Röportaj: Trine Yapımcısı Frozenbyte İle Çok Özel

Uzun zaman önce, çok uzak bir diyarda refah içinde bir krallık vardı. Fakat bu çok uzun sürmedi…

Yaşlı kralın bir varisi yoktu ve göçüp gittiğinde krallık büyük bir karmaşanın içine sürüklendi. Güç arzusu, adeta büyücülerin ve savaşçıların gözlerini kör etmişti ve her gün yeni krallar peydah olmaya başladı. Gün geçmiyordu ki bir başkası, önceki kralı devirip krallığını ilan etmesin. Ne var ki insanlığın bu deliliği, çok yakında daha büyük bir kötülük tarafından gölgelenecekti. Önceleri yaşam ve refah vaat eden sihir, sinsi bir şeye dönüştü…

Trine Screenshot 5

Trine, fizik motoruyla bütünleşmiş eğlenceli bulmacaları masalsı hikaye anlatımıyla birleştiren enfes bir platform oyunu.

Hiç şüphe yok ki Trine, geçtiğimiz yılın en şaşırtıcı oyunlarından biri oldu. Gerek muhteşem anlatımı ve görsel derinliğiyle bizlere yaşattığı masalsı his; gerekse fizik motorunun gücüyle yaratılmış eğlenceli oynanış mekanikleriyle birlikte her yaştan herkes için etkileyici bir deneyimdi. Hatta enfes müziklerle süslenmiş bu masalsı yolculuk Nisan ayında Türkçe dil desteğine bile kavuştu bildiğiniz gibi.

Biz de zaten uzun süredir iletişim halinde olduğumuz Trine’ın yapımcısı Frozenbyte’la bir röportaj yapalım dedik. Bu yalnızca Trine üzerine bir söyleşi değil; aynı zamanda Frozenbyte’ın ilk oyunu Shadowgrounds, ufuktaki yeni projeler, bağımsız oyun piyasasının bugünkü durumuna da ışık tutuyoruz.

Lafı fazla uzatmayayım; evet, Frozenbyte CEO’su ve Trine’ın tasarımcısı Lauri Hyvärinen sorularımızı yanıtlıyor…

Röportajımızın orijinal metnine ulaşmak için her sayfanın altındaki “English” linkine tıklamanız yeterli.

THGTR: Öncelikle merhaba ve ilginiz için teşekkürler. Ben hakkınızda ufak bir giriş yapacağım elbette; ancak yine de Frozenbyte’ı bir de sizden kısaca dinleyerek başlayalım röportajımıza.

Lauri Hyvärinen (Frozenbyte): Helsinki, Finlandiya merkezli 28 kişiden oluşan sağlam bir oyun firmasıyız. Frozenbyte’ın temelleri, daha önce oyun endüstrisinde herhangi bir tecrübesi olmamış oyun aşıkları tarafından 2001’de atıldı. İlk oyunumuz Shadowgrounds, PC için geliştirilmiş bir shooter’dı ve ikinci oyunumuz Trine ile de konsol platformuna açıldık. Şu anda da tamamlıyla Steam, PSN ve XBLA gibi dijital oyun dağıtımı platformlarına odaklanmış durumdayız.

13 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Türkçe dil desteği geldiğini duyar duymaz kutulu olarak aldım.Bu kadar düzgün çeviri beklemiyordum gerçekten çok iyi olmuş.Bağımsız yapım diyerek küçümsememek lazım çünkü bölümlerdeki ayrıntılar günümüz aaa yapımlara taş çıkartıyor.

  Tek korkum son bölüm hakkında şikayetler okumuş olmamdı.Her yerde yok efendim neden bu kadar zor ,böyle bölüm olmaz gibi şeyler okumuştum.İlk denememde geçtim ve oyun bitti.Nasıl bittiğini anlamadım.

  Çok fazla bölüm var ancak başlayınca bırakamıyorsunuz o yüzden hemen bitiyor.Kesinlikle devam oyunu yapılması lazım.

  Röportaj için teşekkürler.Sayenizde Türkçe dil desteğinin bizim için ne kadar önemli olduğunu bilecekler…

 2. Ziyaretçi

  Elinize sağlık. Oyunu satın almıştım daha önce bu röportajdan sonra bir kez daha bitirebilirim artık 😉 Yeni röportajlar da isteriz. Bu arada ingilizcesi de çok güzel olmuş. İngilizce inceleme yazsanız acayip tutar.

 3. Ziyaretçi

  elinize sağlık, çok güzel bir röportaj olmuş oyunu yeni edindim çok güzel bişeye benziyo türkçesi de çok akıcı olmuş ama bi yazıtipi olayı var türkçede ariel’le gösteriyo acaba bende mi bi sorun var anlamadım bu arada bu 23 studiosu googlede arattım mount&blade warbandi de bunlar çevirmiş sitesi de http://www.23studios.org siteleri ingilizce ama 😀

 4. Uğur Yurtsever

  Rica ederiz.

  Türkçe çeviri gerçekten akıcı, kendilerini Trine 2’de de işbaşında görmek isteriz. 🙂

  Yazı tipi sorununu tam anlayamadım. Yanılmıyorsam yazı tipini değiştiremiyoruz.

 5. Elsair

  23 Studios Mount and blade i de yapmış, sitelerine baktım bi de move party yazıyor. Siteleri bayağı ilginç olmuş bu arada. Oyungezer de okumuştm ben trine ın Türkçe olcağını. Yazarın biri röportaj yapmıştı ve Türkçe sözü aldık falan diyordu. Bi alakaları fln mı var acaba? Bilen var mı?

 6. Uğur Yurtsever

  Bay Hyvarinen’in sözlerine bakacak olursak, 23 Studios Trine’ı Türkçeleştirmek için Frozenbyte’la iletişime geçmiş. OGZ’nin bir alakası olduğunu sanmıyorum, olsa bizim de haberimiz olurdu. Frozenbyte ile uzun süredir iletişim halindeyiz.

 7. Elsair

  O sayı var mı bende bilmiyorum ama bakayım birazdan. Zaten 4-5 ay önceki bir sayıydı. hatta 2009 bile olabilir. Röportajı yapan yazara mail atarım adresi varsa. Bende merak ettim

Bir cevap yazın