Red Dead Redemption

Tanıdık Hikayeler

Yukarıda yazdığım küçük ve klişe Western hikayesini ne kadar tanıdık geliyor değil mi? Aslında hepimiz Western filmlerini izlediğimiz de belli klişeler bekliyoruz: Düellolar, etrafı kavuran bir sıcak, salonda oturan ve her gelene yanaşan fahişeler, dişleri 7/24 sigara içmekten sararmış bir şerif, elden ele geçen yüklü miktarda para, atlar, silahlar… En nihayetinde izlediğimiz, okuduğumuz ve oynadığımız her Western hikayesinden benzer öğeler bekleriz.

Red Dead Redemption 7

Marston dağ, taş, ova demeden fütursuzca gezinirken.

Red Dead Redemption bu konuda bir nebze de olsa ezber bozan bir oyun  olarak karşımıza çıkıyor. Arkasında Rockstar San Diego’daki yeteneklerin olduğu oyun, hem gerçek kovboy hayatının, hem de filmlerde gördüğümüz “kurgusal” eski batının elementlerinin içinde olduğu bir deneyim sunuyor diyebilirim. Her saniye silahların patladığı, insanların sürekli siperden sipere geçtiği Call of Juarez-vari bir oyun bekliyorsanız Red Dead Redemption sizi olumlu yönde oldukça şaşırtacak. Tamam, elbette silahlı çatışmalar RDR’nın da %70’ini kaplıyor ama hem hikaye, hem de oynanış olarak şimdiye kadar Western oyunlarında gördüklerimizden farklı öğeleri de içinde barındıran bir oyun Red Dead Redemption. Tıpkı gerçek bir kovboy gibi dana gütmek, at evcilleştirmek, sürüye göz kulak olmak, kısacası hiç durmadan birilerinin beynini patlatmak yerine gerçek kovboy hayatı yaşamak RDR’nın oyun dünyasında pek az örneği olan Western türüne getirdiği yeniliklerden birisi.

Tamam, sıkıcı görünüyor, farkındayım, ama bütün bunlar Red Dead Redemption’nın daha bütün bir deneyim olmasını sağlıyor en nihayetinde. Oyunun hiçbir parçası garip ya da yersiz durmuyor, Rockstar yine en iyi bildiği işi yaparak, hatta bana kalırsa GTA 4’ten bile iyi bir iş çıkararak grafik, hikaye anlatımı, müzik, kısacası her anlamda en üst noktaya kadar cilalanmış bir deneyim çıkarmış ortaya. Bütün bunları yaparken, opresif yönetimlere, sanayileşme sonrasında insanların ve yasaların değişimine, ideolojik fanatizme de dokundurmayı ihmal etmiyor. Anlayacağınız üzere şimdiye kadar çıkmış Western oyunlarından çok farklı bir çizgisi var Read Dead Redemption’nın.

52 Yorum

 1. Oruç Dim

  PC için birkaç aya çıkacağını düşünüyorum arkadaşlar. MegaWolt, bambaşkaymışsın. “Video oyunlarını kendisinde hiçbir konsol bulunmadığı için ve PC’sine 5000 dolar verdiği için sadece bilgisayara çıkacak oyunlar kapsamında değerlendirme modu” on.

  Sonradan gelen not: Bu yorumu downvote eden arkadaşlar , benim fikrimin yanlış olduğunu göstermekten ziyade, kendilerinin video oyunları sektörüne ne kadar dar bir açıdan baktıklarını onaylıyorlar 🙂 Bu yorumun downvote edildiği oran kadar video oyunlarına ne kadar dar açıdan bakan adam olduğunu anlıyorum sitede,   bir tür istatistik oluyor benim için, iyi oluyor.

