Sabit Diskli Video Oynatıcılar Yaygınlaşmaya Başladı

DivX,XVid ve DVD destekli harici depolar

DivX,XVid ve DVD destekli harici depolar

Artık neredeyse bütün oturma odalarında, uzun bir süre önce VHS’lerin yerini alan bir tane DVD çalıcı bulunuyor. Bu oynatıcıların büyük çoğunluğu DivX ve MP3 şeklinde kodlanmış dosyaları da çalabiliyorlar. Ancak bu dosya biçimlerini kullanmanın bir eksi yanı var: dosyaları boş bir DVD’ye yazmak zorundasınız. Bu da kendi DVD yazıcınıza ve bir sürü boş DVD’ye sahip olmanız gerektiği anlamına geliyor.

Bunun yerine kullanabileceğiniz yeni alternatiflerden biri ise 2.5″ veya 3.5″ IDE (ATA) sabit diskli (HDD) oynatıcılar. Bu tür video oynatıcılar yavaş yavaş optik ortamların yerini almaya başladı; dosyalar USB 2.0 aracılığıyla içerideki sabit diske aktarılıyor ve doğrudan oynatılabiliyor. Kopyalama işlemi gigabyte başına yaklaşık olarak bir dakika sürüyor; daha sonra dosyalar HDD oynatıcının diskinden aynı DVD oynatıcılarda olduğu gibi ve tabii ki uzaktan kumanda yardımıyla kolayca oynatılabiliyor.

HDD oynatıcılar çok sayıda video ve ses sıkıştırma yöntemini destekliyor. En çok bilinenler arasında DivX, xVid ve MP3 var. MPEG-2 (DVD) sıkıştırmanın tersine, DivX-kodlamalı dosyalar çok daha az yer kaplıyor. Devamlı gelişen video kodu sıkıştırma algoritmaları sayesinde DivX ve diğer sıkıştırma teknikleri neredeyse DVD kalitesini yakalamış bulunuyor. DivX kodeğinin en son işlevleri arasında aynı DVDlerde olduğu gibi menü ve bölüm seçme bile var. Ancak bu işlevler henüz oynatıcılar tarafından desteklenmiyor. O yüzden eğer menü ve bölüm seçme özelliklerini kullanmak istiyorsanız DVD yapısına geçmek zorundasınız. DVD ortamlardan tanıdığımız video_TS dizini HDD oynatıcılar tarafından tanınıyor. Bölümler, altyazılar, diğer diller veya kamera açıları gibi bütün işlevler aynı DVD oynatıcılarda olduğu gibi kullanılabiliyor. Bu kutuların (box) DivX kodek işlevlerini desteklemeleri sadece zaman meselesi, muhtemelen bir güncellemeyle bütün sıkıntılar çözülecek.

Bu oynayıcılar I-Tunes dosyaları internetten indirdiğiniz korunmuş MP3 dosyalarını çalmıyorlar. Aynı şey video indirme sitelerinin sunduğu DVD veya AVI dosyaları için de geçerli. Sayısal Haklar Yönetimi (DRM – Digital Rights Management) gerektiren bütün dosyalar, HDD oynatıcılarda olmayan, internet erişimi gerektiriyor. Sadece serbest bırakma kodu olduğunda DRM dosyaları çalınabiliyor örneğin Microsoft’un Media Player’ında olduğu gibi. Ayrıca bu alınan kod sadece o bilgisayar için geçerli oluyor ve bir başka bilgisayara veya HDD oynatıcıya aktarılamıyor.

Deneyimize katılan üç adayımızın da devasa depolama kapasiteleri var. 500 GB sabit diskle yaklaşık olarak 10,000 dakikalık MPEG-2 video depolayabilirsiniz. DivX-kodlamalı video dosyalarıyla bu değer kuramsal olarak (theoretically ) 60,000 dakikaya veya yaklaşık 1,000 saatlik videoya kadar çıkabiliyor! Kulağa mükemmel geliyor değil mi? Ayrıca kaliteden kesinlikle ödün vermeniz gerekmiyor. MP3 dosyaları söz konusu olduğunda bu büyüklükteki depolama alanı 3 ay kesintisiz müzik imkanı sağlıyor!

Bir cevap yazın