Robotik: iRobot Create İçin Yeni Fikirler

Robotik: iRobot Create İçin Yeni Fikirler

Tüm zorluklara meydan okuyup iRobot Create mücadelesine katılmamızın üzerinden yaklaşık bir ay geçti. O zamandan bu yana iRobot’un internet topluluğunda ve yarışma yorumlarında oldukça ilginç düşünceler ve önerilerle karşılaştık. Yarışmaya katılan bazı çılgın bilim adamları yaka kartlarını gösterip havalarını şimdiden ata dursunlar, tüm yaratıcı düşünceleri görebilmek için yarışmanın bitişini beklemeliyiz elbette. Fakat bazı okuyucularımızın önerilerini şimdiden sizlerle paylaşmanın oldukça yararlı olacağını düşünüyoruz.

Bunları sizlere aktarmadan önce sizi iRobot Create yarışmasının forumuna girip orada robotların hangi amaçlar için ve nasıl programlanması gerektiği hakkındaki düşüncelerinizden ve planlarınızdan bahsetmeye davet ediyoruz. İsterseniz merak ettiklerinizi de sorabilirsiniz tabii ki.

Fikirler, Sunumlar Ve Başarılar

Gözleri olan bir iRobot

Gözleri olan bir iRobot

Oklahoma üniversitesinden Profesör David P. Miller kendi iRobot’una görsel refleks özelliği kazandırmış. Profesör Miller bir XBC robot denetleyicisini kullanarak (robotun birbirinden farklı renklerde olan cisimleri ayırt edebilmesini sağlayan yazılım ve kamerayla beraber) robotuna tenis bile oynattırabiliyor. Robot kırmızı çizgi ile belirtilmiş sanal ağın arkasına düşen renkli topu algılayıp uygun bir açıda geri gönderebiliyor. Açık olmak gerekirse bu robotik tenis oyunu insanların kendi aralarında tenis maçı yapmalarından biraz daha yavaş gerçekleşiyor ama sonuçta mekanik parçalar söz konusu olduğundan çevik olmak pek kolay olmuyor. Oldukça etkileyici olan bu icadın ve diğer robotların videolarını iRobot Create’ın sitesinde bulabilirsiniz.

Resim hakları Universal Studios

Resim hakları Universal Studios

1 Yorum

Bir cevap yazın