Rise of Nations: Yeni Bir Gerçek Zamanlı Strateji Oyunu

Rise Of Nations’ı Geliştirenlerden İlave Teknik Detaylar

Rise of Nations`un geliştirilmesi, toplam 20 kişiden oluşan bir programcı ekibinin tam 3 yılını aldı. (Esasında oyunun son yapım evrelerine doğru bu sayı 30`a çıktı!) Oyun tam yükleme yapılması halinde diskte 800MB yer kaplamakta.

Oyun DirectX 9.0 versiyonunu ve pixel ve vertex shader efektlerini kullanıyor. Bu efektleri oyunlarda tekne yansımalarında ve patlamalarda görebilirsiniz. Poligonlar ortalama 12K – 13K arası seyretmekte ama ağır sahnelerde 70K`ya kadar çıkabilmekte.

Rise Of Nations'ı Geliştirenlerden İlave Teknik Detaylar

Oyunun motoru sıfırdan tasarlanmış. Oyun geliştiricileri bilgi ve uzmanlıklarını kullanarak diğer RTS oyunlarında görülmeyecek bir deneyim yaşatmaya çalışmışlar. Amaçları daha önce hiçbir oyunda kullanılmamış bölgelere el atmak ve sınıfının en iyi oyununu yaratmak olmuş.

Oyunun yapay zekası ise bu alanda ciddi bir isim yapmış olan ve Electronic Arts’ta çalışırken John Madden Football`un yapay zekasını geliştiren Pranas Pauliukonis tarafından geliştirilmiş. Pranas, Rise of Nations`un yapımında Brian Reynolds ile çok yakın çalışmış. Yapay zeka oyunu sanki gerçek dünyanda oynuyormuş havası vermesi için tasarlanmış. Bu, yapay zekanın, oyunun her detayını düşmanlarımıza karşı kullanmasına olanak tanıyor. Kullanılan yapay zekanın diğer bir özelliği de oluşturulan dünyayı görmeden örnekleme yapabilmesi ve dolayısıyla daha zengin ve daha akıllı bir oyun sunması. Yapay zeka gerçekten çok ciddi şekilde oluşturulmuş ve yüksek seviyelerde gerçekten akıllı taktik tercihler yapabiliyor – tabii bunun da getirisi bilgisayarın çok daha iyi oynaması oluyor.

Rise Of Nations'ı Geliştirenlerden İlave Teknik Detaylar

1 Yorum

Bir cevap yazın