Röportaj: Lead and Gold’un Geliştiricisi Fatshark İle Çok Özel

Röportaj: Lead and Gold’un Geliştiricisi Fatshark İle Çok Özel – 2

Martin Wahlund Fatshark CEO

Fatshark CEO'su Martin Wahlund

THGTR: Öncelikle merhabalar. Ben hakkınızda kısa bir giriş yapacağım elbette; ancak Fathsark’ı bir de sizden dinleyelim.

Fatshark: Fatshark, Northplay isimli bir firmanın ardılı olarak 2008’de kuruldu. Northplay ise 2003’te kurulmuştu ve çeşitli İsveçli geliştiricilerin projelerinde taşeron olarak yer almıştı. Lead and Gold bizim kendimize ait ilk oyunumuz. Bir sonraki oyunumuz ise Capcom için geliştirdiğimiz Bionic Commando Rearmed 2 olacak. Şu anda Fatshark’ta 35 kişi çalışıyor.

THGTR: Peki Fatshark’ın özel bir anlamı var mı?

FS: Evet. İsveççe’den direk çevirirsem “anlamak, kafası almak” gibi garip bir anlamı var.

THGTR: Fatshark çatısı altındaki ilk oyununuz Lead and Gold: Gangs of the Wild West, geçtiğimiz haftalarda yayınlandı. Tebrik etmeyi ihmal etmeyelim. Savaş oyunları tarafından fazlaca sömürülmemiş Vahşi Batı konseptini kullanarak tamamen çoklu oyuncu odaklı bir oyun yapma fikri nasıl doğdu?

FS: Çok teşekkürler. Öncelikle piyasada Western konseptine sahip iyi oyunlar konusunda bir eksiklik olduğunu gördük ve bu aynı zamanda bizim yapmak istediğimiz oyun fikrine de uyuyordu. Bu dönemdeki silahların düşük isabet oranlarına sahip oluşu, yaratmak istediğimiz yakın dövüş mekanikleriyle tam bir uyum içindeydi. Ayrıca kendi aramızda arkadaşlarımızla ve internet üzerinden diğer insanlarla oyun oynamayı çok seviyoruz ve bu da çoklu oyuncu odaklı bir oyun ortaya çıkardı.

Fatshark Office 1

Fatshark ekibi çalışıyor...

THGTR: Ekip olarak oyunu büyük bir zevkle oynuyoruz ve oyun basınından gelen olumlu eleştirileri de düşününce Lead and Gold’un oldukça beğenildiğini söyleyebiliriz. Peki satışlar nası gidiyor şu günlerde?

FS: Henüz satış rakamlarını almadık, ancak umut verici görünüyor. Dijital ortamda dağıtılan oyunların en önemli yanı, oyunu her an güncelleyebilmeniz ve yeni içerikler yayınlayarak yeni oyuncuları da oyuna bağlayabilmeniz.

3 Yorum

Bir cevap yazın