Saints Row 2

1997 yılının mart ayındayız oyun dünyası henüz daha özgür oynanışa sahip oyunlarla tanışmamış, çoğunlukla dört duvar arasında klostrofobik ortamlarda oradan oraya savrulurken Grand Theft Auto mucizesiyle tanıştık, Grand Theft Auto ile özgür bir oynanış sunan Dünya’ya özgür bir birey olarak ilk adımımızı attık. Ancak bu adım, Neil Amstrong’a nazire yaparcasına hem oyun sektörü hem de Rockstar için büyük bir adım oldu. Bu adımın etkileri o kadar büyük oldu ki aradan geçen 12 senede değişik platformlarda tam sekiz GTA oyunu çıktı ve yenileri de yapılıyor (resmi olarak açıklanmasa hepimiz GTA 5 oyunu olacağını biliyoruz ). Peki GTA’yı bu kadar popüler kılan ve aradan geçen 12 seneye sekiz GTA oyuna rağmen oynatan neydi, tabi ki her ne kadar belirli bir senaryo her zaman olsa da size yapılabilecek bir çok farklı görevi sunması ve bu görevler de belirli bir kısıtlamaya gitmemesiydi. Son model yüksek hızlı bir arabayla ordu karargâhına sızıp oradan bir tank çalıp şehri dağıtmak başka hangi oyunda yapılabilirdi? Ya da yoldan geçen masum bir vatandaşın arabasını gasp edip bir de üstüne onu tartaklamak belki yasal değil ama bize sunulan özgürlüğün nimetlerinden biriydi. Yıl 2009 ve yine bir GTA oyunu ile baş başayız.

Yazar: Abi nasıl olmuş giriş yazısı.

Uğur Yurtsever: Abi ne yaptın GTA’yı ben incelemiştim ve yayımlandı, sen Saints Row 2 yi inceleyecektin.

Yazar: Şey abi ben…..

Aslında yukarıdaki diyalog yanlış bir giriş yazısı değil, Saints Row 2, GTA oyunlarına oldukça benziyor. Yazının devamında bol bol GTA oyunlarına gönderme yapacağım eminim sizler de bana hak vereceksiniz.

Saints Row 2

Bazı oyunlar vardır ki kendi türlerini yaratırlar ve sonradan gelen oyunlar öyle ya da böyle bir şekilde bu türün atası sayılan ilk oyun veya oyunlarla karşılaştırılır. GTA’da tam böyle bir oyun işte GTA’dan sonra çıkan The Gateway, Mafia, Saints row 2 v.b. oyunlar, oyun severler tarafından hep GTA ile kıyaslanmıştır. Tabi bazı oyun firmaları GTA’yı aynen taklit etmek yerine bu türe farklı yollardan yaklaşmışlardır, Mafia buna en güzel örnektir kanaatimce.

2006 yılında Xbox360 çıkan Saints Row oyun editörleri tarafından yüksek puanlara layık görüldü ve Xbox 360 özel bir oyun olmasına rağmen 2 milyon kopya satarak yapımcı firma THQ’yu sevindirdi. Her başarılı oyunun arkasından bir devam olmalı atasözünü hiçbir zaman aklından çıkarmayan oyun yapımcıları Saints Row 2’nin de geliştirildiğini söyleyerek bizi şaşırtmadılar.

Saints Row 2'de bulabileceğiniz pek çok araçtan birisi.

Saints Row 2’de bulabileceğiniz pek çok araçtan birisi.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın