Red Dead Redemption PC’ye Gelecek Mi?

Rockstar, herkesin merak ettiği soruya net bir cevap veriyor…

Türkiye’de “oyunculuk” olgusu, PC’de yoksa işe yaramaz felsefesi üzerinde dönüyor ne yazık ki. Hatta Türk oyuncularının (?!) büyük bir kısmı, “PC’lerin oyun oynamak için icat edilmiş aletler olduğunu düşünme” tarikatının farkında olmayan üyeleri gibiler. Bu yüzden de bazı büyük yapımlar PC’de boy göstermediğinde, birçok arkadaş bunu kendilerine ve Torrent sitelerine karşı yapılmış büyük bir ihanet olarak algılarlar.

Red Dead Redemption da ne yazık ki bu kervana katılan oyunlardan biri olacak gibi görünüyor. En azından Rockstar’ın şimdilik bir PC versiyonu düşünmediğini açıklaması bunu gösteriyor.

Biz yine de tamamen umutsuz değiliz. Evet, GTA IV için böyle bir açıklama yapmamışlardı belki, ama yine de Red Dead Redemption gibi şimdiden 5 milyon satmış bir oyun için PC yolu tamamen kapanmış olamaz.

13 yıl önce Outlaws’un bizlere yaşattığı eşsiz Vahşi Batı atmosferini tekrar solumamızı sağlayan bu muhteşem yapımı PC’de yaşayamamak gerçek anlamda bir ihanet sayılabilir. Şimdilik yeni gelişmeleri takipteyiz.

32 Yorum

 1. CodeMachine

  haberde pc oyuncularına hakaret ediliyor ve ben bunu tasvip etmiyorum. diğer ülkelerde olabilir ama  Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde herkes sizin gibi hem pc hem konsol alacak paraya sahip olmayabiliyor işte. eğer benim yeterli param yoksa ve pc ile konsol arasında seçim yapmak zorundaysam neden konsolu seçeyim. pc de internete girerim, diğer işlerimi yaparım ayrıca oyunumu oynarım. böyle düşünen insanlar neden pc oyun için yapılmış sanan dünyadan haberi olmayan mallar gibi lanse edilmiş.

  • Tahir Meylani

   Uğur’un dili biraz keskin ama haberi dikkatli okuyunca aslında PC oyuncularına hakaret edilmediği sadece PC’den başka platformlarda çıkmış oyunları oyundan saymayanların eleştirildiğini görebilirsiniz.

   Uğur’da bende oyunlarımızın çoğunu PC’de oynuyoruz aslında.

   Mesele sadece PC’i oyun makinası olarak görenlerin garip tavırları.

   Yoksa gelişmekte olan ülkelerde konsol pazarının çok sınırlı olması nedeniyle hem konsol oyunlarının, hem de konsolların el yaktığının farkındayız.

 2. Uğur Yurtsever

  Kelimeler hakkını verecek şekilde okunmadığı ve yazının bütününe bakmayı reddettiğimiz sürece yanlış anlaşılmalar son derece doğal. İnsanlar yazılmış her şeyi üstüne aldındığı süreceyse işin içinden çıkmak pek mümkün değil.

  Sanırım toplum olarak da biraz fazla heyecanlıyız. Yoksa amacımız sizi üzmek değil, üzmüşsek de affola. Ama sakın kendinizi PC oyunculuğu- konsol oyunculuğu gibi romantik önermeler arasında da bulmayın. Lakin sizi tanımlayan oyun oynadığınız platform değil, oyunlara bakış açınızdır.

  Haberde vurgulanmak istenen nokta da gayet açıktı aslında. Kimse sizlerin tercihlerini eleştirmedi. Eleştirilen yalnızca “düşünceler” ve bu da gayet anlaşılır. Yoksa oynadığı oyunların %95’ini PC’de oynayan bir oyunsever olarak o grubun içine kendimi de dahil etmiş oluyorum.

  Yazılarımız diğer Türk sitelerindekinden daha çok şey anlatıyor olabilir. Türkçe’yi onlar kadar kötü kullanmadığımız için ve sizlere bir şeyler katmak için yeri geldiğinde uzun uzun yazıyor olabiliriz. Ama yanlış olan şeyleri sivri bir şekilde iğnelemeden de fikir üretemeyiz.

