Rogue Warrior

Eğer çocukken yanan bir sobaya elinizi sürmüşseniz, bir daha yanan bir sobaya elinizi sürmeyeceğinizi bilirsiniz. Şartlı refleks dendiği zaman akla gelen ilk örnek genelde budur. Biz oyuncularında şartlı refleksleri vardır. Belki bu refleksler her zaman doğru çıkmaz fakat çoğu zaman bizi olası kötü durumlardan korur. Tabi bütün oyuncular aynı reflekse sahip diye genellemek yanlıştır. Benim oyunlar karşısında ki refleksim şudur: eğer büyük bir firma yeni çıkaracağı oyun için neredeyse hiç reklam yapmıyor ve adeta mavi önlük giyen ilkokul öğrencileri arasında, siyah önlük giyen öğrenci davranışları sergileyip mahcup davranıyorsa. Benim şartlı refleksime göre, o oyun bir felakettir.

Ara not: Önlük hikayesi şu: Vakti zamanında bir ilin valiliği, fakir ilkokul öğrencilerine yardım olsun diye siyah önlük dağıtır. Fakat işin acı yönü şudur ki normal öğrenciler mavi önlük giyerken, fakir öğrenciler giydikleri siyah önlükle teşhir edilirler. Fakir öğrenciler haliyle bu durumdan mahçup olur.


Rogue Warrior’da beni yanıltmadı. Oyunun dağıtımcısı Bethesda, Rogue Warrior için neredeyse hiç reklam yapmadı. Oyunu sessiz sedasız piyasaya sürdü. Fakat felaketin bu denli büyük olabileceğini tahmin edememiştim. Nasıl bir felaket ile karşı karşıya olduğumuza birazdan değineceğim ama öncelikle Bethesda neden böyle bir oyun çıkardı onun hikayesine bakalım.

Rogue Warrior kar

Bethesda 2006 yılında Rogue Warrior: Black Razor isimli bir oyun duyurdu. Oyunun geliştirilmesini Zombie Studios üstlendi. Kuzey Kore’de geçen oyun gizliliğin ön planda olduğu oyun sıkı bir FPS vaat ediyordu. Ayrıca oyunda 4 kişilik iş birliği (co-op) modu ve 24 kişilik çoklu oyuncu (multiplayer) desteği bulunacağı açıklandı.

2009 yılında uzun süren bir sessizliğin ardından Bethesda, Zombie Studios’un yaptığı işten memnun olmadığını ve firma ile yollarını ayırdıklarını açıkladı. Bethesda, oyunu iptal etmek yerine Rebellion firmasına “gel yetiş bizi kurtar, şu oyunu adam et” diye görevlendirdi. Rebellion işe oyunun co-op modunu ve Black Razor diye uzatılan oyunun ismini kısaltmakla başladı. Oyunda yönettiğimiz asker Marcinko’yu seslendirmesi için şu ara tekrar Hollywood’da görmeye başladığımız Mickey Rourke ile anlaşıldı. Grafikler ve oynanış tekrar gözden geçirildi.

Rogue Warrior ışık

Zombie Studios Bethesda’ya nasıl bir oyun sunmuştu bilemiyorum ama eğer Rebellion versiyonu bu oyunun iyi haliyse; Zombie Studios’un yaptığı oyunu düşünemiyorum bile.

Bir vatan server asker çıksa da şu Kuzey Kore’nin Dünya’yı tehdit eden füzelerini bir, bir yok etse. İşte biz tam burada devreye giriyoruz. Helikopterle gidip Kuzey Kore’nin füzelerini tek, tek yok ediyoruz ve burnumuz bile kanamadan oradan kaçıyoruz. Peki bu inanılmaz macera ne kadar sürüyor? toplam 2 saat. Evet, yanlış okumadınız oyunu rahatlıkla 2 saatte bitirebilirsiniz. Oyunu oynamadan önce, oyunun çok kısa olduğu yorumlarını okuyunca ben en zor seviyede oyuna başladım. Şunu söyleyeyim oyun zor seviyede bile kolay. Benim oyunu bitirmem ne kadar mı sürdü? Tam 2.5 saat en zor seviyede.

Rogue Warrior koridor

4 Yorum

  1. kodadiakrep

    oyunu bende 1,30 saatte kolay seviyede bitirdimm ve oyun bitince inanamadım bukadarmı dedimm kendi kendime..oyunun en çok beğendiğim yönü bçakla arkadan gelip adamları boğazlamasışharbiden küfür çok ediyorduu ama ölürkenn ettiği küfürr beni çok güdürdüü uzun sürseydii oyun fena sayılmazdı ama kısa sürdü grafiklerde çok basit neyse yinede zaman geçirmek için oynanılabilir

  2. Ziyaretçi

    Bu anlatimi yapan acemi galiba oyunu dusuk ayarlarda oynamıs ve oynu kendi yarattigi oyuna gore kotu bulmus emege saygi gostermelisin.Orda bi emek var o oyun yapilmis para harcanmıs cok guzeldi tabi sen beyenmemisin uzuluyorum.Demekki iyi ıyuncu degilsin…..

Bir cevap yazın