Samsung NC10

Samsung NC10

Beyaz rengini incelediğimiz Samsung NC10’a kasanın sağ, sol ve ön kenarlarını kapsayan metalik ince çerçeve farklı bir hava vermiş. Bilgisayarı açma tuşu, sağ kenara bu metalik çerçevenin başladığı yere yerleştirilmiş ve bu tuş bilgisayar açıkken mavi bir ışıkla aydınlatılıyor. Kasanın ön kenarında bulunan kart okuyucu yuvasıysa bir kapakla kapatılmış. İncelediğimiz modellerin sadece birkaçında gördüğümüz bu kapak tırnak yardımıyla çıkarılabiliyor. Ekranın sol, sağ ve üst kısmında ikişer cm boşluk var ancak sol ve sağ kenarlar arkaya doğru kavisli olduğu için daha küçük bir boşluk varmış gibi hissettiriyor. Bu saydıklarımızın her biri NC10’un tasarımına hoş ayrıntılar katıyor.

NC10’un kamerası ekranın üst kısmına zarif bir şekilde yerleştirilmiş. Mikrofon ise klavyenin sağ üst kısmında, Insert tuşunun hemen üstünde bulunuyor. Kasada, metal ekran menteşeleri ve kenarlarda kullanılan ince metal çerçeve dışında farklı bir malzeme kullanılmamış. Işıklı durum göstergeleri kasanın ön tarafında bu metal çerçevenin üzerine nokta şeklinde yerleştirilmiş ve NC10’un şıklığı bunlarla tamamlanmış.

Klavye tuşlarının çevresinde, kasanın kenarlarında bulunan yuvaların simgeleri bulunuyor. Aslında bu simgelerin kenarlarda bulunması daha güzel olabilirdi ama bunların konabileceği yerde bulunan metal çerçeve nedeniyle kenarlara yerleştirilmemiş olabilir.

Samsung NC10’un en farklı özelliklerinden biri de klavyesinin bakterilerin yaşamasını ve çoğalmasını engelleyen Silver Nano Teknolojisi ile üretilmiş olması. Her gün kullandığımız klavyelerdeki bakteri oranının ne kadar yüksek olduğunu düşünürsek hijyenik bir klavyenin aslında önemli bir ayrıntı olduğunu söyleyebiliriz.

NC10’un bu antibakteriyel klavyesi, bir dizüstü bilgisayar kullanıcısının alışma süresi geçirmeden kullanabileceği rahatlıkta. Sadece sağ alt köşedeki page up, page down ve yön tuşları ile F tuşları biraz küçük ama yine de kullanımda bir sorun yaratacak kadar küçük değiller. Samsung NC10’un klavyesinde gözümüze çarpan tek sorun F tuşlarının hemen üstündeki kasanın biraz yüksekten ve yakından başlıyor olması. Bu durum F tuşları kullanılırken parmağınızın bir kısmının kasaya değmesine neden olabilir.

Ekran menteşeleri şık metalik

Ekran menteşeleri şık metalik

İşimizi hızlandırabilecek Fn tuşlarının bilgisayarı beklemeye alan Fn+Esc komutuyla başladığını görüyoruz. Diğer Fn tuşları ise; pil kapasitesi, Euro simgesi, monitör seçimi, ekran ışığını kapatıp açma, hoparlör sesi açma kapama, Samsung Magic Doctor uygulamasını başlatma, bilgisayarın çalışma performansının seçilmesi, kablosuz bağlantı açma kapama, dokunmatik alan etkin/devre dışı, Num Lk, Scr Lk. Home, End, ekran parlaklığını arttırıp azaltma ve hoparlör sesini arttırıp azaltma komutları Fn ile page up, page down ve yön tuşları kullanılarak veriliyor.

Bunlardan Fn+F11 ve Fn+F12 olarak tanımlanan Num Lock ve Scroll Lock komutlarının üzerinde isimleri yerine simgeleri bulunuyor. Ayrıca diğer tüm Fn+F komutları ekranda küçük simgelerle ve isimleriyle beliriyor ama Fn+F11 ve Fn+F12’de ekranda böyle bir bilgi belirmiyor. Bunlar pek bilinen simgeler değil, bu nedenle bilmeyenler bu tuşların ne olduğunu simgelerinden anlamayabilirler. Ama bu komutlar çok nadir kullanıldığı için bu durum önemli bir sorun yaratmayacaktır.

Z ile X arasındaki mesafe 17.7 cm

Z ile X arasındaki mesafe 17.7 cm

NC10’un dokunmatik alanı yeterince geniş ama biraz daha geniş olsa bizi daha çok sevindirebilirdi. Resimlerde de dikkatinizi çekeceği gibi böyle rahat bir klavyeyi görünce NC10’dan beklentilerimiz ister istemez artıyor. Dokunmatik alanın sağından tek parmakla aşağı yukarı kaydırma yapılabiliyor ve bu durum dokunmatik alan üzerinde ok işaretleriyle gösterilmiş. Aslında bu oklar bulunmadığı durumlarda aylar sonra bu özelliği öğrenen kullanıcıların sayısı az değil. Bu nedenle bu okların bulunmasının önemli bir ayrıntı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca iki parmakla yakınlaştırma uzaklaştırma yapılabiliyor.

Dokunmatik alanın altında çok ince bir boşluk var. Bu boşluğun hemen altından fare çubuğu başlıyor. Fare sol sağ komutları tek parça olarak tasarlanan bu ince tuş ile veriliyor. Kasanın ön kenarına oldukça yakın bir noktadan başlayan bu fare çubuğunun şık göründüğünü ama hem ince hem de tek çubuk halinde oluşu nedeniyle bir alışma sürecine ihtiyacınız olabileceğini söylemeliyiz.

Sol kenarında iki tane USB yuvası, sıcak hava çıkışı, ağ bağlantısı ve güç girişi var.

Sol kenarında iki tane USB yuvası, sıcak hava çıkışı, ağ bağlantısı ve güç girişi var.

Sağ kenarında ses girişleri, bir tane USB yuvası, VGA çıkışı, kilit yuvası ve bilgisayarı açma düğmesi var.

Sağ kenarında ses girişleri, bir tane USB yuvası, VGA çıkışı, kilit yuvası ve bilgisayarı açma düğmesi var.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

1 Yorum

Bir cevap yazın