Renkli Lazer Yazıcılar: Bölüm 2

Renkli Lazer Yazıcılar: Bölüm 2

Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız renkli lazer yazıcılar incelememizin bir benzeri İngilizce sitede daha önce yayınlanmış. Hala güncelliğini koruduğu ve bu modellerin incelendiği Türkçe kaynak pek olmadığı için geç de olsa bu yazıyı yayınlamaya karar verdik. İçeriğin bir kısmı önceki yazıyla benzerlikler taşıyabilir.

Tek-Geçişli veya Dört-Geçişli, Lazer veya LED

Renkli lazer yazıcılar baskı yaparken şu iki yöntemden birisini kullanırlar: tek geçiş veya çoklu geçiş. İlk durumda üzerine baskı yapılacak olan kağıt bir seferde dört ana rengi sağlayan kartuşların hepsinden geçer böylece baskı hızı ciddi ölçüde artırılır. Çoklu geçişli sistemlerde aynı kağıt daha uzun bir yol izleyerek her bir turda bir kartuşun önünden geçer. Çoklu geçişli sistemlerde bütün kartuşlar için tek bir merdane (drum) olduğundan tek geçişli sistemlere göre çok daha ucuzdurlar ancak baskı hızı konusunda da en az dört kat daha yavaştırlar. Bu yüzden çok geçişli lazer yazıcı tanıtımlarında üreticiler siyah baskı için farklı renkli baskı için farklı yazdırma zamanı belirtirler.

Tek geçişli sistemler doğaları gereği daha pahalı olduklarından şimdiye kadar giriş seviyesi ürünlerde pek karşımıza çıkmıyorlardı, Oki hariç. Japon üretici uzun süredir giriş seviyesi fiyatına tek geçişli modeller sunuyor ve bu yazıda incelediğimiz C3200 modeli bir istisna değil. Tek renkli baskılarda (20 ppm) hızlı olmasının yanında renkli baskı konusunda da en hızlı yazıcıydı. Ancak Oki’nin bir farklılığı var, baskı için lazer değil LED teknolojisini kullanıyor.

Bu teknolojinin nasıl çalıştığını anlayabilmek için öncelikle LED ve lazer yazıcılar tarafından kullanılan elektronik resimleme (electro-photography) tekniğini hatırlamalıyız. Her iki yazıcı türünde de ilk aşama resme karşı duyarlı yazıcı merdanesinin yüzeyi aydınlatılarak, üzerinde bastırılacak resme uygun şekilde elektrik alanı oluşturmaktır. A4 kağıdının genişliğine sahip merdane lazer veya LED ışınları altında döndürülür.

İkinci aşamada merdane basılması gereken rengin kartuşunun altına getirilir. Burada ikinci kez döndürülür ve ışık kaynağı tarafından aydınlatılarak oluşturulan elektrik yükü sayesinde toner kapsüllerini kendisine çeker. Merdane üçüncü dönüşünde üzerine aldığı toner parçacıklarını kağıt üzerine aktarır ve sayfa ısıtıcıdan (fuser) geçirilerek bu parçacıkların yerine sabitlenmesi sağlanır. Çok geçişli modellerde bu işlemler dört kere tekrarlanırken tek geçişli sistemlerde neredeyse aynı anda yapılır.

Renkli Lazer Yazıcılar: Bölüm 2

LED ve lazer arasındaki fark yazdırmanın ilk aşamasında karşımıza çıkıyor. Lazer yazıcılarda, her bir çizgi için ışın sayfanın üzerinde geçerken yönlendirici ayna kullanılarak karmaşık bir işlem yapılır.

Renkli Lazer Yazıcılar: Bölüm 2

LED teknolojisinde ise işlem tamamen bir hat üzerine dizilmiş bir seri birkaç bin adet LED tarafından yapılır. Böylece fark edilir bir potansiyel hız kazanılmış olur.

Renkli Lazer Yazıcılar: Bölüm 2

Yine de bizim yaptığımız deney sonuçlarına göre, Oki’nin söylediğinin tersine LED teknolojisi daha yüksek resim çözünürlüğü sağlamıyor. Diğer taraftan mekanik hareketli parçaların sayısı azaltıldığından Oki modelleri uzun zamanda daha güvenilir hale geliyorlar.

Modellerin ayrıntılı incelenmesine geçmeden önce bir önceki bölümde incelediğimiz, daha küçük ve yeni bir tür merdane kullanan ve bu sayede tek geçişli lazer yazıcı sınıfına giren HP Color LaserJet 2600n’in bu iki farklı teknolojinin tam ortasında yer aldığını belirtelim.

Bir cevap yazın