  • MegaWolt

   Doğal olarak konsol sahibi olmadığım için ve almak istemediğim için bu yorumu yapmam kadar normal bir şey yok. Oyunun biri çıkar sadece ps3 için yapar oyunu, biri sadece xbox için, ee o zaman hepsi için ayrı konsol mu alacağım? Hem de konsol oyunlarının fiyatları en ucuzu 100tl.! Kimse kusura bakmasın da o kadar zengin değilim. Pc var bana fazlasıyla yetiyor, kimseye de hesap vermek zorunda değilim, eğer benim işime gelmiyorsa önemi de yoktur benim için, onu da konsol sahipleri düşünsün. Bir oyun eksik olmuş fazla olmuş çok ta önemli değil. Çıkarmazlarsa çıkarmasınlar, oyun mu yok piyasada.!

 2. Ziyaretçi

  Yakında PC’ye gelir herhalde. Aslında yazın sabahlara kadar bu oyunu PC’de oynamak vardı ama okadarda erken gelmez sanırım.

   

  Gta IV Konsol – Nisan

  Gta IV PC – Aralık..

  RDR’de böyle olacak herhalde bayağı uzun bir bekleyiş olacak bizim için..

   

  İnceleme içinde teşekkürler harika olmuş..

 3. Mendhi CS

  Rockstar’ın bu  denli sağlam bir vahşi batı oyunu yapması COJ hayranı olarak beni sevindirdi ve heyecanlandırdı diyebilirim. Nedeni ise açık; Techland ya da birbaşkası mutlaka bir geri dönüş yapacaktır bizlere..

 4. Oruç Dim

  Birileri her oyunu PC’ye çıkarmadıkları için çok kızmış, aman diyim bulaşmayın… :S

  “Güzel bir oyuna benziyor ama ne yazık ki ben oynayamayacağım”, ya da “PC’ye çıkmadığı sürece benim işime yaramaz” demekle “ha PC’ye çıkmıyor mu, o zaman işe yaramaz” demek arasındaki farkı anlayamayan insanlarla uğraşıyoruz 🙂

  • MegaWolt

   Valla hiç umrumda değil hangi oyun pcye çıkmış çıkmamış siz bunu anlamamışsınız. Bu oyunu oynasam ne oynamasam ne, niye bu kadar kastınız yorumlarımı anlamadım gitti. İlk defa bir yazarın bu kadar kasıldığını, laf yarışına girdiğini görüyorum, bu gibi güzel sitenin seviyesini düşürüyorsunuz.

   Anlamamakta zorlanıyorsan tekrar açıklayayım; benim ilgi alanıma girmiyorsa benim için gereksizdir bu kadar basit, ilerde konsol vb. ne haltsa ona sahip olursam o zaman düşünürüm, bakarım oyunu seversem alırım. Ayrıca yukarıda yaptığın yorumda kendinle çeliştiğinin farkında değilsin bence. yorum yapmadan önce  tekrar okursan sizin için faydalı olur.

 5. stoic

  Sadece bu konu için değil gerçi ,  editörlerinizde dahil ne çok boş konuşan var ya bu sitede :D.  Downvote etmeyin küserim Açık dünya vahşi batı oyununa sırf PC ye cıkmadı diye boş beleş diye geçiştiren, maşallah ne ararsan var. Oyunu kim yapmış, Rockstar. Eee o zaman ilerde de olsa çıkacaktır (GTA IV ve EFLC en son örnekler). Yok illa konsol tayfası ile aynı anda oynamak istiyosan memleket ps cafe dolu dal birine oyna.

     İcimden bir ses bu yorum beni hedef tahtasından beter yapıcak ama neyse nası olsa yazınca pat diye cıkıyo sitede 😀

 6. Oruç Dim

  O nottan “downvote etmeyin küserim”i anladıysan yorum yok be stoic O_O

  Sadece bişey yazdım, okunmasına imkan olmayan bir hızda downvote etti birisi 🙂 Ya hızlı okuma kursu almış ya da tahmin ettiğim gibi içinde PC karşıtı  olduğunu düşündükleri herhangi birşey geçen her yorumu downvote eden arkadaşlar var sitede.

