Resistance 3 İnceleme

Ayakları Yere Sağlam Basan Bir Direniş

Oyunun ana karakteri, ikinci oyunun sonunda enfeksiyonun vücudunu tamamen kaplamasının ardından “Onları duyuyor musun? Çok güzeller… Bizi çağırıyorlar” diyen Nathan Hale’i “sizinle görev yapmak bir onurdu efendim” diyerek kafasından vuran Echo takımının üyesi Joseph “Joe” Capelli. Capelli ilk oyuna göre oldukça değişmiş, daha bir suskunlaşmış, kilo vermiş, yüz hatları değimiş… Karakteri yan karakterden ana karaktere geçirebilmek için oldukça değiştirmiş Insomniac, karşımızdaki Joe’nun ikinci oyundaki Joe ile uzaktan yakından bir alakası yok. Hale’i öldürmesinin ardından insanların aşağılayıcı bakışlarına maruz kalan ve “hain” olarak damgalanıp görevinden onursuz bir şekilde alınan Capelli, bir çok direnişçinin yaşadığı, Oklahama’nın Haven adından küçük bir kasabasına yerleşir ve bir aile kurar (bu süre içerisinde dünyanın nüfusunun sadece yüzde onu kalmıştır, insanlığın yüzde doksanı Chimera’ya dönüşmüştür ve Hale’in kanından geri kalanları Chimera’ya dönüşmekten kurtaran bir serum üretilmiştir).

Resistance 3 3

İkinci oyundan bu yana oldukça değişen Joe, ailesiyle vedalaşırken...

Ancak elbette bu yaşam şekli uzun sürmez ve kasaba ikinci oyunda intihar ettiğini düşündüğümüz bilimadamı Fyodor Malikov’un yaptığı deneyler yüzünden Chimera saldırısına uğrar. Saldırının ardından bilimadamının kaldığı yere giren Capelli Malikov’a neden böyle bir şey olduğunu açıklamasını ister. Haberler kötüdür. New York’ta açılan bir zaman-mekan deliği yüzünden sıcaklık sürekli düşmektedir ve birşeyler yapılmazsa tüm Amerika’nın, daha sonra da tüm dünyanın kışa kadar karlar altında olan New York’tan farksız olacağı kesindir.  Capelli Malikov ile birlikte ailesini  gönülsüzce arkada bırakarak zaman-mekan deliğini açan kuleyi yoketmek için New York’a doğru yola çıkar.

Resistance 3 13

Malikov ile yollara düşüyoruz...

Oyunun açılış videosu bitip oynamaya başladığınız anda ilk farkedeceğiniz şey muhtemelen düşük çözünürlüklü kaplamalar olacak. Yahu bu aletler, PS3 ve Xbox 360 yaşam sürelerinin sonuna gelmedi mi? Özellikle Xbox 360’a göre biraz daha güçlü ve ileriye dönük olduğu için Playstation 3’e söylüyorum bu lafı. Playstation 2’nin son zamanlarında God of War 2 gibi aletin sınırlarını zorlayan yapımlar görmedik mi? Peki neden hala bu exclusive oyunun grafikleri böylesine kötü veya Uncharted 2 ve 3 arasında çok büyük bir fark yok? Bu konuda gelişme gösteren, gerçekten iki oyun (Killzone 2 ve 3) arasındaki görsel farkı net olarak çizmiş olan Guerilla Games bence, diğer firmalar grafikler konusunda pek ileriye gidemiyor gördüğüm kadarıyla. Hem kaplamalar kötü, hem de kullanılan sepya filtre yüzünden rahatsız edici derecede keskin gözüküyor oyun. Efektler harbiden çok güzel, zaten bütün atmosferi de efektler kurtarıyor diyebilirim. Sadece zamanlarının sonuna gelen bu konsollara bu tür grafikli oyunlar yakışmıyor, hepsinin grafik kalitesi en azından Killzone 3 kıvamında olmalı bana kalırsa.

3 Yorum

  1. onur_

    Gel de PS3 alma. Uncharted 3’ü bekliyordum almak için. Sizce birazcık borca girip bir PS3+resistance 3 alayım mı, değer mi? Halo’dan bıktım ve Gears of War 3’ü beklemek istemiyorum artık yeterrr

  2. Ziyaretçi

    arkadaslar bırı bana yardımcı olurmu lutfen.bıyerde takıldım ılerlıyemıyorum.canavarlı bolumde magaraya gırdıkten sonra magra cıkısında ne yaparsam yapayım canavar tarafından olduruluyorum yardımcı olursanız sevınırım

Bir cevap yazın