Sabit Diskli Taşınabilir MP3 Çalarlar

Hayır, hayal görmüyorsunuz, bu THG'de boy gösteren Apple iPod'un bir resmi. Apple'ın iPod'u sunmakla neden pek çok şeyi doğru yaptığına inandığımızı ve daha büyük bir başarı için gözden kaçırdığı iki şeyi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Hayır, hayal görmüyorsunuz, bu THG’de boy gösteren Apple iPod’un bir resmi. Apple’ın iPod’u sunmakla neden pek çok şeyi doğru yaptığına inandığımızı ve daha büyük bir başarı için gözden kaçırdığı iki şeyi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Apple Bilgisayar geçen yıl, Apple iPod’u piyasaya sunmakla, belki de, taşınabilir MP3 teknolojisinde en büyük ilerlemeyi kaydetti. Sabit disk tabanlı bir MP3 çalar çok da yeni bir konsept olmamasına ve çok sayıda şirket bu tip ürünleri piyasaya sürmüş olmasına rağmen, doğru hamle Apple’dan geldi. Zarif, seksi dizaynı ve 5GB’lık sabit diski ile Apple iPod, en azından şimdilik, taşınabilir sabit disk tabanlı MP3 çalar sınıfını yeniden tanımladı. Apple iPod, 2001 senesinde, yılın ürünü için benim favorim olurdu. Bunun sebebi, Apple’ın iPod’daki bir çok şeyi doğru yapmış olması. Bir şeyleri doğru yapmak, sıra dışı ürünleri sıradan ürünlerden ayıran önemli bir özellik. iPod çok ince bir yapıya, öğrenmesi kolay bir kullanıcı arabirimine, şarj edilebilirliğe, hızlı 1394 Firewire bağlantısı ile dosya yükleme becerisine, 10 saat kesintisiz dayanan şarj edilebilir lityum polimer pillere, mükemmel ses veren kulaklıklara, hatta bazı avuçiçi bilgisayarlara rakip olabilcek bir adres defterine sahip.

iPod, satışları alevlemek ve “buna sahip olmalıyım” dürtüsünü uyandırmak için teknolojinin sadece fonksiyonel değil aynı zamanda ‘seksi’ olması gerektiği fikrini insanlara benimsetti. Eğer Apple iPod’da herhangi bir şey için suçlanacaksa, bu herhalde Windows için bir bağlantı seçeneği sunmamasıdır ve bu arabirim olmasa bile cihaz biraz pahalı. Apple, gelecekte Windows tabanlı bir bağlantı yazılımı çıkarma olasılığı için kapıyı tamamen kapatmamasına rağmen, bu küçük endüstri neredeyse bir gece içinde, Windows kullanıcılarının iPod’u kendi sistemlerinde kullanabilecekleri bir yazılımı piyasaya sürmek için yarışa girdi.

iPod’un yerleşik Windows uyumluluğu olmaması ve yüksek perakende satış fiyatı, Apple’ın bu piyasayı ele geçirmesini engelleyen iki büyük hataydı. iPod’un çekiciliğini kendi yararlarına kullanmak isteyen bazı şirketler, iPod’un bu iki dezavantajının altını çizerek, daha ucuz ve Windows uyumluluğu sunabilen kendi MP3 çalarlarını piyasaya çıkardılar.

iPod’un herkes tarafından ve daha ucuz bir satış fiyatı ile kullanılması gereken bir cihaz olduğunu Apple’ın fark edip etmeyeceğini zaman gösterecek. Bence,iPod’un cazibesi o kadar yüksek ki, Apple iPod’u, PC kullanıcılarının ilgisini Apple ürünlerine çekmek için bir köprü olarak kullanabilirdi; fakat şu an durum böyle değil. Aradaki zamanda, çoğu kullanıcı Windows’u doğrudan destekleyen ve Apple iPod’un yarısı kadar fiyatı olan diğer markaların seçeneklerine bakacaklar. Apple iPod ise bu yeni sabit diskli MP3 çalarları değerlendirmek için sadece bir ölçüt olacak. Apple’ın bunu hala fark etmemesi çok talihsiz bir durum.

Bir cevap yazın