Sabit Disk Başarımını Anlamak

Sabit Disk Başarımını Anlamak

Eğer sabit disk alanındaki gelişmeleri ekran kartı veya işlemci alanında yaşanan gelişmelerle karşılaştırırsanız bir şeyi fark edersiniz: çok az olmazsa olmaz vardır ve gerçekten “büyük kazançlar” yoktur. Sabit diskler ilk bakışta sıkıcı gibi gelebilir ancak bu sadece ilk bakış için geçerlidir. Aslında depolama yoğunluğu bakımından çok ciddi ilerlemeler sağlandı ve başarım da sürekli olarak arttı; sadece başarım artışları depolama kapasitesindeki artışlar kadar çok göze batmıyor. Bazı durumlarda uzmanlar bile üzerindeki etikete bakmadan iki sabit diski bir birinden ayıramayabilir ancak iki model arasında başarım farkları olabilir. Teknik özellikleri bir birine yakın karşılaştırılabilir sürücüleri hatta aynı aileden olanları inceleseniz bile bazı ölçülebilir farklar olduğunu görürsünüz.

“Ölçülebilir” kelimesini özellikle kullandım çünkü Hitachi sürücü ile Western Digital sürücü kullanan benzer sistemler arasındaki farkı kimse söyleyemez (güncel parçalar kullanıldığını varsayıyorum). 10,000 RPM Western Digital Raptor ve 7,200 RPM sürücüler arasında ya da RAID 0 düzeneği ile tekli bir disk arasında hissedilir farklar vardır ancak orta seviye 7,200 RPM sürücüler arasındaki farklar çok küçüktür. Yine de bazı açılardan farklar olduğunu gözden kaçırmamak gerek; değişen önbellek (cache) boyutları ve Seri ATA veya UltraATA sürümler duruma göre farklar yaratır.

Bu yazıda sabit disklerin başarımları üzerinde rol oynayan bütün parametreleri açıklamağa çalışacağız. Kısaca sayarsak bunlar sürücü biçim etmeni (form factor), plaka çapı ve sayısı, kayıt teknolojisi ve veri yoğunluğu, dönüş hızı ve erişim süresi, arayüz ve önbellektir. Daha sonra Seagate’in Barracuda 7200.10 sabit disk ailesine bakacağız ve benzer teknik özellikleri olan sabit disklerin farklı depolama kapasiteleri, önbellek büyüklükleri ve arayüzlerle (Seri ATA – UltraATA) ne farklar sunduklarını inceleyeceğiz. En büyük kapasiteli sürücünün en hızlı olmadığını ve 16 MB önbelleğin o kadar da fazla başarım sunmadığını gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Bir cevap yazın