Röportaj: Trine 2 ve Ötesi- Frozenbyte İle Çok Özel

2009’un en şaşırtıcı oyunlarından biriydi Trine. Gerek muhteşem anlatımı ve görsel derinliğiyle yaşattığı masalsı his; gerekse fizik motorunun gücüyle yaratılmış eğlenceli oynanış mekanikleriyle her yaştan herkes için etkileyici bir deneyim sunmayı başardı.

Frozenbyte’ın CEO’su ve Trine’ın tasarımcısı Lauri Hyvärinen’le yaptığımız ilk röportaj yaklaşık üç ay önceydi ve biz oyuncular, yaklaşan fırtınanın farkında değildik. Dürüst olmam gerekirse, Bay Hyvärinen de iyi iş çıkarmış ve yaklaşan büyük sürprizle ilgili ağzındaki baklayı çıkarmamıştı bir türlü. Bu sürpriz, Haziran ayına kadar bir sır olarak kaldı…

Haziran ayındaki E3 2010’dan hemen önce yapılan duyurudan da bildiğiniz gibi Frozenbyte’ın yeni sürprizi Trine 2’ydi ve açıkçası bu da Frozenbyte’tan özel detaylar koparmak için bir rövanş fırsatı demekti bizim için. En güçlü silahlarımızı meraklı sorularla doldurduk ve Helsinki, Finlandiya’ya doğru ateşledik… Frozenbyte merkezine pek tabii.

Trine 2 SS1

Trine 2 geliyor... Epik anlatımı ve muhteşem oynanış mekanikleriyle pek tabii.

Evet, Trine’ın tasarımcısı ve Frozenbyte’ın CEO’su Lauri Hyvärinen bir kez daha sorularımızı cevaplıyor ve inanın ağzına kadar yeni detayla dolu harika yanıtları var bizler için (bir editör olasılığı bile var). Bu yalnızca bir Trine röportajı değil elbette. Gelecek projeler, E3 izlenimleri  ve Alan Wake hakkındaki yorumlar da (bildiğiniz gibi Remedy de Finlandiyalı bir geliştirici) menümüzdeki yerini çoktan aldı.

Röportajımızın orijinal metnine ulaşmak için sayfanın altındaki “English” linkini kullanabilirsiniz.

THGTR:  Son röportajımızın üzerinden neredeyse üç ay geçti ve bu geçen sürede birçok önemli gelişme oldu. Öncelikle Demon’s Souls gibi bir oyunun arkasındaki dağıtımcı olan Atlus’la yaptığınız anlaşma için tebrik ederek başlamak istiyorum.

Lauri Hyvärinen: Teşekkürler! Atlus’la çalışıyor olmaktan dolayı oldukça mutlu ve heyecanlıyız. Şu ana kadar her şey güzel gelişti ve bu işbirliğinin muhteşem bir oyunla sonuçlanacağına inanıyoruz.

THGTR: Atlus’la yaptığınız bu anlaşma yalnızca Trine 2’yi mi kapsıyor; yoksa gelecek projeler için de geçerli olacak mı?

LH: Şimdilik yalnızca Trine 2’yi kapsıyor; ancak işler iyi giderse gelecek projelerde de birlikte çalışmak için bir nedenimiz olabilir.

THGTR: Son röportajımızda sırada tamamen farklı bir oyun projesi olduğundan bahsetmiştiniz ve açıkçası biz de Trine 2 için beslediğimiz umutları biraz daha ertelemiştik. Ancak E3 2010 öncesi gelen haber hoş bir sürpriz oldu. Peki tamamen farklı bir konsepte sahip olacağını söylediğiniz diğer oyun projesi de devam ediyor mu?

LH: Evet, şu an tamamen yeni bir IP üzerinde çalışan ufak bir takımımız var. Bu proje de 2011’de çıkacak ve şu an bu yapımla ilgili bazı noktalara son şeklini veriyoruz. Her ne kadar Trine 2 için en büyük projemiz desek de bu yeni oyuna da muhteşem olması için bütün sevgi ve ilgimizi gösteriyoruz. Bu projenin ne olduğunu önümüzdeki sonbaharda açıklayacağız. Yani tamamen yeni bir şeyler duymaya hazır olun.

4 Yorum

  1. Ziyaretçi

    İngilizcesini de koymanız iyi olmuş.Şimdi bunlar thgtr’nin worldwide sitesinde sizin adınızla yayınlanacak mı?Yayınlansın bence,gavurlara adınızı duyurun.

Bir cevap yazın