Samsung 9 Serisi Dizüstü Bilgisayarlarını Tanıttı

Tüketici elektroniğinin önde gelen markalarından Samsung, dizüstü bilgisayar pazarındaki ürünlerine yenilerini ekleyemeye devam ediyor. 2011 yılına hızlı bir giriş yapmayı hedefleyen Samsung, 9 Serisi dizüstü bilgisayarlarını tanıttı.

Samsung 9 Serisi

13 inç ekran, 1.31 kg ağırlık ve 16.3 mm incelik gibi iddialı rakamlara sahip olan Samsung 9 serisi dizüstü bilgisayarlar sadece tasarımıyla değil sahip olan donanımlarıyla da ilgi çekiyor.

Samsung 9 Serisi dizüstü bilgisayarın kasası, alüminyumdan iki kat güçlü hafif bir madde olan ve çoğunlukla gelişmiş hava taşıtlarında kullanılan duraluminden üretilmiş ve bu kasalar sağlamlık testinden geçirilmiş.

Samsung 9 Serisi

Cihazın öne çıkan özellikleri ise şöyle;

Ekstra Parlak Ekran

Samsung 9 serisi, 16 milyon renk verebilen, 1.300:1 kontrast oranına ve 400nit parlaklığa sahip SuperBright Plus ekranıyla öne çıkıyor. Samsung’un gelişmiş teknik özelliklere sahip bu ekranı, bunun dışında kullanım kolaylığı ve performansı arttıran bazı gelişmiş özelliklere de sahip. Ortam ışık sensörleri kullanan Otomatik Ekran Parlaklığı kontrolleri, dizüstü bilgisayarın bulunduğu ortamdaki ışık seviyelerini ölçüp ekranın parlaklığını otomatik olarak ayarlayarak kullanıcı deneyimini optimize ediyor ve pil ömrünü uzatıyor. Bu özellik, ortam karanlık olduğu takdirde daha fazla ışık vererek adapte olan, otomatik ayarlı arkadan aydınlatmalı klavye ile tamamlanıyor.

Samsung 9 Serisi

İçindeki Yenilikler

Samsung 9 Serisi dizüstü bilgisayarın gösterişli ekranı, performansını ise gölgelemeye yetmiyor. Microsoft Windows 7 işletim sistemi, ikinci nesil Intel Core i5/i7 işlemci ve 8 GB’a varan hafızasıyla 9 Serisi,  Intel’in akıllı Turbo Boost 2.0 teknolojisini kullanarak işlem gücünü otomatik bir şekilde arttırabiliyor.

Samsung’un bilgisayarı anında açan Hızlı Başlatma özelliği, kullanıcıların 12 saniye içinde çalışmaya başlamalarını sağlayabiliyor. İçerisinde hareketli aksamı bulunmayan 9 Serisinde, 128/256GB kapasiteli flash bellek kapasiteli sabit disk (SSD) günlük kullanım için yeterli alanı sunarken; bir sabit disk sürücüsünden (HDD) yüzde 60 hızlı açılış sağlıyor.

9 Serisinde ayrıca, dayanıklılık artırılırken, gürültü ve ısınma azaltılmış. Bunun yanı sıra, Samsung’un Hızlı Başlatma teknolojisi sayesinde cihaz sadece üç saniye içinde bekleme modundan çıkıp çalışmaya başlıyor. Bu gelişmiş bekleme modunda, veriler iç belleğin yanı sıra SSD üzerine de kaydediliyor ve böylece pil çıkarılmış olsa veya elektrik aniden kesilse bile içerik kullanım için hazır oluyor.

Samsung’un iddiasına göre 9 Serisi dizüstü bilgisayarın batarya süresi, sıradan dizüstü bilgisayar pillerinin üç katı. Samsung’un optimize edilmiş batarya şarj teknolojisi PowerPlus, dizüstü bilgisayarın güç tasarruflu lityum-polimer piliyle uyum içinde pil ömrünü uzatıyor.

HD özellikli 1.3M web kameraya sahip 9 Serisi dizüstü bilgisayar, aynı zamanda daha geniş ve geliştirilmiş touchpad ile birlikte geliyor.

Ayrıca Samsung Electronics Türkiye BT Ürünleri Satış ve Pazarlama Müdürü Barış Kestep, yeni seri ile ilgili olarak; “Samsung 9 Serisi dizüstü bilgisayar, taşınabilir bilgisayar kullanımının birçok harika özelliğini bir araya getirirken; tasarım, ekran ve toplam yetenekler bakımından pazarı da ileri taşıyor. Ekranı zaten başlı başına bir istisna ama bunu uç noktada bir taşınabilir tasarım içinde görmek gerçekten etkileyici. Ultra yüksek kalite bir dizüstü bilgisayar tasarlarken Samsung’un amacı, kullanıcılara 9 Serisi’nin başarılarını tüm yönleriyle göstererek sınırsız bir dizüstü bilgisayar deneyimi yaşatmaktı” diyerek Samsung’un 9 serisine duydukları güveni de belirtti.

Samsung 9 Serisi

Samsung 9 Serisi

Bir cevap yazın