Röportaj: CryEngine 3, Crysis 2 ve Crytek

Crysis 2’nin duyurulmasının ardından akıllarda kalan soru işaretlerini silmek için tekrar Crytek kapılarını çaldık. Bizi bir kadim dost karşıladı, Turgut. Sizler için elimden geldiğince misafir sıfatı ile sorularımızı Turgut’a ilettik. Ancak misafir umduğunu değil bulduğunu yermiş. Bu söyleşi tadındaki röportajda Crytek’i tanıyoruz, yeni oyun motoru CryEngine 3 hakkında bilgi ediniyoruz ve Crytek’in yeni projelerine ışık tutuyoruz.

Röportaj: CryEngine 3, Crysis 2 ve Crytek

THGTR: Tekrar merhaba Turgut, uzun bir aradan sonra tekrar söyleşi için bir araya geldik. Okurlarımıza hatırlatalım, daha önce Turgut ile Crysis çıkmadan bilinmeyenlere ışık tutan bir röportaj yapmıştık. İlerleyen aylarda ise Türkiye Bilişim Derneği’nin organizasyonlarından biri olan Bilişim 2007’deki Crysis’in Türkçe tanıtımı gerçekleşene kadar Crytek ekibinin yanında bulunmuştum ve Ankara’yı bir nebze de olsa tanıtmaya çalışmıştım. Çok eğlenceli ve Türk oyunculuğu adına güzel günler geçirmiştik. Çok uzatmadan soruma geçmek istiyorum. Turgut o zamanlar sen Crytek içerisinde bölüm testçisi ve Türkiye ile ilgili işlerle ilgileniyordun. Şimdi neler yapıyorsun, firma içerisindeki konumun değişti mi?

Turgut Özbayram: Merhaba THGTR, evet uzun bir aradan sonra tekrar sizinle röportaj yapmak açıkçası beni çok sevindirdi. Ben bölüm testçiliğini bırakalı yaklaşık sekiz ay oluyor. Şu an bölüm tasarımcılığı görevini üstlenmiş durumdayım. Projelerimiz üzerinde çok titiz çalışıyoruz, özellikle kendi açımdan oyun bölümlerini beğeneceğinizi umuyorum. Bunun yanı sıra Türkiye ile ilgili işler olduğundan Yerli kardeşler bana dönüş yapıyor. Umarım seneye Crysis 2 tanıtımı için Türkiye’ye gelip tanıtımlara katılırım, gene beni o meşhur kebapçıya götürürsün.

THGTR: Elbette Turgut, aynı duygulara sahibiz. Crysis, Crysis: Warhead ve Çokoyunculu içerik Crysis Wars ile Crytek dünya oyun sektörünün değerli firmalarından biri haline geldi. Ayrıca CryEngine’i satın alıp farklı oyunlar yapan firmalarda bu önemin artmasına vesile oluyor. Bunca güzel gelişme sonucu Crytek’in tek başına attığı ilk adımdan bu yana neler değişti? Başlarda kaç çalışanınız vardı şimdi kaç çalışanınız var, aynı şekilde başlarda kaç stüdyo vardı şimdi kaç stüdyonuz var ve hangi ülkelerde?

Turgut Özbayram: Dediğin gibi bu süreç içerisinde çok güzel yol kat ettik. Crysis, Crysis: Warhead ve Crysis Wars’dan sonra başımızı konsollara çevirdik ve CryEngine 3’ün üstünde çalışmaya başladık. Artık sadece Bilgisayar için değil Xbox360, Playstation 3 ve yeni nesil konsollar için de oyun çıkartabileceğiz. GDC 2009 videosunda gördüğünüz gibi CryEngine3 ile yapılan oyunlar Wii harici tüm konsollarda çalışıyor.

Stüdyolara gelecek olursak toplamda altı stüdyomuz var, bunlar: Frankfurt/Almanya, Kiev/Ukrayna, Budapeşte/Macaristan, Sofya/Bulgaristan, Nottingham/İngiltere ve Seul/Güney Kore. Frankfurt’daki ana firmada 2007´de 150 çalışan vardı, şuan 280 civarında çalışanımız var.

Röportaj: CryEngine 3, Crysis 2 ve Crytek

THGTR: Şimdi Crytek’in yeni oluşturduğu oyun motoru CryEngine 3 üzerine yoğunlaşalım. Turgut bize CryEngine 3’ün oluşum sürecinden ve önceki motorlarınızla CryEngine 2 arasındaki farkları anlatabilir misin? CryEngine 3 bize ne vadediyor?

Turgut Özbayram: Temel özellik gelişen grafikler ve yeni motorun yeni nesil konsolları desteklemesi. Crysis’i oynamak için cidden güçlü bir bilgisayarınızın olması lazım. Aynı şekilde konsollar burada biraz istikrarsız kalıyordu. CryEngine 3 ise bu istikrarsızlığı kaldırıyor. Duyuralım, editör olarak CryEngine 3 daha kolay olacak. Crysis severlerinin neler yaptığını ünlü video sitelerinde ya da CryMod‘da görmüşsünüzdür. CryEngine 3 ile kim bilir ne yaparlar acaba, güzel ve eğlenceli günler bizleri bekliyor.

Şunu da belirtmek isterim; bu sene ya da gelecek sene DX11 çıkacak ve bu yüzden CryEngine 3’ü DX11 için hazır bir alt yapı ile oluşturuldu. Bunun yanı sıra çıkacak yeni nesil konsolları düşünerek motorumuzu bu gibi gelişmeler için de hazır tutmaktayız.

Röportaj: CryEngine 3, Crysis 2 ve Crytek

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

2 Yorum

  1. tuncay

    Güzel çalışma TGHTR ye bu çalışmasından dolayı teşekkür eder. Bu titizlikle devam etmesini temenni ederim işi gerçeği bende sabırsızlıkla bekliyorum Crysis 2 yi ve Orjinalini almıştım hayatımda aldığım ilk orjinal oyundu. Yine çıksın yine alacağım..

Bir cevap yazın