Red Faction: Guerilla

 Mars’ta Özgürlük Mücadelesi

Fantastik bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmez klişelerinden biri de: Dünya’daki demir, petrol, alüminyum gibi hayati ham maddelerin bitmesi ya da dünyanın artık yaşanmaz bir hale gelmesi sonucu insanoğlunun yeni bir gezende yaşamını sürdürme arayışıdır.  Ayrıca meteor çarpma tehlikesi, sömürülen insanların yeni ve güzel bir yaşam arayışı ve turistik ziyaret de insanoğlunun yeni bir gezegene duyduğu ihtiyaç için nedenler arasındadır. Yaşamak için yeni bir gezegen deyince nedense insanların aklına hep kızıl gezegen olarak da bildiğimiz Mars gelir. Hemen yakınımızda öz uydumuz ay dururken marsa gitme ihtiyacı da nedendir bilinmez.

Red Faction Guerilla laboratuar

Doom 3 ile Mars’a yaptığımız yolculuğun ardından uzun bir zaman geçti. Red faction guerilla ile tekrar Mars’a dönmeye ne dersiniz? Bu sefer Mars’ı cehennemden gelen yaratıklardan değil, bizzat insanoğlunun zalimliğinden kurtarmaya çalışacağız. Red Faction: Guerilla, adından da anlaşılacağı gibi bir gerilla oyunu. Red Faction: Guerilla’da Alec Mason adında Mars’a çalışmaya gelmiş bir işçiyi oynuyoruz. Alec Mason, alın teri ve elinde balyozuyla Mars’a sadece çalışmak için gelmiştir. Komünist idealleri yoktur, kız arkadaş edinmek için çeşitli siyasi gruplara katılanlara da benzemez. Amacı çalışıp para kazanmaktır ama gözlerinin önünde EDF tarafından öldürülen kardeşinin trajik ölümü onu derinden etkiler. Sıradan bir işçi olan Alec Mason, artık kendini  Mars’ta bir özgürlük savaşçısı olarak bulur.

Red Faction Guerilla kardeş

Red Faction: Guerilla, tür olarak açık dünyada (open world) geçen bir oyun. Oyundaki temel amacınız, Mars’da hakimiyeti ele geçirip insanlara zulmeden EDF (Earth defence force) Dünya savunma gücü diye çevirebileceğimiz organizasyonu bozguna uğratmak ve Mars’ta hakimiyeti onların elinden almak. EDF bir çok kontrol noktasıyla ve devriye gezen askerleriyle oldukça sağlam bir savunma gücü oluşturmuş. Kızıl gezegeni kurtarmak istiyorsanız ve bunu sayılı gerilla ile beraber yapacaksanız, gerilla taktikleri olmadan pek şansınız yok. Gerillaların en çok kullandıkları vur, kaç, gizlen, pusu kur v.b taktiklere oyun boyunca başvuracaksınız. Tıpkı benzer açık dünya oyunlarında olduğu gibi, yarattığınız şiddete göre bir aranma seviyeniz oluyor, eğer seviye kırmızı gelmişse başınız belada demektir. Erkekliğin yüzde kaçının kaçmak olduğunu bile düşünmeden oradan kaçmanız gerekiyor. Mars’ı özgürleştirmek gibi bir kutsal göreviniz olduğunu unutmayın.

Red Faction Guerilla harita

1 Yorum

  1. lazboy

    oyunda arac sistemi dusman sistemi cok iyi deyildi ama oyun sistem canavari bir oyun deyildi hic bug gormedim oyunda tebrik ediyorum ins yeni cikicak oyunlarida bunun gibi kaliteli olur Tr de giydigmiz dondan bile vergi aliyorlar hergün donanim ürünü mü alicak bukadar fakir fukara fakir cocouklar ölsün mü?

Bir cevap yazın