 3. stoic

  Şu haberin girişine  Oruç Bey’in yazısındaki “işe yaramaz” muhabbetine iğneleme yaparak başlanmış… Birilerini yine kızdıracaksınız. 🙂  Hortlatmayın kardeşim eski tartışmaları zevk mi alıyorsunuz :p

     Yazıya bilerek gülen suratlar koyuyorum ki Uğur Yurtsever yine yanlış anlayıp o sofistike Türkçesiyle karşı saldırıya geçmesin. ACII de DRM de fena değil hani demeye çalışmıştım. Hala dediğim güne lanet ediyorum 🙂

 4. Uğur Yurtsever

  Seni kızdıramıyoruz artık sanırım. 🙁

  Şaka bir yana elbette amacımız tartışma çıkarmak. Birbirimizi doğru anladıktan sonra tartışmak güzel fikirler doğuracaktır. Zaten bu yüzden işin içine hafif bir öznellik katmaya çalışıyoruz elimizden geldiğince. Bunun da şöyle bir riski var tabii. Üslubunuz biraz sivrileştiğinde, genelleme yapmamış olsanız bile, üstüne alınıp hakarete uğradığını düşünenler olabiliyor. Doğru anlaşılmaya başlanana kadar da bu sayfalarda garip yorumlarımıza rastlayabilirsiniz. Gerçi Oruç’un böyle bir amacı yok, ondan eminim. O daha çok yazılarıma yorum gelmiyor, kavga çıkarayım bari havasında sanırım (umarım okumaz bu yorumu :D).

 5. punisher_89

  PC’de yoksa işe yaramaz felsefesi son derece yanlış bi düşünce çünkü bu cümlenin her harfi verilen emeği,çabayı,zamanı hedef alıyor.  Evet PC veya konsola çıkmayabilir hatta biz konsol yada PC sahibide olmayabiliriz ama yukardaki söz ne olursa olsun emeğe saygızlıktır ve bu şekilde sarfedilemez.  Tartışmaya gelince evet tartışalım çünkü insanlığın gereğidir, her fikir her kesime cazip gelmeyebilir ama bunu belli saygı ve sınır çerçevesinde gerçekleştirelim

 6. Oruç Dim

  O yorumu okudum ve çok üzüldüm Uğur… 🙁

  E biraz sansasyon yaratalım diyorum, halk bunu istiyor.

  Şaka bir yana, yıl olmuş 2010, milletin hala bu tür yorumlar yapması, ne bileyim, garibime gidiyor. Gerçi o yorumu yapan arkadaş o anlamda yapmadığını belirtti ama yine de acayip bana kalırsa…

 7. Ziyaretçi

  benim anlamadığım nokta, yazıda birazda korsan kullanıma iğneleme yapılmış ama…. ps3 den önce de konsollar vardı ve hiç bir firma oynumu önce konsola çıkarayım, yada pc platformunda korsan kullanımı var deyip pc ye oyun çıkartmamazlık etmiyorlardı? kaldıki xbxox’sın oyunlarıda bahsi geçen TORRENT sitlerenide cirit atarken! ps1 ps2 oyunlarının tamamı korsan oynanırken kimse bu tarz iğneleme yorumları yada kızım sana söylüyorum gelinim sen işit muhabbetine girmiyorlardı? nezamanki ps3 geldi oyun dünyasında mertlik bozuldu!. bence artık oyun yapımcılarının bu “korsan” kullanımın arkasına sığınma olayını bıraksınlar. çünkü kaliteli oyunlara türk oyuncularının hakkını verdiğine inanıyorum. en azından ben bile mevzu bahis firmanın 2 tane orjinal oyununu satın alanlardanım (gta3, gta4). yapımcılar oyunlarının kalitesini, içeriğini, çoklu oyuncu modlarının bolluğunu geliştirmeleri bence korsana en büyük darbe etkisi yaratır.

 8. Uğur Yurtsever

  Oyun yapımcılarının korsanın arkasına sığındığı fikrine tamamıyla katılıyorum. Zaten bizi takip ediyorsanız benzer mahiyetteki yorumlarımızla da karşılaşmışsınızdır.

  Ancak amacım yalnızca PC sahipleri korsan kullanır gibi bir argüman sunmak değildi. Amacım bu olsaydı direk bu şekilde söylemeyi tercih ederdim zaten. Konunun çıkış noktası, Türk oyuncusunun büyük bir kısmının oyunları algılayış biçimi. Herkes kendini oyunları oynadığı platformla ifade etmeye çalışıyor ve ne yazık ki oyun oynayan nüfusumuzun küçük bir kısmı, kaliteli oyunların hakkını veriyor. Eğer dediğiniz doğru olsaydı Zoetrope gibi oldukça enteresan iki adventure oyunu geliştirmiş (Darkness Within serisi) bir Türk oyun firmasını birçok Türk “oyuncusu”, hem de kendisini “PC oyuncusu” olarak ifade eden birçok insan tanıyor olurdu.

