Saints Row: The Third İnceleme

Absürd Olmak İsterken Rezil Olmak

Saints Row The Third ile Saints Row serisi çok ama çok farklı bir yöne gitmiş, bir “gangster hikayesi” olarak başlayan seri, çok farklı bir şeye dönüşmüş. Bütün gariplikleri içinde barındırmaya ve komik değil, gülünç bir oyun olmaya çalışmış ve başarılı da olmuş bana kalırsa. Ancak elbette başarı seviyesi aradığınız şey olup olmadığı oyundan ne beklediğinize bağlı.

Saints row the third 5

Görsel olarak Saint's Row'un yönü gerçekçilikten bambaşka bir noktaya gitmiş. Oysa gerçekçilik o yaptığımız absürd şeylerin daha komik olmasını sağlıyordu...

Oyunu ilk açtığımıda ilk iki oyunda kullandığım karakterin aynısını yapmaya çalıştım ancak başarılı olamadığımı farkettim. Birebir aynı karakteri yapsam da bir şey bir türlü oturmuyor, aynı karakteri yaratamıyordum. Oysa ikinci oyunda hiç zorlanmadan bunu yapmıştım ve bu duruma pek anlam veremeden oyuna başladım. Oynarken oyun bana hep garip ve yabancı geldi, sanki Saints Row değil de çok daha farklı bir seriyi oynuyordum. Sürekli oyuncunun karşısında absürd öğeler çıkararak dikkatini bu şekilde çekmeye çalışan, silah ateşlemenin veya araba sürmenin oldukça keyifsiz olduğu, kendinizi asla “orada” hissedemediğiniz bir oyun…

Saints row the third 2

Boşuna denemeyin, oyunun değişen sanat stili yüzünden ilk iki oyunda oynadığınız karakteri yaratmanız oldukça zor

Silah ateşlemek ve araba kullanmak demişken, oyunun o fena halde başarısız ses sisteminden bahsedeyim. Sizi bilmiyorum ama ben hayatımda bir oyunun bu kadar kötü bir ses sistemiyle çıktığını hatırlamıyorum. Hani Stalker: Call of Pripyat çıktığı dönem zayıf silah sesleri yüzünden eleştirilmişti ya? İşte bu oyunda silah ve araba sesleri onun iki katı zayıf. Oyunu üç farklı platformda da (Xbox 360, PC, Playstation 3) denedim ve her platformda aynı, sesleri hem zayıf, hem de kötü. Eğer seçeneklerden konuşma ve müziği kısıp ses efektleri ve televizyonun sesini açarsanız ne kadar zayıf olduklarını görebilirsiniz. Yahu bu kadar zor mu bu iş gerçekten? Oyundaki sesleri düzeltmek gerçekten bu kadar zor muydu? Bir de bütün bunların yanında karakterler konuşuruken silah ve araba sesleri kısılıyor. Aynı zamanda arabalar sürekli birinci vitesteymiş gibi ses çıkarıyor, en yüksek hıza çıksanızda ikinci vitese bir türlü geçemiyor, sürekli aynı ses tekrarlanıyor. Hem kısık, hem kötü. “Bir oyunun atmosferini nasıl berbat edersiniz” konusunda ders verebilecek kadar iyi bir iş çıkarmış Volition. Ha bir de sesler zaman zaman geç geliyor, ateş ediyorsunuz, üç saniye sonra geliyor sesi. Gerçekten harika, muhteşem. Diyecek söz yok. Bravo. Bir dahaki sefere siz ses kaydederken stüdyoya gelip “dıkşın dıkşın”, “vrın, vrın” diye ses çıkarayım size, bu seslerden çok daha iyidir.

3 Yorum

 1. Erhan Özgür Şevik

  Merhabalar,
  İncelemelerinizi düzenli olarak takip ediyorum. Ve oyun seçmemde çok da faydasını gördüm. Emeğinize çok teşekkür ediyorum. Lakin nacizane bir ricam olacak.
  Siyah üzeri beyaz fontunuz ana siteden ayrı olması bakımından tercih edilmiş olsa da okuma esnasında gerçekten gözleri çok yoruyor.
  Bu arada hala XBOX 360 exclusive’leri var. Forza serisi ve Gears of War gibi…

  • Oruç Dim

   Demek istediğim Xbox 360 ilk çıktığında exclusive’lerle konsola verilen destek çok daha fazlaydı. Şu anda 2-3 oyun serisinden başka exclusive’i yok ne yazık ki.

Bir cevap yazın