Rusya Uzayı Temizlemeye Hazırlanıyor

Rusya, Dünya yörüngesinde dolaşan ömrünü tamamlamış uyduları temizlemek için kolları sıvadı.

İnsanoğlu böyledir işte; önce çevreyi kirletir, sonra temizlemek için tonlarca para harcar. Aynı durum Uzay için de geçerli.

Dünya yörüngesinde ömrünü tamamlamış ve hiçbir işe yaramayan yüzlerce uydu var. Bu uydular, Dünya yörüngesini boş boş işgal etmekten başka bir işe yaramıyorlar. Birinin bu pisliği temizlemesi lazım…

Uzay çöplüğü

Neyse ki Rusya, bu işe gönüllü olmuş gözüküyor. Rusya, geliştireceği özel bir uydu ile Dünya yörüngesinde ömrünü tamamlamış uyduları temizleyeceğini açıkladı. Nükleer güç ile çalışacak ve yaklaşık 15 yıl ömrü olacak olan uydunun, Dünya yörüngesinden yaklaşık 600 uyduyu temizleyeceği açıklandı. 2023 yılında yörüngeye fırlatılması beklenen uydunun maliyeti ise 2 milyar dolar olacak.

Rusya’nın geliştireceği uydu, temizlenmesi gereken uyduları yörüngeden çıkaracak. Böylece çöp uydular ya Dünya atmosferinde yanıp kül olacaklar ya da okyanusa düşecekler.

1 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Hani UFO’lar vardı. bermuda üçgende kaçırma yapıyordu. Alsın götürsün hurda uyduları paralel evrene. Birgün gelir lazım olur. Yada dursun yerinde, ilerde uzay müze gibi olursa tarihi kıymeti olur.

Bir cevap yazın