Sabit Disk Optimizasyonu İçin Basit İpuçları


Oldukça kullanışlı olan bir ipucu diskinizi birkaç bölüme (partition) ayrımaktır. Bölümlendirmenin işletim sistemi dosyalarını depolanmış verilerden ayrı tutarak karmaşayı önlemek, diskbelleği dosyasını ayırmak, ölümcül hataların tek bir bölümle sınırlı kalmasını sağlayarak veri güvenliğini artırmak, farklı işletim sistemlerini (ör. Windows 7 ve Ubuntu Linux gibi) aynı sabit diske kurabilmek gibi yararları vardır. Ancak diskinizi fazla sayıda bölüme ayırmanın sakıncalarını da göz önünde tutmanız gerekir. Örneğin Masaüstü, Belgelerim gibi kişisel klasörleriniz varsayılan olarak işletim sistemiyle aynı bölümde yer alır ve bu bölümde yeterli yer kalmazsa masaüstünüze veya belgeler klasörünüze yeni dosyalar ekleyemeyebilirsiniz. Bölümleme yaparken kullanım tarzınızı göz  önünde bulundurmanız gerekir.

Windows kurulum esnasında da bölümlendirme seçenekleri sunmaktadır. Sonradan bölümlendirme yapmak için Bilgisayar Sağ Tuş -> Yönet -> Disk Yönetimi yolunu izleyebilirsiniz.

[rho size=”468″]

8 Yorum

 1. Namık Kemal Sinanoğlu

  Belgelerim klasörünü belgelerim sağ tık özellikler- hedef – d:\belgelerim diyerek işletim sisteminin olduğu diskten taşımak yeni sistem kurulumlarında verilerin korunmasını kolaylaştırır. Ayrıca masaüstünden kaldırmak da yükü azaltır.

 2. Emir

  Diskte sanal bellek ayarı yaparken, sistemde bulunan toplam Ram miktarı*1.5 başlangıç boyutuna yazılmalıdır, çıkan sonuçta 2 ile çarpılarak en büyük boyut alanına yazılmalıdır. Bu şekilde işleyiş daha kararlı hale gelecektir.

 3. BuZADAM

  sürekli ssd ömründen bahsediliyor.. yazma okuma işlemlerini azaltma üstüne bütün makaleler. ancak gözden kaçan bir durum var bu ssd lerin ortalama hata öncesi ömürleri 1.000.000 saat . ufak bir matematik yapın .. kısaca ssd nın yazma okuma ile ömürü vs kısaltamazsınız.

  pagefile yi ssd den başka hdd ye taşımak perfromans kaybına neden olabılır . sonuçta gerektiğinde sanal bellek olarak kullanıcak e sen bunu hızlı ssd den 2. dışkın olan hdd ye taşıdığında performans kaybı yasarsın.

Bir cevap yazın