Resistance 3 İnceleme

Resistance: Fall of Man Playstation 3’ün çıkış oyunlarından biri olmasına rağmen bütün çıkış oyunları arasında ayakları yere en sağlam basan oyundu bana kalırsa. Gerek oyun süresi olsun, gerek  bütün silahları bir kerede taşıyabildiğimiz envanter sistemi ve sağlık paketleriyle sağlığınızı yenilediğiniz sağlık sistemiyle FPS kavramına old-school bir yaklaşım sergilemesi olsun gerçekten günümüzün “siper al, ateş et, sağlığın dolsun, aynı şeyleri tekrarla” FPS anlayışından sıkılmış olanlara çok güzel bir alternatif sunuyordu. Çıktığı dönem “pençeleri olmasına rağmen silahlarla ateş eden yaratıklara karşı insanlığın son gücüyle karşı koyması”nı işlediği için çok benzer, neredeyse aynı temayı işleyen Gears of War ile bayağı bir kıyaslanmıştı. Ancak Resistance, Gears of War’un aksine popülerliğe oynamayıp günümüzün FPS anlayışının dışına çıktığı için çok daha küçük bir kitleyi arkasından sürükleyebilmişti.

Resistance 3 2

Silahlardan Marksman geri dönüyor.

Elbette Gears of War kadar popüler olmamasında oyunun normal modda bile piyasadaki benzer oyunlardan daha zor olması da büyük bir rol oynadı. Oyunda cidden acımasız bir sağlık sistemi kullanılmıştı: Sağlık paketlerini elde etmek zordu ve düşmanlar kolay kolay ölmediği için küçük çatışmalarda bile vücudunuzda beş-on delik açılıyordu. Aslında senaryo ve atmosfer güzel olmasına rağmen bu zorluk derecesi ve oyunun çokluoyuncu modunun önüne çıkan herkesi yere seren elit oyuncularla dolu olması yüzünden oyuncular arasında layık olduğu popülerliğe erişemedi. Yine de oyuncuyu zorlayan FPS’lerden hoşlananlara oldukça güzel bir alternatif vermiş oldu oyun.

Ancak Sly Cooper ve Ratchet & Clank serilerinden tanıdığımız yapımcı Insomniac Games’e bu başarı pek yeterli gelmemiş olacak ki Resistance 2’de oyunu modern FPS standartlarına uydurmaya, yani iki silah limiti ve kendi kendine yenilnen sağlık sistemi getirmeye karar verdiler ve bu değişimi kısmen de olsa oyunun konteksti içerisinde açıklayabildiler. Şöyle ki (ikinci oyunun başlangıcı ile ilgili spoiler istemeyenler hemen bir sonraki cümleye atlasın), ilk oyunun ana karakteri Nathan Hale Chimera virüsü ile enfekte oluyor ve bu sebepten dolayı sağlığı kendi kendine doluyordu. Oyunun çokluoyuncu kısmında da geliştirmelere gidilmiş, Call of Duty: Modern Warfare serisine daha yakın, daha hızlı bir oyun tarzı edinmişti kendine oyun. Ancak tek kişilik oyunun içinin pek doldurulmaması ve çokluoyuncunun kısa sürede kendini tekrarlaması sebebiyle bir çok oyuncu oyunu bitirdikten kısa bir süre sonra rafa kaldırdı. Resistance, iki oyunda da uçlarda gezinmişti, artık ortayı bulması gerekiyordu.

Resistance 3 12

Üçüncü oyunda bambaşka yaratıklar bizleri bekliyor.

Daha sonra Resistance 3’nin duyurusu yapıldı: Eski sağlık sistemi, silah çarkı geri geliyor, çok daha doyurucu ve uzun bir tek kişilik oyuncu modu bizi bekliyordu. Çokluoyuncunun da eskisine göre daha uzun soluklu olması için ellerinden gelen herşey yapılmıştı. Kısacası Insomniac Games, Resistance serisinin kendilerine ait olan son oyununu ayakları oldukça sağlam basan, aylarca oynanacak bir oyun haline getirmeye kararlıydı.

İlk iki oyunu oynamamış olanlar yazıya devam etmeden önce oynayıp gelsinler ve yazıya öyle devam etsinler zira oyunun başlangıcını ve ana karakteri (neden ana karakter olduğunu) spoiler vermeden anlatmak oldukça zor. Ya da seriyle ilgili spoiler’dan rahatsız olmuyorlarsa devam edebilirler.

3 Yorum

  1. onur_

    Gel de PS3 alma. Uncharted 3’ü bekliyordum almak için. Sizce birazcık borca girip bir PS3+resistance 3 alayım mı, değer mi? Halo’dan bıktım ve Gears of War 3’ü beklemek istemiyorum artık yeterrr

  2. Ziyaretçi

    arkadaslar bırı bana yardımcı olurmu lutfen.bıyerde takıldım ılerlıyemıyorum.canavarlı bolumde magaraya gırdıkten sonra magra cıkısında ne yaparsam yapayım canavar tarafından olduruluyorum yardımcı olursanız sevınırım

Bir cevap yazın