 7. PISLIX

  İncelemeyi gayet güzel buldum Oruç, eline sağlık. Sormak istediğim küçük bir soru var.

   

  “Tıpkı gerçek bir kovboy gibi dana gütmek, at evcilleştirmek, sürüye göz kulak olmak, kısacası hiç durmadan birilerinin beynini patlatmak yerine gerçek kovboy hayatı yaşamak RDR’nın oyun dünyasında pek az örneği olan Western türüne getirdiği yeniliklerden birisi.”

  Bu dana gütme, at evcilleştirme falan zevkli mi yaw? Yani nasıl anlatsam, GTA4teki arkadaşlarını bowlinge götür, bilardoya götür, dart oyna gibi (bir yaparsın iki yaparsın) sıkıcı yan görevler gibi mi yapılmış? Yoksa içine eğlence katabilecek birkaç aktivite konulup öyle mi servis edilmiş?

  Oyunu eğlence için mi oynuyoruz, yoksa gerçekçiliğin sıkıcılığını gördükçe oyundan haz mı alıyoruz? Sözüm direkt sana değil, merak ettiğimden soruyorum.

  -Zmifth.

 8. Oruç Dim

  Genelde bunlar hikaye görevlerinin bir parçası oluyor Zmifth. Zaten oyunun bir başında bir de sonunda yapıyoruz, çok fazla yok. Ama hoşuma gitti benim 7/24 adam öldürmemek 🙂

 9. Oruç Dim

  Ben de anlayamıyorum diğer sitelerdeki yazarların bu tip insanlarla nasıl katlandıklarını, sessiz kaldıklarını, merak etme. Ben yapamıyorum,  dayanamıyorum bu derece yersiz, boş beleş yorum yapan, sırf oraya bir şey yazmış olmak için yorum yapan adamlara. Eğer ben finallerimin ortasında oturup dört sayfa yazı yazıyorsam ve bu yazıyı özenerek yazıyorsam, yorum yapan okurlarımın da en azından beş yaşındaki çocuğun yazacağı zihniyette şeyler yazmamasını beklerim. “Yazı rezalet olmuş” yazman, şu yazdığın “o zaman işe yaramaz”dan çok çok daha iyi olurdu benim için, hiç olmazsa boş ve anlamsız bir yorum olmazdı.

  Valla ne diyebilirim, sen benim çelişkiye düştüğümü düşünüyorsun ama hala o yorumda ne demek istediğimi anlayamamışsın.

  “Benim ilgi alanıma girmiyorsa benim için gereksizdir bu kadar basit” demişsin. Orada “benim için gereksiz o zaman” yazmıyor, “o zaman işe yaramaz” yazıyor. “benim için gereksiz o zaman” subjektif olarak söyleyen kişinin işine yaramayacağı, “o zaman işe yaramaz” objektif olarak, oyunun kimsenin işine yaramayacağı anlamına gelir, daha geniş açıklayayım mı? İkisi arasında çok büyük bir anlam farkı var ama sen onu farketmiyorsun. Benim sinirlendiğim de tam olarak buydu, bütün oyun sektörüne sadece PC penceresinden bakan insanları eleştirdim aslında. “PC’ye çıkmıyorsa işe yaramaz” da bu işin en uç noktası oluyor artık, doğru değil mi? Benim Wii’im yokken, Wii oyunlarının altına “PS3’e/Xbox 360’a/PC’ye çıkmıyorsa işe yaramaz” yazmıyordum herhalde.

 10. Uğur Yurtsever

  Önemli olan bunları çoklu oyuncu modlarında yapabiliyor muyuz? Şöyle sığırları alıp dağlara vursak, sonra kampımızı kursak çadırımızı falan (öhm).

 11. Tahir Meylani

   

  “sizce bu oyun pc için cıkarmı” daha sonra “Hayır sadece Play-Station 3 ve XBOX 360 için çıkacak” yorumunun ardından “o zaman işe yaramaz.”yorumunun ne kastettiği gayet belli. Burada bu kadar büyütecek ne var bende onu anlamadım.

