparlörler (2x 1.5 W)
Kart Okuyucu SD, SDHC, MMC
Giriş / Çıkış 3xUSB 2.0
1x VGA
1x LAN RJ-45
2x Ses bağlantısı (Kulaklık / Mik)
Pil Standart 6 Hücreli Li-ion Pil
*İsteğe göre 3 hücreli alınabilir
Ağırlık 1,19 kg (3 Hücreli) / 1,33 kg (6 Hücreli)
Boyutlar 26.1 cm x 18.55 cm x 3.03 cm
Yazılım Windows XP Home Premium
Easy Battery Manager
Easy Display Manger
Easy SpeedUp Manager
SAMSUNG Magic Doctor
SAMSUNG Network Manager
SAMSUNG Update Plus
Renk Seçenekleri Beyaz, Mavi, Siyah

Atom işlemciler hakkında yapılan en önemli eleştiri birden fazla uygulama açıldığında tek çekirdekli olduklarından sistemin tepkiselliğinin düşmesiydi. Bu modelde kullanan 1.6 GHz Atom N270 modeli de tek çekirdeğe sahip (HyperThreading desteğiyle işletim sistemi iki işlemci görüyor). Ancak bizim yaptığımız denemeler sırasında birden fazla uygulamayla çalışırken bile kullanımı kötü yönde etkileyecek büyük bir yavaşlama hissetmedik. Bu işlemcinin netbookların temel kullanım alanları için (internet gezintisi, e-posta, anlık mesajlaşma, ofis uygulamaları gibi) yeterli başarımı rahatlıkla sunduğunu söyleyebiliriz.

Burada bir ara not ekleyelim: Netbook maratonu boyunca işlemci, anakart, ekran kartı gibi temel özelliklerin genelde bütün netbooklarda aynı olduğunu göreceksiniz. Bunun sonucu olarak incelediğimiz bütün modeller aynı başarım değerlerini sundular. Farklılıklar temel olarak tasarım, pil ömrü ve bazı yan özelliklerde ortaya çıkıyor.

Yaptığımız ofis uygulamaları denemelerinde Samsung NC10 ile herhangi bir takılma, tekleme yaşamadık. Film oynatma başarımını denediğimizde 720p de dahil HD filmler bile sorunsuz bir şekilde oynatılıyor. Ancak film kalitesi biraz daha artırıldığında (1080p) işlemcinin tıkandığına tanık olduk. Yani netbookları Çoklu Ortam PC’si şeklinde kullanmak isteyenler standart kalite filmler (VCD, DivX, Xvid, 720p HD) söz konusu olduğunda herhangi bir sorunla karşılaşmayacaklardır. En ileri seviye görüntü kalitesini isteyenler ise Nvidia Ion gibi yeni nesil alt yapıları beklemeliler.

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

Donanımsal olarak çok benzediklerinden ağırlık ve pil ömrü, netbook modellerini birbirinden ayıran en önemli özellikler haline geliyor. Samsun NC10’un yaklaşık 1,33 kg olan ağırlığının ortalamanın biraz üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu sayede pil ömrü olduça uzun tutularak taşınabilirlik en üst seviyeye çıkarılmış. Standart olarak 6 hücreli pille gelen NC10’u daha da hafifletmek (1.19 kg) isteyen kullanıcılar sonradan 3 hücreli pil satın alabilirler. Battery Eater Pro ile yaptığımız klasik kullanım deneyinde (ekran parlaklığı %50, kablosuz ağ açık) NC10 dört buçuk saat kadar (4 saat 33 dakika) pil ömrü sundu (3 hücreli pil için bu değerin yarısı kadar pil ömrü sunacağı düşünülebilir). Ekran parlaklığı daha da kısılarak kullanıldığında bu sürenin altı saate yaklaşacağını söyleyebiliriz (3 hücreli piller için 3 saat).

Sonuç

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

Samsung NC10, 455 $ + KDV fiyatla tatmin edeci bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Şık bir tasarıma sahip olması, diğer modellerin çoğuna oranla daha uzun pil ömrü sunması, ürünle birlikte sunulan yazılımların tatmin ediciliği ve rakiplerinde olmayan SilverNano antibakteriyel klavyesi sayesinde dikkate değer bir ürün olduğunu söyleyebiliriz.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

1 Yorum

Bir cevap yazın