Sabit Diskler Nasıl Üretiliyor?

Western Digital Tesislerini Gezdik

20 MB’lık ilk sabit diskimi hatırlıyorum, babamın külüstür arabası Buick kadar çatır çutur ses çıkarıyordu. 1988 yılında o sabit diski mezarına gömmüştüm. O zamanlar sadece 30 kB text dosyamı nasıl saklayacağımı düşünüyordum. Şimdi ise bütün bilgilerimi saklamak zorundayım.

Western Digital Fabrika Gezi Resim 1

Herhalde, siz de benim gibi kaç TB bilgiyi  silmek zorunda kaldığınızı unutmuşsunuzdur. Hepimiz biliyoruz ki SSD’ler hız ve erişim süresi için idealdir ama HDD’ler çok daha güvenlidir. Dosyalarınız, fotoğraflarınız, banka raporlarınız, filmleriniz, müzik koleksiyonunuz, size ait değerli ne varsa muhtemelen manyetik disk plakası üzerindedir. Bu plakalar nereden geliyor? Nasıl dizayn ve test ediliyor? Ve, belki de en önemlisi, 23 yılda 100.000 kat büyüyen HDD alanı ihtiyacıma bakınca, gelecek 5-10 yıl içinde gittikçe büyüyen kapasite ihtiyacıma ekonomik bir şekilde cevap verilebileceğine nasıl emin olabilirim?

Bir araba aldığınızda kaportasının altına bakarsınız. HDD’lerin hayatımızda işgal ettiği öneme bakınca, belkide HDD’lerin de altına bakmalıyız diye düşündüm. Piyasanın kapasite rekorları kıran firması (en son Caviar Green 2 TB barajını aşan ilk HDD idi) Western Digital’in Kalifornia’daki araştırma geliştirme tesislerini ilk defa ve sınırlama olmadan gezme şansı yakaladık. Burası 1950’lerin manyetik teknolojisinin, son on yılda nano ve kuantum teknolojisi ile tanıştığı yer.

3 Yorum

    • Tahir Meylani

      Montajın bir kısmı el ile bir kısmı makine ile yapılıyor. Bu resimde gördükleriniz prototip fabrika. Montaj hattında kullanılacak yöntemler burada test ediliyor. Daha sonra Asya’daki WD seri üretim fabrikaları bu yöntemleri kullanarak Hard diskleri birleştiriyor.

Bir cevap yazın