Röportaj: Türkiye’de Crysis

Devam

Büyütmek için tıklayın...

Büyütmek için tıklayın…

THGTR: Keşke birkaç isim söyleyebilseydin. Her zamanki gibi EA işi sıkı tutuyor çünkü CrySis oyun camiasında bir devrim başlatacak. EA’ya hak veriyorum. Oyuncunun yanında oldukları için ünlülerimize teşekkür ederiz (her kimlerse). Merak ettiğimiz bir husus daha var. Crysis Teaser Trailer müziği (hazır ünlüler âlemine girmişken) Kurtlar Vadisi Irak filminde çalan “Cendere” adlı müziğe benziyor. Acaba müzikleri, Kurtlar Vadisi dizisinin müziklerini yapan Gökhan Kırdar mı yaptı?

Turgut Özbayram: Hayır. Fakat Kurtlar Vadisine benzemesi normaldir. Çünkü dizi aksiyon içeriyor. Bildiğiniz gibi Crysis’de çok hareketli bir oyun olacak. Her dakikası her saniyesinde aksiyon var. Dolayısıyla aksiyon müzikleri birbirine benzeyebilir. Ayrıca dizinin ve oyunun ortak bir yanı daha var. Hem dizi hem de oyunda silahlı çatışmalar var. Bu da müziklerin az çok benzer olabileceği en azından bazı çevrelerce böyle eşleştirmelerin olabilirliğini artırıyor. Ayrıca Bana İstanbul’da GameX fuarında sorulan bir soru vardı “Crysis Teaser Trailerin müziğini World of Warcraft´tan kopya mı aldınız?” diye. Tabi ki hayır, böyle bir şey söz konusu bile olamaz. Bize bu müziği tanınmış müzisyen “Hans Zimmer´in” bazı öğrencileri yaptılar ve onların içinde World of Warcraft´ın müziğini yapan şahıslardan biri de vardı. Bundan dolayı tarz olarak belki birazcık birbirine benziyor olabilirler.

THGTR: Anlıyorum. Benim bir önerim var Gökhan Kırdar gelecekteki oyunlarınıza eşsiz ve güzel müzikler yapabilir. Çünkü Kurtlar Vadisi dizisi müzikleri çok tutuldu ve aksiyon yönü yüksek müzikler. Neyse, bir başka merak konusu ise şu; oyunda Amerikalılar, Koreliler ve Uzaylı yaratıklar arasında dönen oyun hikâyesinde acaba Türkler var mı? Yani şöyle olabilir: Birkaç Türk ajanı Korelilere yardım etmek için bölgede ilerleyen bölümlerde düşman ya da bize destek olarak karşımıza çıkabilir. Böyle bir durum söz konusu mu?

Turgut Özbayram: Crysis´de Türkler yok ne yazık ki. Aslında oyunda bir Türk karakterinin olmasını isterdik. Ama sizde takdir edersiniz ki şu an savaş içinde olan Amerika ve Kuzey Kore bu hikâyeye daha iyi uyuyor. Zaten unutulmaması gereken bir husus var, eğer ki Türk oyuncularımız Crysis´i Türkçe oynarlarsa kendilerini “Türk Askeri” gibi hissedeceklerdir bundan eminim. Bu hissi oyunda yakalamak mümkün. Gerçekçilik konusunda bizden daha iddialı bir firma var mı?

Büyütmek için tıklayın...

Büyütmek için tıklayın…

THGTR: Peki fiyat hususunda EA bize bir sürpriz yapabilir mi? Biliyorsunuz ki Türkiye’de oyunlar çok pahalı bu da oyuncuların farklı yönlere gitmelerine neden oluyor. Tam bir fiyat veremeyeceğinizi biliyorum fakat basite indirgenebilir. Ucuz mu olacak pahalı mı veya yorumunuz nedir?

Turgut Özbayram: Bunu şimdiden söylemek cidden zor çünkü fiyatını EA ile Crytek kendileri aralarında anlaşıyorlar ve fiyat son anda belirleniyor. Son günlerde bazı online oyun satış firmaları Crysis’i 35 $’dan ön siparişe sunmuş durumda. Crysis´in tam fiyatı şu an daha belli değil. O yüzden soruna tam cevap veremeyeceğim. Türkiye’de Crysis pahalıya mı veya ucuza mı satılacak gibi basite indirgersek bence Türkiye’deki ortama göre bir güzellik yapılabilir. Bekleyip göreceğiz.

Büyütmek için tıklayın...

Büyütmek için tıklayın…

1 Yorum

Bir cevap yazın