  Xbox 360 ve PS3’ü olmayan bir arkadaş bu oyunun kendi işine yaramayacağını belirtmiş. Bu kadar basit.

   

 12. Tahir Meylani

  “oyunlara sadece PC vizyonundan bakma” mevzusuna dönüyor, benim de eleştirdiğim buydu zaten.”

  Bu lafın beni de kapsıyor sanırım, vuruşacaksak MSN ve Steam açık 🙂

 13. Oruç Dim

  Tekrar açıklıyorum madem:

  Orada “benim için gereksiz o zaman” yazmıyor, “o zaman işe yaramaz” yazıyor. “benim için gereksiz o zaman” subjektif olarak söyleyen kişinin işine yaramayacağı, “o zaman işe yaramaz” objektif olarak, oyunun kimsenin işine yaramayacağı anlamına gelir, daha geniş açıklayayım mı?

  Birşeyin ardından, önünden, arkasından, berisinden ne geldiği beni ilgilendirmiyor. “O zaman işe yaramaz” lafı anlamsız, boş bir yorumdur. “O zaman işime yaramaz, o zaman bizim işimize yaramaz, o zaman PC sahiplerinin işine yaramaz, o zaman PC’cilerin işine yaramaz” yazmakla, “işe yaramaz” yazmak arasında, en azından benim gözümde inanılmaz bir fark var. Kusura bakmayın ama ne şekilde döndürmek isterseniz isteyin, bu laf en nihayetinde “oyunlara sadece PC vizyonundan bakma” mevzusuna dönüyor, benim de eleştirdiğim buydu zaten. Lafın anlaşılıp anlaşılmamasında değilim ben zaten, lafın söyleniş şekli garibime gitti ve onu eleştirdim.

 14. Oruç Dim

  Yok, seninle bir ilgisi yok Tahir. Sen sadece oyunlarını PC’de oynamayı tercih eden bir insansın ve hiçbir zaman PC fanatikliğinin ve egozimin o raddesine, “PC’de yoksa bu oyun işe yaramaz” noktasına ulaşamazsın, merak etme 🙂

 15. MegaWolt

  Böyle laf dalaşına girmeye çalışan kişileri burada yazar olarak barındıran thgtr yönetimine sesleniyorum; üyelerle nasıl iletişim kuracağını bilmeyen, üsluptan anlamayan, karşıdakinin görüşüne saygı göstermeyen, sadece benim dediğim olacak diyen şahısları barındırmayın lütfen, seviyeyi düşürmeyin.!

  • punisher_89

   güzel arkadaşım ithamlarına dikkat et söz ettiğin kişi veya kişiler diğerleride dahil hepsi kıymetli insanlardır yazdıklarından sadece birine katılıyorum evet  seviyeyi düşürmeyelim ama burda seviyeyi düşüren sizsiniz alt tarafı bi oyun bunca lafa değmez beğenmeyende beğenmez Oruç abininde dediği gibi kusura bakma

 16. Oruç Dim

  Söyleyecek laf bulamayınca yönetime kimi sitesinde çalıştırıp çalıştırmayacağı konusunda öğüt vermeye karar verdin öyle mi?

  Eğer sen bu kadar boş, anlamsız bir yorum yapmamış olsaydın kesinlikle böyle bir tartışma çıkmayacaktı. Kusura bakma, benim böyle yorumlara artık hiç sabrım yok. Orada ben bir inceleme yazmışım, altına sayın okurum (saygılı olacakmışım çünkü, üslup falan) gidiyor “o zaman işe yaramaz” yazıyor. Nedir, ne işe yaramaz? İnceleme yazdığım oyunun altına neden işe yaramaz yazıyorsun? Amaç nedir yani? Düşündün mü bunu yazarken üç saniye falan? “İşe yaramaz” ne demek? Benim yüzüme gelip “işe yaramaz bir oyuna inceleme yazmışsın” demekle bunun arasındaki farkı anlatır mısın bana? Bu verilen emeğe saygısızlık değil mi?

