Red Orchestra 2: Heroes of Stalingrad İnceleme

Miğferin Çınlaması

Eğer az biraz da olsa İkinci Dünya Savaşı’na ilginiz varsa Red Orchestra’nın atmosferine kesinlikle hayran olacaksınız, öyle ki zaman zaman sırf o atmosferi solumak için canınız çatışmak istemese bile oyuna girmek isteyeceksiniz. Yıkılan bir duvarın tuğlalarını, harabe haline gelmiş bir binanın daha önce o mekanda çatışıldığını belli eden kurşun deliklerini, kan sıçramış mobilyaları gördükçe daha fazla oyunun içine çekilecek, orada nefes almaya başlayacaksınız. Bütün bu detaylar oyunun verdiği “ölümün bir sonraki köşede beklediği” hissine daha fazla kapılmanıza, daha fazla gerilmenize sebep oluyor.

Ro2 8

Oldukça dikkat isteyen bir oyun Red Orchestra 2.

Evet, oyun çoğu zaman şimdiye kadar oynadığım tüm korku oyunlarından daha fazla gerdi beni. Özellikle düşman üssüne zar zor sızdıktan sonra gerilimden elleriniz titremeye, duyduğunuz her seste paniklemeye başlıyorsunuz. Her köşeyi kontrol etmeye çalışıyorsunuz, aşağıya bakıyorsunuz, yukarıya bakıyorsunuz ve… BAM! Kurşun holün en sonundaki pencereden geliyor ve kafanızın arkasına saplanıyor. Ekranınız kararırken sadece bakakalıyorsunuz. Ölümün aniliğine bakakalıyorsunuz. Stratejik konumunuzdan oldukça uzak bir noktada ve bir fark yaratma şansınızı kaybetmiş olarak oyuna tekrar başladığınızda hala aklınızda bir düşünce oluyor: Daha dikkatli olsaydım o durumdan kurtulabilir miydim?

Ro2 12

Mekanlar genelde yıkılmış olduğu için tavandaki bir boşluktan bile düşman ateşine maruz kalabiliyorsunuz.

Oyun dikkatsizliği oldukça ağır bir şekilde cezalandırıyor anlayacağınız üzere ve bu oyunda hızlı bir şekilde “üst üste öldürmelere” (killstreak) yer olmadığını, bunun yerine stratejik bir noktadayken sadece hayatta kalmaya odaklanmanız gerektiğini hatırlatıyor. Evet, bu oyunda stratejik noktalarda hayatta kalmak oldukça önemli zira oyunda bölgeleri ele geçirmek diğer oyunlardan oldukça farklı işliyor.

4 Yorum

  1. Zeratul

    Şu oyuna akşam bir daha bakayım, zira burda anlatılanların yarısını bile hissetmedim oyunda, kolay oyunlara alışkın olmamızdan kaynaklı birşey olsa gerek bu.
    Düşman görürseniz oyunda vede onu vurursanız kendinize aferin diyin ve kendinizi ödüllendirin, belki biraz abartılı oldu ama o derece zor geldi bana. Nerden geldiği belli olmayan mermilerle bombalarla ölmek oyundaki en büyük aksiyon gibi.
    Fazlasıyla gerçekci bir oynanış söz konusu, ramboculuk oynadığımız diğer oyunlarla kıyaslamaya girmeyin derim hayal kırıklığı yaşarsınız.

  2. onur_

    Battlefield 3 gibi bir oyun geliyorken bu grafiklerle ayakta kalması çok zor ama oyunu ben de çok beğendim. Atmosfer çok güçlü bi kere. Adam öldürünce bu kadar sevindiğim başka oyun oynamamıştım. Düşmanı görmek çok zor sabırlı olmak gerekiyor falan. Biraz da ping sorunu yaşıyorum gerçi ve bu da oyunu etkiliyor biraz.

Bir cevap yazın