Resident Evil 5

Açık konuşayım: Resident Evil oyunları ile 2005 yılında, Resident Evil 4 denilen muhteşem oyunla tanıştım. 40 saatlik oyun süresine rağmen insanı boğmayan aksiyonu, her biri birbirinden farklı çevrelere sahip bölümleri, karanlık ve kasvetli atmosferi ve bir sonraki bölümde karşınıza ne çıkacağını merak ettiğiniz senaryosu ile harika bir aksiyon oyunu ile eksiksiz bir korku oyununun mükemmel karışımı gibiydi Resident Evil 4. Oyunun bütün öğeleri tam anlamıyla kıvamında tasarlanmıştı, hiç bir öğe bir diğerinden fazla değildi veya bir diğerini gölgelemiyordu.

Ben oyunu Playstation 2’de bitirip, doyamayıp bir de Wii’de bitirirken bazı arkadaşlarımın oyunu hiç beğenmediklerini öğrendim. Beğenmeme sebepleri ise gayet basitti: Bu insanlar Resident Evil serisini en başından takip ediyorlardı ve daha önce “B Film” tadında, aksiyon-macera türüne yakın olan oyunlarının saf bir aksiyon oyununa çevirildiğini görünce hayal kırıklığına uğramışlar ve oyun ne kadar iyi olursa olsun tat alamamışlardı. Capcom tarafından ihanete uğradıklarını düşünen bu kitlenin bir kısmı Resident Evil 3 ile Resident Evil serisini bitmiş saydı, bazıları ise başka bir oyun diye düşünerek oynamaya devam etti, hatta aralarında oynadıktan sonra beğenenler de oldu.

Acaba oyun da bu logo kadar güzel mi?

Acaba oyun da bu logo kadar güzel mi?

Resident Evil 4’un üzerinden henüz bir sene geçmiş, önceden denemeyen hayranlar da hayal kırıklığını üzerlerinden atıp oyunu denemeye başlamışlardı ki Playstation 3 ve Xbox 360 için Resident Evil 5 duyuruldu. Elbette herkes gibi ben de Resident Evil serisinin RE4 tarzında devam edeceğini biliyordum ancak Chris’in yer aldığı ilk video yayınladığı zaman hayranların haklı olduğunu anladım: Önceki oyunlarda çok daha insansı bir karakter olan Chris Redfield’ı stereoid deposuna çevirip batı kültürüne daha da uyum sağlamaya çalışmıştı Capcom (herhalde batıdaki bütün erkeklerin kas yığını olduğunu düşünüyorlar). Derken oyunun çıkışına 8-9 ay kala oyun içi videoları gelmeye başladı ve hepimiz acı gerçeği gördük: Hayranların korktuğu ve olacağını söyledikleri herşey Resident Evil serisinin başına gelmişti. Coop olarak oynanan, neredeyse tamamen eğlence üzerine kurulu ve sığ bir oyundu karşımızdaki.

Elbette oyunu oynamadan bundan emin olamazdık (ben emindim ama neyse). Bakalım hakkında bütün hayranların olumsuz konuştuğu, “berbat olacağına” kesin gözüyle bakılan Resident Evil 5 haksızlığa mı uğramış?

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

2 Yorum

 1. Emirhan Karakaş

  Eleştirilerinize katılıyorum milyonlarca insanın duygularına tercuman olmuşsunuz.Şahsen ben resident evil 4 ü oynadıktan sonra hiç bir umudum kalmadı nerde o eski korku oyunu :/ resident evil 3’e kadar olan seri mükemmeldi gece dışarı çıkmaya korkuyordum o derece etkileyiciydi hemde eski olmasına rağmen.

  Zaten oyuna devasa gerçekte olması bi ihtimal olan şeyler eklenince tadı kaçıyor insan etkilenemiyor.Res3 te öylemiydi bütün şehir zombi oluyordu ve bunun neden olduğuda kısa bir video ile anlatılıyordu.Hatırlıyorumda res3’ün başlangıcında polislerin yenik düştüğü bir video vardı orda insan duygulanıyor valla (: hatta oyunun bazı sahneleri de yaşanmışlık hissi veriyordu ne kadar güzeldi keşke geri gitsem o heyecanı tekrar yaşasam.

  Teşekkürler.

 2. RaDReS

  Bence en iyi RE oyunu 1 ve 2. oyunlardır gerek senaryoları gerek oynanış tarzı ile benim için çok özel yerleri var. RE4 ve RE5 kötü oyunlar değil ama RE 1 ve 2 den çok-çok farklı bunun belkide en önemli nedeni serinin filmlerinin çıkmasında yatıyor…

  Gerçekten serinin 1. ve 2. oyunu çok iyi olmasına rağmen asıl popülerliğini filmlerden 1 yıl önce çıkan serinin 3. oyunu ile oldu ve 3. oyun her ne kadar oynanış olarak önceki oyunlara benzese de aksiyon olarak diğer oyunlardan daha öndeydi. Bundaki cevheri fark eden oyun yapımcıları “macera” etkisini biraz daha düşürerek 4. Oyunu yaptılar ve benim şahsi görüşüme göre filmlerinde etkisiyle oyun çok iyi sattı. Oyundaki bu değişim iyi mi oldu, kötü mü oldu bence kişiden kişiye değişecek bir olay. Ben RE5 i zevk alarak oynadım ama RE1 ve 2 den aldığım zevki kesinlikle almadım…

  İşin trajik tarafı oyunu bu kadar sevilmesinin ve filmlerinin çıkmasına neden olan mükemmel “macera” ve aksiyon harmanı giderek yok oluyor ve yavaş-yavaş önüne çıkanı vur tarzı bir shutter olma yolunda hızla ilerliyor:(

   

Bir cevap yazın