Sabit Disk Optimizasyonu İçin Basit İpuçları

 

Muhterem manyetik sabit disk teknolojisi artık yaşlandı, ancak hala maliyeti en düşük veri depolama ortamı olmayı sürdürüyor. Yeni SSD’lerin özellikleriyle boy ölçüşemeyecek olsalar da, birkaç ince ayarla “klasik” disklerinizin performansını ve güvenilirliğini artırmanız mümkün. Dahası yazımızda SSD sürücüleriniz için de birçok püf noktası var. Okumaya devam edin…

8 Yorum

 1. Namık Kemal Sinanoğlu

  Belgelerim klasörünü belgelerim sağ tık özellikler- hedef – d:\belgelerim diyerek işletim sisteminin olduğu diskten taşımak yeni sistem kurulumlarında verilerin korunmasını kolaylaştırır. Ayrıca masaüstünden kaldırmak da yükü azaltır.

 2. Emir

  Diskte sanal bellek ayarı yaparken, sistemde bulunan toplam Ram miktarı*1.5 başlangıç boyutuna yazılmalıdır, çıkan sonuçta 2 ile çarpılarak en büyük boyut alanına yazılmalıdır. Bu şekilde işleyiş daha kararlı hale gelecektir.

 3. BuZADAM

  sürekli ssd ömründen bahsediliyor.. yazma okuma işlemlerini azaltma üstüne bütün makaleler. ancak gözden kaçan bir durum var bu ssd lerin ortalama hata öncesi ömürleri 1.000.000 saat . ufak bir matematik yapın .. kısaca ssd nın yazma okuma ile ömürü vs kısaltamazsınız.

  pagefile yi ssd den başka hdd ye taşımak perfromans kaybına neden olabılır . sonuçta gerektiğinde sanal bellek olarak kullanıcak e sen bunu hızlı ssd den 2. dışkın olan hdd ye taşıdığında performans kaybı yasarsın.

Bir cevap yazın