Renkli Lazer Yazıcılar: Hızlı ve Bütçe Dostu!

Renkli Lazer Yazıcılar: Hızlı ve Bütçe Dostu!

Önümüzdeki senelerde, tek rekli lazer yazıcı satışları sabit kalırken renkli lazer yazıcı satışlarının her yıl %20 oranında artması bekleniyor. Renkli lazer teknolojisinin gelişimi, püskürtmeli yazıcıların gelişimi hikayesine benziyor sadece daha küçük çaplı. Birkaç yıl içerisinde renkli lazer yazıcıların tek renkli lazer yazıcıları piyasadan çekilmeye zorlayacağı bir gerçek. İki yıla yakın bir süredir üreticiler renkli lazer yazıcı alanında yavaş yavaş ekonomik çözümler sunmaya başlamışlardı. Son olarak HP’nin 300$ altında fiyatla satışa sunulan Color LazerJet 1600 modeli yeni bir çağın çoktan başladığı müjdeliyor.

Renkli ve siyah-beyaz lazer yazıcılar arasındaki bilindik farklılıkların dışında renkli sınıfına giren modellerin bir önemli farkı daha var: tek-geçiş, çoklu-geçiş (multi-pass) fark. Tek-geçişli sistemlerde sayfa dört farklı kartuşun (cyan: mavi-yeşil, magenta: morumsu kırmızı, sarı, siyah) önünden bir kere geçiyor ve dört ana renk kağıdın üzerine basılıyor böylece yazdırma işlemi hızlı bir şekilde tamamlanıyor. Çoklu-geçiş söz konusu olduğundaysa aynı sayfa yazdırmanın tamamlanması için daha uzun bir yol izleyerek dört aşamayı da tamamlıyor. Çoklu-geçiş teknolojisinin normal olarak daha uzun sürdüğünü söyleyebiliriz (renkli baskılarda dört kat daha uzun) ancak çok daha ucuz baskı imkanı tanıyor çünkü çoklu-geçiş sistemlerde bütün kartuşlar için bir merdane (drum) kullanılırken, tek-geçişli sistemlerde her kartuşun kendi merdanesi olması gerekiyor.

Bu incelememiz tek-geçişli modeller üzerine yoğunlaşıyor. Şu anda pazarın %46’sına sahip olsalar da geleceğin bu modeller tarafından şekillendirileceğini söylemek yanlış olmaz. Ayrıca HP, Oki ve Canon giriş seviyesi ürünlerini tek-geçişli olarak sunuyor. Rekabette geri kalmak istemiyorlarsa diğer üreticiler de bu yöntemi kullanmak zorundalar.

Bir cevap yazın