Röportaj: Türkiye’de Crysis

Röportaj: Türkiye'de Crysis

21. yy. dünya oyun tarihinin kral tahtına oturacak bir veliaht doğmak üzere. Crysis Kasım ayı içerisinde piyasaya sürülecek ve oyun harika ötesi. Tamam, buraya kadar her şey güzel ve anlaşılır. Peki bunun dışında bizi ilgilendiren neler var. Bu oyuna neden bu kadar önem veriyoruz? Nice krallar gördük fakat hiçbiri bizi bu kadar heyecanlandırmamıştı. Sadece büyüleyici özelliklere sahip kusursuz oyunlardırlar. Fakat bu oyun farklı! Bizi ilgilendiren tarafları CryTek çalışanlarından Crysis topluluk görevlisi ve aynı zamanda bölüm testçisi Turgut Özbayram’a sorduk.

Büyütmek için tıklayın...

Büyütmek için tıklayın…

THGTR: Merhaba Turgut senle en son İstanbul’da ilki gerçekleştirilen Intel Game X fuarında tanışmıştık. Fuarın üstünden baya zaman geçti. Senin iyi olduğundan eminim fakat Crysis’in nasıl olduğundan emin değilim. Şu an hangi oynanabilirlik seviyesinde ve Alpha’dan bu yana eklenen yeni özellikler var mı? Genel olarak CrySis’in son hali hakkında bilgi verebilir misin?

Turgut Özbayram: Merhaba THGTR, öncelikle bu röportajı yaptığınız için çok teşekkür ederiz. Evet, en son İstanbul’da görüşmüştük ve orda sizlere Crysis´in Pre-Alpha’sını sunmuştuk. Geçen haftalarda Crysis’in piyasaya çıkma tarihi tüm dünyaya sunuldu ve tabii ki bu Türkiye için de geçerli. “16 Kasım 2007″den sonra Crysis tüm dünyada ve Türkiye’nin her yerinde oynanabilecek. Crysis şu an Beta aşamasında ve çok yakında Crysis MP Beta Testimizi başlatacağız.

THGTR: Asıl konumuz CryTek’in, Crysis üzerinden biz Türk oyuncularına ne gibi hediyeler sunacağı. Firmada her milletten çalışan olduğu gibi Türkler de çalışmakta hatta önemli yöneticiler ve kuruculardan bazıları da Türk. Bundan dolayı aklımıza “oyun neden Türkçe çıkmasın? Neden seslendirmeler Türkçe olmasın?” gibi sorular geliyor. Ben dâhil herkes Türkiye’deki oyun piyasasını biliyor ve tüm yayıncılar Türkiye ismini duyduğu zaman kaçıyor. Fakat biri bir atılım yaparsa belki bu piyasa da düzelebilir. İçimden bir ses CryTek’in referansı ile EA bize kıyak geçecek gibi diyor. İçimdeki sese güvenip soruyorum. Crysis’in Türkçe dil ve ses desteği olacak mı?

Turgut Özbayram: Evet, Crysis tam Türkçe olarak Türkiye´ye sunulacak, yani tek altyazı değil seslendirmeler bile Türkçe olacak.

Büyütmek için tıklayın...

Büyütmek için tıklayın…

THGTR: Çok güzel bir haber. Bu güzel gelişmeyi resmi bir ağızdan duymak gerçekten sevindirici. Direk akla bu desteğin nasıl yapıldığı geliyor. Firmada çalışan Türklerden mi yardım alındı. Çevirileri, seslendirmeleri kimler yaptı.

Turgut Özbayram: Hayır, Crysis’in Türkçe seslendirilmesinde CryTek firmasında çalışanlar görev almadılar. Crysis´in Türkçe´sinin çok özel olmasını istedik. Bundan dolayı Türkiye’deki ünlü dizi oyuncuları ve ses sanatçıları ile çalıştık. Ama size ne yazık ki bu şahısların kimler olduklarını söyleyemem. EA izin vermiyor. Ama bu konuyu basının önünde tüm Türkiye´ye sunacağız. Beklemediğiniz bir anda TV kanallarında reklam veya haberlerde bizleri görebilirsiniz.

1 Yorum

Bir cevap yazın