  Sence bir sitede okurun bir yorum yaparken hiç sorumluluğu yok mu? Ben ne yazdım diye okuma gibi mesela? Hayır bana çok ilginç geliyor bu yorumlar, diğer yazar/okur arkadaşları bilemiyorum ama ne Türk ne de yabancı sitelerde bu kadar düşüncesizce yorumlar yok yani. Adamlar okuyor ne yazdığını bir yorum yazmadan önce. Sırf laf olsun diye “işe yaramaz” yazmıyor incelemenin altına.

  “İşe yaramaz” yazmak bir görüştür ve çok dar bir bakış açısıdır. Bunu savundum, sen de altına hemen yorum yapma ihtiyacı hissettin öyle değilmiş gibi. Sen bir görüş sundun, ben senin görüşünü eleştirdim, sen uzattın tartışmayı. Bu görüşlere saygısızlık falan değildir, sadece eleştiridir.

  O yorumdansa orada sıfır yorum olmasını tercih ederim. Uzun zamandır beni böylesine sinirlendiren bir yorum olmamıştı. Benim bazı şeyleri ifade ediş tarzım bazı açılardan yanlış olabilir belki ama üslup bilmeyen, yazdığı üzerine beş saniye düşünmeyen biri varsa aramızda o da sensin, kusura bakma.

 17. Ziyaretçi

  Vallahi şimdi benim anladığım Megawolt arkadaşımız kendisinde konsol olmadığı için haliyle işe yaramaz demiş.Ben bunun nesi yersiz onu anlamadım? Konsolu yoksa ne yapsın adam oyunu sarılıp uyusun mu? PC’ye çıkmayacaksa ve adamda sadece PC varsa yapacak bir şey yok kimsenin de laf söylemeye hakkı yok.Oyun işe yaramaz demiyor benim işime yaramaz diyor adam.Yani ben öyle anladım.

  • MegaWolt

   Anlayan tek okumada anlamış, fazla söze gerek yok. Birileri çatacak yer bulamamış bana geliyor işte.

   Başkasına saygısı olmayan kişi istediği kadar yazı yazsın, ne olursa olsun. Belki kendisinin psikolojik sorunu vardır diye seslenmiyorum neyse.. Anlayan insan anlamış, demekki sorun kimde acaba?

 18. stoic

  Beyler megaWolt u daha fazla iplemeyin adamın kafa yazmaya karşı korumalı anlaşılan bu saatten sonra anca Hex editör ile bişi anlatılabilir.

     Anlayan tek okumada anlamışmış. Sanki 3 paragraf yazı yazmış gibi.  Bir şeye işe yaramaz dediğin zaman ey konsol sahipleri o zaman sizlerde almayın demeye çıkıyor. ….. uff neyse kime ne anlatıyorumki burda? bana deve ile hendek bulun o daha kolay.

 19. Oruç Dim

  Dediğim gibi anlama değil üsluba takıldım. Öyle demek istemiş olabilir ama “işe yaramaz o zaman”dan benim ilk okuma da anladığım “PC oyunu değilse oyun bir işe yaramaz” oldu. Bizim sitede milyonlarca PC fanboyu olduğu için bu lafı öyle anladım.

  Eğer cidden öyle bir niyetin yoksa kusura bakma MegaWolt. Ama takdir edersin ki ben de de bu önyargıyı oluşturan da Türk oyuncularının büyük sayılabilecek bir kısmındaki genel PC manyaklığı ve konsol diye birşey dünyada yokmuş gibi davranmaları. Senin yorumu okuyunca direk “hah” dedim, “yorum yazmamaları, okumamalarına alışmıştım, ihtiyaçları yoksa okumuyorlardır diyordum ama şimdi de konsol oyunuysa gereksiz yazıyorlar”. Daha fazla tartışmayı sürüklemek istemiyorum, zaten saçma sapan bir noktaya geldi, sadece küçük bir eleştiri yapmak istemiştim. Psikolojim bozuldu bu PC fanboyluğundan resmen, haklısın yani 🙂

