Rusya Oyun Pazarından Çarpıcı Notlar

gameindustry.biz internet sitesi, Rusya’nın önde gelen oyun geliştiricisi ve dağıtımcısı Akella’nın dağıtımdan sorumlu başkan yardımcısı Vladimir Koudr ile bir röportaj yapmış. Röportajdan çarpıcı notları sizlerle paylaşmak istedik.

Korsan oyun

gameindustry.biz: Rusya’da A kalite bir oyunun satış fiyatı nedir?

Vladimir Koudr: Rusya’da PC oyunlarının satışı ağırlıkta bunun da en önemli sebebi PC oyunlarının ucuza satılması. Konsol oyunları Dünya pazarıyla aynı fiyata satılırken A kalite bir PC oyunu, Rusya’da 20 dolara satılıyor.

gameindustry.biz: Bu çok iyi bir rakam

Vladimir Koudr: Fena değil, bir oyun çıktıktan bir süre sonra fiyatı 20 dolara yakın bir fiyata düşer ama Rusya’da bu her zaman 20 dolardır. Daha sonra fiyat düşmez. Bir oyunun ilk fiyatı neyse sonraki fiyatıda odur. B kalite bir oyunun satış fiyatı ise 12-15 dolardır.

gameindustry.biz: Hangi tarz oyunlar Rusya’da popüler?

Vladimir Koudr: Bilinen oyunlar genelde başarılı ama tarz olarak en çok FPS ve aksiyon oyunları, daha sonra strateji, RPG ve bazı yarış oyunları. Assassin’s Creed ve Prince of Persia gibi bazı oyunlar burada oldukça başarılı oldu. Konsol oyunlarının PC versiyonları da oldukça popüler. 400.000 Test Driver Unlimited, 1.5 milyon Prince of Persia sattık Rusya’da.

gameindustry.biz: Dijital oyun pazarı hakkında ne düşünüyorsunuz Steam ve benzeri platformlarla çalışıyor musunuz?

Vladimir Koudr: Evet, belli başlı oyunlarımızı dijital platformlarda satışa sunuyoruz fakat ne yazık ki Rusya’da dijital pazar pek güçlü değil ama perakende çok güçlü. Rusya’da oyun pazarının %80 perakende ve dijital PC pazarına ait. Geri kalan %20 ise konsol.

gameindustry.biz: Fiyatlar yüzünden mi?

Vladimir Koudr: Geçmişse bakmak lazım bundan 15 yıl önce pazarın %100 yasa dışı kopyaydı. CD ROM kopyalayıp satmak çok kolaydı. Ama korsan konsol oyunları bulmak oldukça zordu. Bir PC toplayıp ücretsiz oyun oynamak çok daha ucuza geliyordu. Şu anda Rusya’da modern oyunları oynatabilecek 9 milyon PC var. 200.00 Playstation 3 ve neredeyse aynı sayıda Xbox 360 var.

gameindustry.biz: Dünya’yı etkisi altına alan global ekonomik kriz Rus oyun pazarını nasıl etkiledi?

Vladimir Koudr: Geçen sene ekonomik durum hiç iyi değildi. Perakende oyun satışları ciddi şekilde düştü. Rus parası Ruble %25 değer kaybetti. Sattığımız oyunların %70 uluslar arası lisansa sahip olan oyunlar. Sonuç olarak, lisans için Euro ve Dolar ödüyoruz. Bu bizim için büyük bir problem oldu. Ruble kurunun düşmesi sektör için oldukça olumsuz bir gelişme oldu.

gameindustry.biz: Son olarak, Geçen yıl korsan oyun miktarının arttığını duyduk, hala böyle mi?

Vladimir Koudr: Evet, doğru. Uluslar arası medyada, Rusya pazarında korsan yazılım oranının oldukça yüksek olduğunu görebilirsiniz ama oyun pazarında bu oran çok daha düşük çünkü Rus oyun dağıtıcımları korsan ile büyük bir mücadele içindeler ve insanlara yasal oyun aldırmak için yaratıcı çözümler geliştiriyorlar. St Petersburg gibi büyük şehirlerde perakende satışın %70-80’i yasal fakat ücra şehirlerde bu oran tam tersi, yani korsan %70-80 düzeyinde ama bu oran artıyor.

Bu röportaj, bir şehir efsanesinin daha yıkılmasına yol açıyor. O şehir efsanesi ne idi: Rusya korsan oyun kullanımında birinci. Hiçte öyle değil, yazıda okuduğunuz gibi özellikle büyük şehirlerde korsan kullanımında ciddi bir azalma var. Ülkemizde yasal oyun satışları ne durumda  soruyorsanız? Ne siz sorun, ne ben söyleyeyim. Kendi geliştirdiğimiz ciddi bir oyun olmadığı gibi, yasal oyun satışlarımızda bir hayli düşük.

