Sağ Tıklama Menüsüne Disk Birleştiricisi Nasıl Eklenir?

Disk Birleştirici, çoğunuzun bildiği gibi, sabit diskinizde bulunan parçalanmış dosyaları bir araya toplayarak performansı arttırmaya yarayan bir araç. Bu araca erişmek için ise Başlat menüsünü kullanmak ya da bir sabit diskin özelliklerine göz atmak gerekiyor, tıpkı Disk Temizleyici’de olduğu gibi. Fakat Windows’un disk birleştirici aracına daha kısa sürede ulaşmak isteyen kullanıcılar için, Disk Birleştirici’yi sabit disklerin sağ tıklama menülerine taşıyoruz.

Bunun için öncelikle yapmamız gereken, Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açmak. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni Başlat->Çalıştır yoluyla ya da Windows + R kısa yoluyla erişeceğimiz Çalıştır ekranına, regedit yazarak başlatmak mümkün.

Sağ tıklama menüsü - Disk birleştiricisi

Kayıt Defteri Düzenleyicisi açıldıktan sonra, HKEY_CLASSES_ROOTDriveshell yolunu izliyoruz. Daha sonra bu ekranda sağ tıklayarak runas adında yeni bir anahtar yapıyoruz ve değer olarak Disk Birleştirici atıyoruz. Eğer Disk Birleştirici’yi, Shift tuşunun arkasına saklamak istiyorsanız (yani Disk birleştiriciyi her sağ tıkladığınızda değil de, Shift tuşu basılı iken sağ tıkladığınızda menüde görmek istiyorsanız), bu ekranda Extended adında yeni bir Dizi Değeri yaratmanız gerekiyor. Bu diziye bir değer atamıyoruz.

Sağ tıklama menüsü - Disk birleştiricisi

Bu işlemden sonra, command isimli bir anahtar daha yaratıp değer olarak defrag %1 –v giriyoruz. Bu işlemden sonra sisteminizdeki disklerden herhangi birine sağ tıkladıktan sonra Disk Birleştirme seçeneğini görmeniz lazım. Bu seçenek Disk Birleştirici’nin komut satırı versiyonunu çalıştıracaktır.

Sağ tıklama menüsü - Disk birleştiricisi

Eğer bu işlemler ile uğraşmak istemiyorsanız, Kayıt Defteri’ne bu bilgileri otomatik ekleyen Kayıt defteri girdileri de mevcut. Tüm bu işlemleri tek bir tıklama ile gerçekleştiren bu girdilere buradan ulaşabilirsiniz.

Kayıt Defteri’nde düzenlemeler yapmak belirli bir miktarda risk içerir, bu yüzden herhangi bir değişiklik yapmadan önce Kayıt Defterinin bir yedeğini almak isteyebilirsiniz. Kolay gelsin.

1 Yorum

Bir cevap yazın