  • MegaWolt

   Benim konsollarla alıp veremediğim yok, hiçbir şeyin de fanboyluğunu yapmadım yapmam da. Belki o yorumumda üslup olarak öyle anlaşılmış olabilir ama ben kesinlikle o anlamda söylemedim. Ben sitedeki her yazıyı sonuna kadar okurum, konsolda dahil her türlü gelişmeyi de yakından takip ederim. Beni de kızdıran sizin tavrınız oldu o yüzden sert çıkış yaptım, çünkü ben kötü birşey demediğimi biliyorum. Neyse konunun uzamasına gerek yok, boşuna meşgul etmeyelim burayı.

   Bir de bazı cins arkadaşlar hala laf atıyor, sizin hatrınıza onlara seslenmiyorum. Son olarak yazılarınızın hepsini okuyorum bunu da bilin ve hiçbir yorumunuza da eksi oy vermedim, iyi çalışmalar.

 20. Oruç Dim

  Bizlerle derken PC oyuncularını mı kastetiyorsun? Nedir? Konsol sahibi olanlar “bizler”in içinde değil mi? RWAAAAAAARGH!

  Şaka bir yana, her ne kadar o konu çıkacağını onaylamasa da (sonunda yakın zamanda gelmeyecek deniyor hatta) kesin gibi birşey zaten. Konsol exclusive olan Rockstar oyunları bir kaç ay sonra PC’ye çıkıyor mutlaka, bu kadar başarılı bir yapımın çıkmayacağını düşünmek saflık olur. Rockstar PC platformu ile çalışmayı seven bir firma en nihayetinde.

 21. Ziyaretçi

  sevgili Oruç bey bazen nice fikirlerimiz senle uyuşmasada(ki gayet  normal ne de olsa hepimiz bireyiz farklı düşünürüz) bu konudaki(konsolcular aam değil mi?) hissiyatlarına inanmamak elde değil.Kesinlikle haklısın yukarıdaki tartışmlar dışında demek isterim ki ülkemizde konsolu atari zamanında ki gibi her eve sokamadık ve pahaı gelen bu meretle insanlar anca saati 1tlden ne biliyim daha fazla belki bunla tanıştılar.Kısıtlı oyunlarla(geneli PES) konsol nedir i yanıtlamaya çalıştılar.Nitekim sende aslında bu basit düzeneği(tak çalıştır oynat hooup pa) destekledin nice arkadaşlarda bazıları köstek bazıları destek çıktılar.Çok büyük konuşuyo gibi olsam da neredeyse bu olayları yurtdışı kaynaklarla japon ve amerikan odaklı, hep takip ettim ve türkiye’de oyunculuk teriminin hala oturmadığına yine şahit oldum.Neyse kısası (girmeye gerek yok uzun uzun) türkiyede ki arkadaşların çoğu daha neyin ne olduğunu bile çözemedikleri için bu yorumları yapmalırını sakin karşılamanı öneririm.Senin de önyargılı atraksiyon girişlerin olsa da(^”Video oyunlarını kendisinde hiçbir konsol bulunmadığı için ve PC’sine 5000 dolar verdiği için sadece bilgisayara çıkacak oyunlar kapsamında değerlendirme modu” on.^ gibi) yinede siz objektif olmaya devam edin.Bazen terazi bozulsada,nitekim gün dönüp devran değiştiğinde olarda anlamış olucaklar konsol nedir ne değildir diye. Umarım söylediklerimle bulandırmamışımdır.Zira amacım kırmak değil aksine farklı bilgilerle elma ile armut yorumcu arasındaki farkı anlatabilmek.

