Saints Row: The Third İnceleme

Saints Row 2006 yılında bir Xbox 360 Exclusive’i olarak (evet o zaman Xbox için exclusive oyunlar vardı) piyasaya çıktığında çoğu eleştirmen ve oyuncu tarafından bir “GTA klonu” olmakla itham edilmiş, oyuna “orjinali varken bunu oynamaya gerek yok” gibi saçma bir mantıkla yaklaşılmıştı. Saint’s Row’un en büyük sorunu da buydu işte: Sandbox olan herşeyin GTA zannedildiği bir yılda piyasaya çıkmış, bu yüzden de hakettiği ilgiyi görmemişti. Oysa Saints Row GTA’ya sadece benzeyen, ancak içeriği oldukça farklı bir oyundu. Herşeyden önce Saints Row bir sokak çetesinin bütün şehri ele geçirmesini kendine konu ediniyordu, ana hikaye dışındaki aktiviteler çok daha eğlence odaklıydı ve bağımlılık yapıcıydı (aynı zamanda bir sonraki hikaye görevini açmak için bu görevleri yaparak “saygı” kazanmak zorundaydınız), GTA serisinde olduğu gibi sürekli “kişisel olarak yükselmek” yerine çetenin işlerini yaparak çetenizi, yani Third Street Saints’i şehirde saygın bir yere getirmeye çalışıyordunuz… Kısacası ambalajı benzer olsa da GTA’dan çok daha farklı bir oyundu Saints Row ve GTA klonu muamelesi görmekten ve oyuna bu önyargıyla yaklaşan insanların oyunu beş dakika oynayıp “kötü” diyerek rafa kaldırmalarından ötürü bir türlü hakettiği ilgiyi görmedi (daha sonra herkesin GTA klonu olarak yargıladığı ve küçümsediği oyundan GTA, GPS sistemini ve polisin oyuncuyu aradığı bölgenin kırmızı bir daire ile işaretlenmesini aynen kopyaladı).

Saints row the third 9

Saint's Row: The Third'de buna benzer o kadar çok sahne var ki...

Ancak yine de oyun iyi satış rakamları yakalamış olacak ki yapımcı Volition’ın oyunun ikincisini piyasaya çıkarması pek uzun sürmedi. İlk oyundan tam iki sene sonra, 2008 yılında Saints Row 2 bu sefer tüm platformlar için piyasaya çıktı (ancak PC versiyonu tam üç ay sonra piyasaya çıktı ve konsol versiyonlarının oldukça kötü bir portuydu). İkinci oyunla birlikte GTA ve Saints Row serisi tamamen birbirinden ayrılmaya başladı: GTA serisi, GTA IV ile birlikte odağını hikaye anlatmaya çevirirken ve bunun için eğlenceden feragat ederken (bu kötü bir şey değil, yanlış anlaşılmasın, sadece oyunların türlerinin farklı olduğunu belirtiyorum); Saints Row serisi, Saints Row 2 ile birlikte yapılabilecek aktivitelerin de çoğalması ile tamamen eğlence odaklı bir oynanış sunuyordu oyuncuya. Aslında bu iki seri oyunlardan farklı şeyler bekleyen iki farklı oyuncu tipine hitap ediyordu ancak oyuncuların çoğu iki oyunu da zevkle oynadı (hatta belki bu oyunlar birbirlerini tamamladı bile diyebiliriz). Böylece Saint’s Row serisi “GTA klonu” kategorisinden çıkıp tamamen ayrı bir seri olarak değerlendirilmeye başlandı.

Saints row the third 7

Bilimkurgu öğeleri eklemeseniz olmazdı, değil mi?

Ancak Saints Row 2’yi oynayanların çoğu ilk oyunu oynamadıkları için serinin yönündeki değişiklikleri farkedemediler. Seri çok daha uçarı ve absürd bir yöne doğru ilerlemeye başlamıştı, aktiviteler iyice çıldırmış, düşman karakterler standart gangster tiplemelerinden uzaklaşıp çizgi romanlardaki kötü karakterlere benzemeye ve genel olarak oyunun sanat yönetimi gerçekçilikten uzaklaşmaya başlamıştı. Her ne kadar Saint’s Row’un eski stilini çok sevsem de, yani bütün o ciddiyet ve gerçekçilikle “Mayhem” gibi çöp kutularına, insanlara ve arabalara ne kadar hasar verirseniz o kadar çok puan kazandığınız “deli işi” bir modu oynamayı oldukça eğlenceli bulsam da bu tonun da seriye uyduğunu hissetmiştim.

Saints row the third 10

Görmeyeli bambaşka olmuşsun Saint's Row.

Ancak serinin o tonu, çok farklı şeylerin habercisiymiş, bilemedim…

3 Yorum

 1. Erhan Özgür Şevik

  Merhabalar,
  İncelemelerinizi düzenli olarak takip ediyorum. Ve oyun seçmemde çok da faydasını gördüm. Emeğinize çok teşekkür ediyorum. Lakin nacizane bir ricam olacak.
  Siyah üzeri beyaz fontunuz ana siteden ayrı olması bakımından tercih edilmiş olsa da okuma esnasında gerçekten gözleri çok yoruyor.
  Bu arada hala XBOX 360 exclusive’leri var. Forza serisi ve Gears of War gibi…

  • Oruç Dim

   Demek istediğim Xbox 360 ilk çıktığında exclusive’lerle konsola verilen destek çok daha fazlaydı. Şu anda 2-3 oyun serisinden başka exclusive’i yok ne yazık ki.

Bir cevap yazın