Sabit Disk Optimizasyonu İçin Basit İpuçları

Bir dosyanın verilerinin disk üzerinde birkaç farklı bölgeye dağılmasına dosya parçalanması denir. Parçalanmış dosyalar disk üzerinden tek hamlede okunamaz ve okuma kafası disk üzerindeki farklı noktalar erişirken zaman kaybeder.  Parçalanmış dosya verileri bir disk birleştirme programı kullanarak tek parça haline getirilebilir ve verinin tek hamlede okunabilir olması dosya erişimin hızlandırır ve disk verimi artırır.

Windows’un kendi disk birleştirme uygulamasına erişmek için Bilgisayar penceresinden disk ikonuna sağ tıklayın, Özellikler’i seçin ve Araçlar sekmesinden Disk Birleştirme’ye  gidin. Önünüze açılan ekrandan disklerinizi parçalanmış dosyalar için analiz edebilir, birleştirmeyi hemen başlatabilir ve düzenli aralıklarla birleştirme ayarı girebilirsiniz (önerilir). Bu birleştirme aracı çoğu kullanıcı için yeterlidir ancak yazımızın sonunda birkaç gelişmiş disk birleştirme aracına da değineceğiz.

Not: SSD sürücülerin mekanik okuma/yazma kafaları olmadığından diskin farklı yerlerine erişim süresi neredeyse sıfırdır ve dosya parçalanmasından neredeyse hiç performans kaybı yaşamazlar. Dahası SSD sürücülerin yazma ömürleri sınırlıdır ve disk birleştirme ile verilerin yerini değiştirmek sürücünüzün ömrünü kısaltmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Bu konuya yazıın ilerleyen bölümünde tekrar değineceğiz.

8 Yorum

 1. Namık Kemal Sinanoğlu

  Belgelerim klasörünü belgelerim sağ tık özellikler- hedef – d:\belgelerim diyerek işletim sisteminin olduğu diskten taşımak yeni sistem kurulumlarında verilerin korunmasını kolaylaştırır. Ayrıca masaüstünden kaldırmak da yükü azaltır.

 2. Emir

  Diskte sanal bellek ayarı yaparken, sistemde bulunan toplam Ram miktarı*1.5 başlangıç boyutuna yazılmalıdır, çıkan sonuçta 2 ile çarpılarak en büyük boyut alanına yazılmalıdır. Bu şekilde işleyiş daha kararlı hale gelecektir.

 3. BuZADAM

  sürekli ssd ömründen bahsediliyor.. yazma okuma işlemlerini azaltma üstüne bütün makaleler. ancak gözden kaçan bir durum var bu ssd lerin ortalama hata öncesi ömürleri 1.000.000 saat . ufak bir matematik yapın .. kısaca ssd nın yazma okuma ile ömürü vs kısaltamazsınız.

  pagefile yi ssd den başka hdd ye taşımak perfromans kaybına neden olabılır . sonuçta gerektiğinde sanal bellek olarak kullanıcak e sen bunu hızlı ssd den 2. dışkın olan hdd ye taşıdığında performans kaybı yasarsın.

Bir cevap yazın