Sabit Disk Kapasitesi Kasım Gibi 3 TB’a Erişecek

Softpedia’nın haberine göre sabit disk kafası üreticisi TDK 2010 yılı için sabit disk kapasitesi artış grafiğini yayınlamış. Tabloda 3.5″ sabit diskler için tek bir plaka kapasitesinin 500 GB’dan 640 GB’a çıkacağı yazıyor.

Şu an en yüksek kapasite beş adet 500 GB manyetik plakadan oluşan 2.5 TB’lık sabit diskler. Kasım ayına doğru 640 GB plakalar kullanılacak olursa 3 GB sınırı aşılacak demektir.

Dizüstü bilgisayar sabit disklerinde de benzer gelişmeler yaşanacak. Sabit disk üreticileri bu ayın sonuna doğru 2.5″ çapında 375 GB kapasiteli manyetik plakaları kullanmaya başlayabilecekler. Daha önceki en yüksek 2.5″ plaka kapasitesi 320 GB’tı. İki yeni 2.5″ plakanın birleştirilmesiyle dizüstü bilgisayarların sabit diskleri de 750 GB’a yükselmiş olacak. Yalnız TechConnect’in haberine göre 750 GB kapasiteli 2.5″ sabit disklerin piyasaya girişi ekim ayını bulacak.

İki seneden daha uzun bir süredir katı durum disklerinin (SSD), sabit diskleri bir gün öldüreceğini söyleyip duruyoruz ancak gelişmeler hiç de öyle olacak gibi durmuyor.

Bir cevap yazın