 22. realife

  Teşekkür ederim biraz karmaşık bi sonuc olmuş ama pc için geçte olsa çıkacak olması sevindirici haber 🙂

  Bence emek sarf eden arkadaşlara daha bi hüsnüzanla bakmak gerekli…

  Bu tip tartışmaların yaşanması üzücü… 

 23. GameGain

  Baya olaylı bir oyun oldu şimdiden gerçekten:D Neyse zaman ne gösterecek bakalım tahminen yine aşırı derecede kasıntı bir oyun olacak GTA IV’ten farklı bir sistem gereksinimi isteyeceğini zannetmiyorum.(Kaderi GTA IV gibi yama manyağı olmak olmasın da sistemleri aynı olsun:D)

 24. Şaşırmış Adam

  Bunca yorumu okuduktan sonra diyeceğim şu ki; thgtr benim açımdan resmen kara listeye alınmıştır. Üyelerine bu şekilde bir üslupla yaklaşan, yetmiyor gibi bu tür adamlara artık katlanamayacam diyerek doğrudan okura hakaret eden bir editörü hala sitesinde barındıran bir anlayışın sitesinden pek bir şey beklememek gerek. Oyun kültürün kayda değer olabilir, okunaklı bir şeylerde karalıyor olabilirsin ama daha okura nasıl hitap edeceğini (bir de bu okur tamamen masumsa) bilmiyorsan hem sen hem de bu site boşuna kürek çekiyor demektir. Site için harcanan emeğe yazık 🙂

 25. GameGain

  Rockstar PC için bugüne kadar oyun çıkarmamazlık yapmadı.Ha konsollardan baya geç buluşturdu bizimle GTA IV’ü ayrı konu ama hiç çıkarmamazlık yapmadı sonuçta.Eminim bu da biraz geç olsa da bizimle olacaktır.

 26. Oruç Dim

  Aman allahım, Şaşırmış Adam bizi kara listeye aldı! Hemen herkese bu haberi vermemiz lazım! İnanılmaz bir olay, Uğur’un, Talha’nın, herkesin haberi olmalı bu olaydan. Şu an benim bir yazar olarak bittiğim andır arkadaşlar.

  Siteyi, ya da beni beğenmiyorsanız çıkış kapısı yakın 🙂 Kimseyi ama kimseyi zorla tutmadık burada, “işte deve, işte hendek, ya kalırsın, ya gidersin” dedik şimdiye kadar. Popüler oyun kültürüne hitap eden,  onu beslemeye çalışan bir basın organı olmaktan çok okuyucuya zaman zaman birşeyleri eleştirerek, zaman zaman saygı sınırları dışına çıkarak birşeyler anlatmaya çalıştık. Eğer büyük bir hatamız olduysa affola, ama bu noktadan sonra da kimseyi zorlamayacağız.

  http://oyun.thgtr.com/haber/oyun/bilim-kurgu/portal-2-e3-2010da-valvein-buyuk-surprizine-hazir-olun

  Bu haberin en sonunda bu yoruma neden bu kadar sinirlendiğimi anlattım. Bu süreçte birileri cidden kırıldıysa, kızmaktan ziyade kırıldıysa, özür dilerim. Amacım sadece eleştirmekti 🙂 Bu özürü de “aman, bizi kara listeye almayın ha, ne olur halimiz” şeklinde düşündüğüm için dilemiyorum, ben okuruma samimi bir insanım, Türkiye’de okuruna bir cevap vermeyi çok gören diğer site ve dergi editörlerinin aksine (hepsi değil elbette, anlayan anladı). Yeri geldiğinde özür de dilenir, bunu da açıklığa kavuşturalım önce.

 27. Smeagol

  “Siteyi, ya da beni beğenmiyorsanız çıkış kapısı yakın 🙂 Kimseyi ama kimseyi zorla tutmadık burada, “işte deve, işte hendek, ya kalırsın, ya gidersin” dedik şimdiye kadar.”

  İşte profesyonel iş yapan kimsenin kurmaması gereken bir cümle. İki üç gündür okuduğum sitede megawoltun nasıl biri olduğunu anladım ama yazarların da ona ayak uydurmuş olması kötü olmuş.

Bir cevap yazın