Samsung Apple Savaşı Yeni Başlıyor

Samsung, Apple’ın kendilerine ait beş patenti ihlal ettiğini duyurdu.

Samsung GALAXY S  II 8 MP arka kameraGeçtiğimiz günlerde Apple sözcüsü Kristin Huguet, Amerika’da Samsung aleyhine bir patent davası açtıklarını duyurmuş ve Samsung’a şöyle yüklenmişti; “Samsung, tablet ve cep telefonlarında kendisine özel, yenilikçi teknolojsini geliştirmek yerine, Apple’ın teknolojilerini ve kullanıcı arayüzünü kopyalamayı tercih etmiştir”.

Daha sonra Apple, ilginç bir şekilde 2012 ikinci çeyrek finans sonuçlarını açıklarken bu davanın Samsung’la olan ticari ilişkilerini zedelememesi için uğraşacaklarının altını çizmişti. Nihayetinde Apple, elektronik cihazlarında genellikle Samsung bellekleri tercih ediyordu. Asıl merak edilen ise, Samsung’un Apple’ın iddialarına ne cevap vereceğiydi.

Ama Samsung, iddialara detaylı bir yanıt vermektense, Apple’a karşı patent ihlali davası açmayı tercih etti. Samsung, Apple’ın kendilerine ait beş patenti ihlal ettiği iddiası ile Japonya, Güney Kore ve Almanya’da Apple aleyhine patent davaları açtığını duyurdu.

Muhtemelen Samsung, Amerika’da görülecek dava öncesi daha iyi bir pozisyon almak için bu davaları açmaya gerek gördü. Patent davalarının bir hayli uzun sürdüğünü göz önüne alırsak, -geçmiş örneklerden de tahmin edebileceğimiz gibi- iki şirketin davanın seyri belli olduktan kısa bir zaman sonra anlaşmaya vardığını duyabiliriz.

Bir cevap yazın