Bu yazıyı okurken “Bizim ülkemizde oyun fiyatları, bu yazıdaki gibi ucuz olsa aynı şekilde yasal yollardan oyun alırız” dediğinizi duyar gibiyim. Fakat korsanla mücadele bu kadar kolay değil, 10 liraya oyunda satsanız, korsan kullanmaya alışmış bir milletin alışkanlıklarının değişmesi uzun ve kararlı bir çalışma olmadan pek mümkün değil. Siz ne düşünüyorsunuz?

4 Yorum

 1. Uğur Yurtsever

  Ülkemizde uygulanan çeşit çeşit sevimli (!) vergiler oldukça 20 liraya oyun oynamamız bir hayli zor. Kanunlar tüketicinin ve ürünlerin haklarını korumak yerine vergi toplayanın oğlunun yatını katını, kızının yurt dışı eğitim masraflarını düşünmeye devam ettiği sürece de bu sistemin yıkılması imkansız.

  Rusya, dünyada gösterebileceğimiz ender örneklerden. Ayrıca karşılaşılan bu tip sorunları çözmek için (en basiti korsan yazılım kullanımı) bizden daha köklü sosyo-ekonomik geçmişleri var. Oyun dağıtımının yanında diğer bir fikir ürünü olan filmlerde de durum aynı. Bugün Türk insanının  korsan yollarla temin ettiği filmlerin bir çoğu Rusya, Hindistan ve çeşitli Doğu Asya ülkelerinde yayımlanan Region 5 DVD’lerden elde ediliyor. Bu sürümler sadece yerel dil desteği içeriyor. Bu yolla vizyon filmlere tüm dünyadan daha önce yasal olarak ulaşabiliyorlar. Biz ise bu sürümlerden elde edilen korsan R5’lerle idare ediyoruz. Görüntü belki kaliteli, ama yerel dildeki sesler silinip yerine filmin orjinal dilindeki sesler korsan yollarla eklendiği için oldukça kötü bir ses kalitesi… En nihayetinde kalitesiz bir korsana bile talep oluyor. Bırakın onu insanların sinemaya gitmeyip tasarruf yapmayı tercih ettiği, bunun yerine evde oturup ailece kamera çekimi versiyonlarla idare ettiği bir dönemde yaşıyoruz.

  Belki de en yürek burkanı insanların neden buna mahkumum, neden kaliteli ürünleri edinebilecek ekonomik refaha sahip değilim diye sorgulamaması. Sorgulayanın da elinden birşey gelmiyor zaten.

  Tekrar oyunlara dönelim. Bana sorarsanız bir 5 sene öncesine kıyasla bugün aradığımız neredeyse tüm oyunları orjinal olarak bulabilmemiz bile büyük bir gelişme. Orjinal oyunlara ve Türk dağıtımcı firmalara destek olduğumuz sürece de ufak ufak da olsa ileriye doğru yol alabileceğimizi düşünüyorum. 

  Ancak unutmamamı gereken şey, ülkelerin içinde bulunduğu ekonomik, politik, kültürel ve toplumsal pozisyonların asla birbirinden ayrılamayacağı. Yani elimizdeki “oyun fiyatları” konusu ile belediyelerin halktan toplanan vergilerle profesyonel futbol adına rekabet etmesi aslında birbirine oldukça bağlı. Anlatmak istediğim “bu neden böyle? bence böyle olsa daha iyi olurdu” demek için ülkenin dinamiklerini tekrar gözden geçirmek gerektiği ve bu değil 3-5 paragrafta, 3-5 kitapta dahi anlatılabilecek cinsten birşey değil.

 2. LORDTEK

  Kanunlar vergi toplayanın oğlunun yatını katını ve kızının da yurt dışı eğitim masraflarını nasıl düşünebilir ki? Tamam bir hukukçu değilim ama bana bile garip geldi bu ifade 😀

 3. Onur

  Dağıtımcı firmaya destek dedi adam ya.Şuan türkiyede bir borderlands pre ve ya assasin creed yada GTA5 bakın 170 -200 liraya satıyor dağıtımcı üstelik steam daha ucuza satmaya çalıştığında baskı kuruyorlar.Adamlar sen orginal oyun almışsın umrunda değil ki.Az kişi alsın cebimiz dolsun kafasında şekil a “ARAL” bu dağıtımcı türkiyenin korsan kullanmasında başı çeken adamlar.Asgeri ücretin 800 lira olduğu zamanda 170 liraya oyun satıyorlar şerefsizler

Bir cevap yazın