Rusya’da 50.000 Motorola Telefonu İmha Eden Adam 15 Yıla Mahkum Oldu

Rüşvet sadece bizim sorunumuz değil.

Cep telefonlarının yaydığı radyasyonun insan sağlığına nasıl bir etkisi olduğu henüz tespit edilemedi. Bazı araştırmacılar, cep telefonu radyasyonu ile beyin tümörü arasında -çok fazla cep telefonu kullananlar için özellikle- bir ilişki var diyorsa da henüz ortada bilim dünyasında kabul görmüş, bu teoriyi destekleyen uzun vadeli bir araştırma bulunmuyor.

Yine de hükümetler cep telefonlarının yaydığı radyasyon için bir üst limit belirliyor; firmaların da buna uygun cep telefonu üretmesini şart koşuyorlar.

Rusya polisi de, Rus Hükümetinin belirlediği radyasyon sınırını aştığı gerekçesiyle 2006 yılında ülkeye ithal edilen 50.000 Motorola telefonu imha etmişti. Her ne kadar Motorola iddiaları kabul etmese de 1.5 Milyon Dolar değerindeki cep telefonunun imha edilmesine engel olamamıştı.

Rüşvet

O dönem cep telefonlarının imha edilmesi emrini veren Dmitry Latyshev’in, Motorola telefonların radyasyon değerini hakkında gerçek olmayan bir rapor hazırlattığı ve firmayı rüşvet vermeye zorlamak için bu emri verdiği ortaya çıktı. Hakkında dava açılan Dmitry Latyshev, dava sonucunda 15 yıl hapise mahkum oldu.

Görüyorsunuz, rüşvet dünyanın her yerinde bir problem, teknoloji de bunun dışında dahil. Hatta bir dönem birçok uluslararası şirket -başta Amerika menşeli olanlar- Türkiye’de verdikleri rüşvetleri vergiden düşmek için giderlerine yazıyorlardı.

kaynak: celluar-news

Bir cevap yazın