Roccat Pyra Kablosuz Oyun Faresi İnceleme

Benimle birlikte kim olduğunu bilmediğim bir sürü mahkumu taşıyan Vortex Rikers, isminin sonradan Na Pali olduğunu öğrendiğim gezegene düştüğünde henüz bir çocuktum. Gemiye doluşup sağ kalanları tek tek öldüren Skaarj savaşçılarının elinden kurtulup çarpmanın etkisiyle mahvolmuş gemiden dışarıya adım attığımdaysa, Na Pali’nin eşsiz doğası karşısında büyülendiğimi hatırlar gibiyim. Ne var ki bu his, kısa bir süre sonra yerini öfkeye bırakacaktı. Zira insan üstü bir çeviklikle hareket eden Skaarj’lar karşıma çıktığında, elimdeki basit silahı kontrol etmem gerekiyordu ve bu sahne, içi pislendiği için tutukluk yapan toplu faremin duvarda parçalara ayrılmasıyla son bulacaktı. Bir kez daha…

Siz ne düşünüyorsunuz bilmem, ama bana sorarsanız  oyun endüstrisindeki asıl devrim, görsel teknolojilerden çok “oyun dünyasıyla etkileşim” ve “kontrol mekanikleri” gibi konularda yaşanıyor. Kaldı ki büyük oyun ve konsol üreticileri için yeni trend, göz kamaştıran görseller yaratmaktan ziyade oyunculara oyun dünyasıyla etkileşime girebilmeleri için daha büyük özgürlükler sunabilmek. En nihayetinde oyun demek etkileşim demek ve öyle sanıyorum ki kimse Nvidia PhysX için “oyunların geleceği adına WiiMote’dan daha büyük bir teknolojidir” diyemez.

Oyun endüstrisinin ve özellikle de endüstrinin yeni itici gücü haline gelen konsol pazarının eğilimleri ne olursa olsun, PC’de oyun oynamaktan asla vazgeçmeyecek çok büyük bir oyuncu güruhu var ve onlar da çoktan geleneksel kontrol aletlerini bir kenara atıp oyun dünyasıyla girecekleri etkileşimi zirveye taşıyacak ürünlere sarılmaya başladı. 10 küsür yıl önce fare imleciyle piksel piksel dolaşıp işe yarayan eşyayı bulmaya çalışırken, artık neredeyse bizim yerimize oynayan aletlere sahibiz. Gerçeğini aratmayan direksiyon setleri, gerçekçi titreşimlerle oyunların etkisini avuçlarımıza getiren joypad’ler, 77 yapımı bir MIG-29’la bile sevdiğimize gökyüzünde kalpler çizmemizi sağlayan simülasyon joystick’leri ve elbette uzun süren oyun seanslarında değerli ellerimizi yormayarak eşsiz hassasiyetleriyle performansımızı en üst seviyeye taşıyan klavye ve fare setleri…

Roccat Pyra 1

Roccat Pyra, seksi bir oyuncu faresi...

Artık bu ürünler, oynadığı oyundan aldığı zevki konforlu bir deneyimle buluşturmak isteyen PC kullanıcıları için listenin başında geliyor ve açıkçası raflar, bundan yıllar önce kiremit gibi tuşlara sahip klavyelerini kemirip toplu farelerini kablosundan tutup duvara vurmak durumunda kalan oyunseverler için cennete açılan birer kapı gibi.

Bugün Tom’s Hardware sayfalarına konu edeceğimiz Roccat Pyra kablosuz oyun faresiyse, özellikle sık sık seyahat eden ve dizüstü bilgisayarıyla takılan oyun tutkunları için bu cennetin kapılarını aralamayı vaat ediyor. Bakalım, gerçekten öyle mi?

8 Yorum

 1. levis

  Tam dolu 2 adet AAA şarjlı pili aynı gün içindemi tüketti. ?? Bundan eminmisiniz. Zira bende tahminen 3 yıllık A4tech kablosuz mouse var. Tam dolu 2 adet 1350 mAH lik şarjlı pili 1 hafta kullanıyorum. Üstelik günde ortalama 10 saatlik kullanımla. 

 2. Uğur Yurtsever

  Evet, içinden çıkan pil tam olarak bittikten sonra (ki bu da yaklaşık 20 dakika sürdü) şarj edildi. Bunun muhtemelen yanında gelen pille alakalı olduğunu düşünüyorum, zira bazı yabancı forumlarda da benzer şikayetlere rastladım.

 3. levis

  O zaman içinden çıkan pil düşük mAH değerinde. O zaman bir elektronikçiden kaliteli ve en az 1350 mAH değerinde pil takarsak istediğimiz gibi bir pil ömrüne kavuşuruz. Ama genede bu kadar yüksek fiyatlı bir ürünün içinden de daha kaliteli bir pil seti çıkmasını beklerdim.

 4. Uğur Yurtsever

  Yazının yalnızca eksi ve artı kısmını okuduğunuz belli oluyor.

  Genellikle bu tip pek anlam ifade etmeyen yorumları ciddiye alıp bu yorumları hedef alan yanıtlar yazmıyorum; ancak benim de asıl anlam veremediğim  şey, yazıların yarım yamalak okunarak yorumlar yapılması. Bunu da belirtmek isterim, sözüm meclisten dışarı. ;]

  Ayrıca yıllarca gerek online gerekse LAN üzerinden StarCraft, Quake II, Quake III, AG, Unreal Tournament, UT 2K4, Team Fortress 2 gibi bir düzine oyun oynamış birisi olarak “simetrik oyuncu faresi” olmaz gibi bir kuralı ilk defa sizden duyuyorum.  Ve amacınızın yalnızca trollemek olduğunu düşünerek kısa kesiyorum. :p

 5. Kaan

  Mouse sahibi biri olarak wireless internet kullanıyorsanız sorun yaşamanız muhtemel. Çünkü çok teknik bilmesemde wireless modem ile kendi frekansları çakışıyor, özellikle modem ile uzak bir mesafedesiniz 10-20dk ara ile internetin kopmasına yol açıyor. Çok araştırmama rağmen herhangi bir çözüm bulamadım. Kendi yöntemlerim ile hem modem hemde notebook üzerindeki wireless ayarlarını değiştirmeme rağmen bir çözüm olmadı. Üretici firmaya mail attım ama geri dönüş olmadı.

  Bu problem haricinde, sağ el ile kullananlar için sağ alt tuşuna basmaya alışmak çok zaman alıyor, macro konusunda baya güzel ama ya ben bulamadım yada böyle bir özellik yok yarattığınız makro sürekli tekrar ediyo, taki aynı macro başlatma tuşuna bana kadar.

  Eğer ki mouse kullanıp bu problemi çözmüş birileri buraya yazarsa çok sevirim.

Bir cevap yazın