Sabit Disklerin 15 Yıllık Geçmişi: Kapasite Başarımı Geride Bırakıyor

Sabit Disklerin 15 Yıllık Geçmişi: Kapasite Başarımı Geride Bırakıyor

Şu sıralar depolama endüstrisi heyecanlı fakat bir o kadar da zor zamanlar yaşıyor. Yüksek tanımlı çoklu ortam içeriğine geçiş eğlence ve kalite seviyesini ciddi şekilde artıyor fakat aynı zamanda depolama gereksinimleri de buna paralel olarak katlanıyor. Her zamankinden daha büyük olan sayısal ses, resim ve video dosyaları sayesinde her zamankinden daha fazla kapasiteye ihtiyacımız var. Bunun sonucu olarak 3.5″ sabit disklerin kapasitesi de büyüyor, en son olarak 750 GB seviyesine ulaşıldı. Fakat ne yazık ki başarımlar aynı oranda gelişme gösteremedi.

Üreticiler kanadında ise büyük birleşmeler gözleniyor. Maxtor birkaç yıl önce Quantum’u satın almıştı ve yakın zamanda da bu firma Seagate’le birleşti. Hitachi, Samsung ve Western Digital ise masaüstü sabit diskleri alanında diğer önemli üreticiler olarak göze çarpıyor.

Seagate, Barracuda 7200.10 modelinin 750 GB’lık 3.5″ sürücüsü sayesinde kapasite tacını taşırken, Samsung sessiz ürünleri ve uygun fiyatlarıyla kendini göstermeye çalışıyor. Western Digital’in 10,000 RPM’lik Raptor sürücüleri ise her ne kadar giriş seviyesi profesyonel ürünler olarak nitelendirilseler de yıllardır başarım liderliğini kimseye kaptırmadılar. Ayrıca yakın zamanda yaygın bir şekilde kullanılacak olan melez sabit diskler Samsung’u bu dörtlü arasında manyetik ve flaş bileşenlere sahip ürünler üreten tek firma yapıyor.

Günümüzde satılan 3.5″ sabit disklerin hepsi en az 55 MB/s en yüksek veri aktarım hızı ve 15 ms veya daha az erişim zamanları sunuyor. Nispeten hızlı olarak görülen sürücüler 70 MB/s aktarım hızlarını geçiyorlar ve ortalama 13 ms erişim süresine sahip oluyorlar. Western Digital’in Raptor sürücüleri 85 MB/s seviyelerinin üstünde aktarım hızları ve 8 ms erişim sürelerine sahipler. Bu diskler uygulamalarda yüksek başarım ve Windows’un açılma sürelerinde iyileşme sunuyor fakat bunun bedeli yüksek fiyat ve nispeten düşük depolama alanı olarak ödeniyor. Sabit disklerin başarımları hakkında karşılaştırma yapmak istiyorsanız sabit disk listelerimize göz atabilirsiniz.

Soru şu: bütün bu rakamlar ne anlama geliyor? Bu başarım değerleri kasanın içinde bulunan diğer bileşenlerle nasıl karşılaştırılabilir? Günümüz sabit disklerinin başarımları eskilerine göre ne kadar iyi? Yeni bir sürücü eskisine göre her zaman daha yüksek başarım verir mi?

Deney merkezimizde eski sabit diskler bulabilmek için bazı kutuları derinlemesine karıştırmamız gerekti. Ve birkaç eski sürücü bulmayı başardık. İlginç olan şey ise MS DOS 5.0 ve Windows 3.1 çağından kalma bu disklerin hala düzgün bir şekilde çalışıyor olmalarıydı.

Bir cevap yazın