  Siz kaliteli oyunların hakkını veren gruptaysanız gerçekten şanslı bir insansınız, ancak Türkiye’de oyun oynayan insanların büyük bir kısmının ufku Crysis 2’nin PC’sinde kaç FPS vereceğiyle sınırlı. Bu gerçek de ne yazık ki değişmiyor.

 9. Ziyaretçi

  haklı olabilirsiniz. yazımda sizin öyle dediğinizi söylemedim. sadece kbirazda korsan kullanıma iğneleme yapılmış dedim. ama cidden ben rockstar game’si anlamıyorum. kendime soruyorum neden neden neden diye? kesinlikle korsan olamaz. çünkü hatırlarsanız gta:san andreas ilk olarak ps2 ye geldi ve oyun tam 1 yıl sonra pc ye geldi. ps2 sahipleri oyunu 5 tl ye korsan oynayabilirken, pc kullanıcıları anlamsız nedensiz yere 1 yıl beklemek zorunda kaldı. aklıma gelen tek şey sony’ denen tekelci zihniyetin rc* ye para verip konsolunu sattırması. ama buna rağmen konsol fanatikleri sony ye tapıyor! adamların konsoluna değil tekelci zihniyeti olan sony’i eleştirmeyi bırak, olumsuz tek bir kelime ettiğim anda tehtidlere varan “alıntı yorumları alıyorum. ama oyun piyasası ve özelliklede türk konsol oyuncularına müstehak! biz sevmeyi bile beceremiyoruz.  benim konsolum senin konsolunu döver, benim pcim senin konsulunu ezer muhabbetleri sony var oldukça devam edecektir!

 10. CodeMachine

  Evet yanlış anlamışım yazar arkadaşımdan sonsuz kere özür diliyorum., Aceleyle dikkatsiz okumuşum ve böyle bir yanlış anlaşılma olmuş. Hakkını helal et arkadaşım. Bundan sonra daha dikkatli olacağım.

 11. Uğur Yurtsever

  Açıkçası ben de aynı şeyi düşünüyorum. RDR’nin PC için şimdilik düşünülmemesinin nedeni korsan değil kesinlikle. Oyun firmaları, yatırımcılarla bir takım anlaşmalar yapabiliyorlar, oyunların bir süreliğine belli platformlar için özel olması konusunda. RDR’de bu tip bir durum söz konusu olabilir. Bunu Sony kadar Microsoft da yapıyor.

  Önümüzde 1 yıl boyunca Xbox’a özel olarak kalan Episodes From Liberty City örneği var. Kaldı ki  Microsoft, başka bir platformda yayınlanan oyun için XBLA desteği bile vermiyor. Bunun bir örneğini de daha önce MAC için yayınlanan Machinarium’da gördük. Amanita Design gibi ufacık bir firmaya bile destek olmaktan kaçındılar.

  RDR konusundaki kişisel fikrim, bu oyunun PC kontrol şemasına son derece uyumlu olduğu yönünde. Yani Rockstar, RDR’yi PC’ye eninde sonunda getirecektir.

  Korsan konusuysa gerçekten çok karmaşık. Bugün tu kaka dediğimiz “scene” ve “crack” grupları olmasaydı, birçoğumuzun oyun kültürü Mario’dan öteye bile gidemeyecekti. Evet, korsan çok kötü bir şey pek tabii, bir hırsızlık. Ancak özellikle korsana karşı alınan tedbirleri savunurken (sözüm meclisten dışarı), yıllarca bindiğimiz dalı da kesmemek gerekiyor.

  Fanboyluk ise apayrı bir olgu. Yalnız bizim ülkemizde değil her yerde olan bir şey. Ancak asıl farkı ortaya koyması gerekenler de bizleriz. Her şeyden önce Türkiye çok küçük bir pazar, en azından şimdilik. Bu yüzden oyun oynayan kesimi bilgilendirmek ve ihtiyaçlarını ortaya koymasını sağlamak çok daha kolay. Bunu en hızlı başarabilecek araçsa oyun basını. Henüz geniş kitlelere ulaşamamış olsak da bizim de hedefimiz en azından oyuncuları birazcık düşünmeye sevk etmek. Tabii zaman zaman birazcık kızdırabiliyoruz (en azından samimiyiz :p)

