Röportaj: CryEngine 3, Crysis 2 ve Crytek

CryEngine 3, Crysis 2 Ve Crytek – 3

CryEngine 3, Crysis 2 Ve Crytek - 3

THGTR: Tüh, oysa ne heyecanlanmıştım. Bu muhteşem grafiklerle bir Orta Çağ oyunu oynayacağım diye. Neyse, hazır oyunlardan söz etmişken aklıma yeni bir soru geldi. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’deki Crytek stüdyolarının PSP için Crysis oyunu yaptıkları doğru mu?

Turgut Özbayram: Bu konu hakkında açıklama yapamıyorum. Fakat PSP ve Nintendo DS cep telefonu gibi oldu neredeyse herkes bu oyun aletlerine sahip…

THGTR: Crysis: Warhead ikinci oyun değil, Crysis’in ek paketiydi. Bir çok oyuncu bu yanlış düşünceye sahip. Crysis 2 geçtiğimiz günlerde E3’de Cevat Yerli tarafından duyuruldu. Crysis 2’den bahseder misin? Ne yapacağız, hala aynı adada mı koşturuyoruz, hangi karakterleri yöneteceğiz, kullanılan motor CryEngine 3 fakat kararlılık Crysis’e göre nasıl olacak ve bu işte ortaklarınız kimler?

Turgut Özbayram: Crysis 2’den çok bahsetmeyeceğim, zaten yapım aşamasında. İlerleyen aylarda istersen tekrar röportaj yapabiliriz. Unutulmaması gereken bir konu da gene EA ile çalışıyoruz ve çok titizler. Crysis 2 CryEngine 3 motoru ile yapılıyor ve bilgisayarın yanı sıra Xbox360 ve PS3 için de piyasaya sürülecek.

CryEngine 3, Crysis 2 Ve Crytek - 3

THGTR: CryEngine 3’ü tanıtırken ve Crysis 2 hakkında bilgi verirken konsollardan bahsettin. Crytek’in konsollar üzerindeki politikasını ve ileriye dönük planlarını bize açıklayabilir misin?

Turgut Özbayram: CryEngine 3 sadece Crytek için yapılmış bir motor değil. İsteyen şirketler/firmalar gerekli anlaşmaları yapıp motoru lisanslayabilir. CryEngine 2 bildiğiniz gibi bir çok oyun firması tarafından lisanslandı. CE3 motorunun daha fazla lisanslanacağını düşünüyoruz. CryEngine 3 ile konsol sektörüne girdiğimizden ufkumuz geniş. Konsollar için Crysis’den önce bir şey söylemek şuan için sağlıklı olmaz.

THGTR: Yeni projelerinizde aynı Crysis gibi %100 Türkçe dil destekli olacak mı? Akabinde diğer oyunların Türkçe dil destekli olması için neler yapılmalı?

Turgut Özbayram: Evet, bunu tüm projelerimizde düşünüyoruz. Türkiye bizim için gelişim açısından Almanya’dan farksız ve daha iyiye gitmesi için tüm içten dileklerimizle bunu ümit ediyoruz. Crysis 1 Türkiye’de düşünülenden daha fazla satış yaptı. Bu bizi çok gururlandırdı. Umarım Crysis 2’de aynı ilgiyi görür. Eğer ikinci bir ilgi patlaması olursa özellikle EA’nın ve diğer dağıtımcı firmaların Türkiye pazarına bakış açıları değişecektir.

CryEngine 3, Crysis 2 Ve Crytek - 3

THGTR: Söyleşimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Neredeyse Crytek ve oyunları hakkında son zamanlarda merak edilen her husus konuştuk. İleriye dönük bu söyleşiler devam edecek. Sevgili Turgut, son olarak söylemek istediğin bir şey var mı? Sorularımla seni yorduysam kusura bakma 🙂

Turgut Özbayram: Sizlere çok teşekkür ediyorum, destek açısından bizce örneksiniz. Asıl sen kusura bakma, yasaklar olduğu için bazı sorulara çok açık cevaplar veremedim. Yasaklar kalkınca taze bilgileri sizlere vereceğim. Crytek’den tüm Türkiye’ye selamlar. Bizi, sizden olanları desteklemeye devam edin. Çok sağ olun hayırlı günler.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

2 Yorum

  1. tuncay

    Güzel çalışma TGHTR ye bu çalışmasından dolayı teşekkür eder. Bu titizlikle devam etmesini temenni ederim işi gerçeği bende sabırsızlıkla bekliyorum Crysis 2 yi ve Orjinalini almıştım hayatımda aldığım ilk orjinal oyundu. Yine çıksın yine alacağım..

Bir cevap yazın