Red Orchestra 2: Heroes of Stalingrad İnceleme

Duvarlardaki Mermiler

Red Orchestra yapısı itibari ile tam anlamıyla bir ikinci dünya savaşı oyunu. Savaşın her yönünü, çarpışmanın çetinliğini, Almanların ekipman ve pozisyon üstünlüğünü, düşmanı öldürmeyi bırakın, sadece görmenin zorluğunu neredeyse mükemmele yakın bir şekilde yansıtan bir oyun bu. Üstelik bunu yapay zeka tarafından kontrol edilen düşmanlarla değil de gerçek insanlara yapması gerçekten çok büyük bir başarı.

Ro2 1

Bu kadar açıkta durursanız kafanıza kurşun yemeniz işten bile değil.

Peki Red Orchestra bunu nasıl yapıyor?  Günümüzün çoklu oyunculu aksiyon oyunlarında olduğu gibi etrafta koşturup insanları taramayacağını nasıl garanti ediyor? Elbette bu davranışı harita yapısı, karakterin koşma ve silahını kaldırma arasındaki uzun saniyeler ve çoğu silahla tek kurşunda ölmek gibi bir çok faktörle engelliyor. Ancak bütün bunları oyunu bir simülasyona çevirmeden yapıyor.

Ro2 9

Oyunun başarılı bir siper alma sistemi var.

Oyunun gerçekçilik seviyesi Battlefield: Bad Company 2’nin Hardcore modu ile ARMA arasında diyebilirim. Örnek vermek gerekirse bacağınıza saplanan bir kurşun ARMA’da yürüyememenize sebep olurken Red Orchestra’da yarayı bandajlayıp hiç bir şey olmamış gibi yolunuza devam edebiliyorsunuz. Aynı şekilde Battlefield’da karnınıza saplanan tek bir kurşun çok bir şey ifade etmeyebilirken Red Orchestra’da kan kaybından ölmenize sebep oluyor. Kısacası eğer Call of Duty, Battlefield: Bad Company 2 gibi oyunların Hardcore modlarını seviyorsanız ama pek tatmin edici gelmiyorsa Red Orchestra tam sizin oyununuz.

4 Yorum

  1. Zeratul

    Şu oyuna akşam bir daha bakayım, zira burda anlatılanların yarısını bile hissetmedim oyunda, kolay oyunlara alışkın olmamızdan kaynaklı birşey olsa gerek bu.
    Düşman görürseniz oyunda vede onu vurursanız kendinize aferin diyin ve kendinizi ödüllendirin, belki biraz abartılı oldu ama o derece zor geldi bana. Nerden geldiği belli olmayan mermilerle bombalarla ölmek oyundaki en büyük aksiyon gibi.
    Fazlasıyla gerçekci bir oynanış söz konusu, ramboculuk oynadığımız diğer oyunlarla kıyaslamaya girmeyin derim hayal kırıklığı yaşarsınız.

  2. onur_

    Battlefield 3 gibi bir oyun geliyorken bu grafiklerle ayakta kalması çok zor ama oyunu ben de çok beğendim. Atmosfer çok güçlü bi kere. Adam öldürünce bu kadar sevindiğim başka oyun oynamamıştım. Düşmanı görmek çok zor sabırlı olmak gerekiyor falan. Biraz da ping sorunu yaşıyorum gerçi ve bu da oyunu etkiliyor biraz.

Bir cevap yazın