Sağ Tıklama Menüsüne Disk Temizleme Aracı Nasıl Eklenir?

Disk temizleme aracına ulaşmak için normalde, ya başlat menüsünü kullanmak ya da temizlenmesi istenilen diske sağ tıklanıp özelliklere gidilmesi gerekir. Fakat Disk temizleme aracına daha kısa sürede ulaşmak istiyorsanız eğer, doğru yerdesiniz.

Bu rehberimizde, disklerin sağ tık menülerine Disk Temizleme aracının nasıl yerleştirileceğini anlatıyoruz. Birkaç ufak Kayıt Defteri girisinden sonra, bilgisayarınızdaki herhangi bir diske sağ tıkladığınızda çıkan menüde, aşağıdaki gibi, Disk temizleme aracını göreceksiniz.

sağ tıklama menüsü - nasıl yapılır

Lafı fazla dolandırmadan yavaş yavaş işlemlere geçelim.

Sağ tıklama menüsü - Disk birleştiricisi

Başlat->Çalıştır yolunu izleyerek ya da Windows + R kısayolunu kullanarak Çalıştır ekranını açın ve regedit yazın. Karşınıza gelen Kayıt Defteri Düzenleyici’sinde soldaki listeden HKEY_CLASSES_ROOTDriveshell yolunu izleyin. Bu ekrana geldiğinizde sağ tıklayın ve Yeni->Anahtar yolunu izleyerek diskcleanup adında yeni bir anahtar yaratın. Daha sonra yarattığınız bu anahtarın değerini Disk Temizleme olarak ayarlayın.

Sağ tıklama menüsü - Disk Temizleme

Daha sonra, biraz önce yarattığınız Disk Temizleme adlı anahtarın alt dizinine, command adında yeni bir anahtar daha yaratın ve değerini cleanmgr.exe /d %1 olarak atayın.

Bu işlemden sonra değişiklik hemen meydana gelecektir. Bilgisayarım ekranında herhangi bir diske sağ tıkladığınızda listede Disk Temizleme seçeneğini görmeniz lazım. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra Disk Temizleme aracı otomatik olarak başlayacaktır.

Sağ tıklama menüsü - Disk Temizleme

Ayrıca bu işlemler ile uğraşmak istemeyen kullanıcılar için disklerin sağ tıklama menüsüne Disk Temizleme aracını otomatik olarak ekleyen kayıt defteri girdileri de mevcut. Bu girdileri buradan indirerek tüm bu işlemleri tek bir tıklamayla halledebilirsiniz.

Bu arada unutmadan ekleyeyim, Kayıt Defteri’nde (registry) yapılan her değişiklik belli oranlarda riskler taşır, bu yüzden işleme başlamadan önce Kayıt Defteri’nizin tam bir yedeğini almak isteyebilirsiniz. Bizden söylemesi 🙂 Kolay gelsin.

Bir cevap yazın