 12. Ziyaretçi

  birde zevk meselesi var yani ben fps oyunundaki mause ile hedef almayı daha kolay ve zevkli buluyorum. Ayrıca bizim millet birz combine kafalıdır aynı işi yapabilecek hatta yapan bir makine varsa bir bunu yanına yada yerine konsol almaz kolay kolay .

  ha birde aynı oyunun konsolda 2 3 katına satılma saçmalığı var. 150 tl 170 tl oyun fiyati nedir 

 13. GameGain

  Bu işe yaramaz muhabbetinin tamamen öznel bir yargı olduğunu belirtmeme rağmen sanırım editörler hala kasmaya devam ediyorlar.Güzel,diyecek lafım yok zaten insana bir kere söylenir.İşe yaramaz demek konsolu olmayan bir insanın PC’de olmayan oyuna söylediği öznel yargıdan ibarettir.Oyuna söylenen bir şey yok anlamamakta neden ısrar ettiğinizi anlamıyorum.Ayrıca şirketler ”Çok sattı lan PC’ye de çıkaralım.” mantığıyla pcye getirmiyorlar oyunu.”Elimizde patladı bir de şansımızı PC oyuncularında deneyelim” diyerek ellerinde patlayan dandik oyunları genelde pc oyuncularına hep kakalıyorlar.(Örn:Force Unleashed.) 

       Lütfen artık şu mevzuyu anlayın ve kapatın.

 14. Uğur Yurtsever

  Zaten “çok satan oyun PC’ye gelir” gibi bir önermemiz olmadı. Bu RDR için geçerli bir öngörü. Kaldı ki beğenmediğiniz oyunlara “dandik” diyerek bizi de haklı çıkarıyorsunuz. Teşekkürler [;

  Ayrıca bir şeyi kastığımız yok. Okurlarımızla sohbet etmek veya tartışmak için de izin kağıdı alacak değiliz. İlginizi çekmiyorsa bozuk bir Türkçe kullanarak iki kelimeyi bir araya getirmekte zorlanan siteler de var. Alternatif çok yani :). Burada kötü bir şey yaptığımızı sanmıyorum.

  İyi oyunlar.

  Ninja not: Evet CodeMachine arkadaşımız da yanlış anladığı için bizden özür dilemişti. Kendisine de teşekkür edelim cümlelerimizi tekrar değerlendirdiği için. 🙂

 15. Ratorvator

  Sayfada yapılan bütün yorumlar, bütün açıklamalar düşüncelerimi destekler nitelikte olduğu için kendi adıma gerçekten mutluyum. Öncelikle şu “SONY” konusuna değindiğiniz için teşekkür ederim. Hepimizin bildiği üzere “SONY” uzun yıllardır teknoloji piyasasında bulunan ve çoğu zaman kontrolü eline geçiren bir canavar şirket.

  Ancak yine hepimizin bildiği gibi bu CANAVAR şirket GOD OF WAR adlı canavar bir seriyi üretti. Tek bir platformda bu seriyi yayınlayarak kendi konsollarının da alınması bakımından zorladı. Şu an Play Station’un en büyük kozu GoW.

  Ne yazık ki GoW oynamak uğruna çevremde ve dünyada bu konsolu satın alarak kontrolu Sony’nin eline verenler var. Oyunun sadece tek bir platform için yapılmış olması, oyun sisteminin gerçekten bende dahil birçok kişinin aradığı bir biçimde olması, destansı bir hikaye ve kurgu ile sizi sinematik bir atmosfere sokmasının dışında; sadece müziği için bile ayılıp bayılabileceğiniz bu yapım şu an bize PS3 aldırtıyor…

  Keşke herkes GoW 2’de birazcık da alternatif konsol kullanıcılarını ya da oyunların yapıldığı emektar fabrika olan PC platformunu düşünseydi de Sony’ye bu kozu vermeseydik. Çünkü bu adamlar GoW’u alternatif bir platforma çıkarmayacaklar gibi görünüyor.

  Yorumlarım kesin bilgi içermemekte, gördüklerime, okuduklarıma ve duyduklarıma dayanmaktadır.

  En büyük korkularımdan birisi 16 yıllık bir PC oyuncusu olarak gerçekten size aradığınız birçok şeyi bir arada sunabilecek olan bu muhteşem yapımları emektar platformumuzda görememek…

  Ben bir konsol oyuncusu olmayacağım çünkü konsolda oyun oynamayı sevmiyorum. Ama konsolda birçok oyunun mükemmel bir endorfin salgısı yaratarak oynanacağını da biliyorum. Hatta şunu da söyleyebilirim, PC platformunda konsoldan daha çok kalitesiz yapımla karşılaşmamız bile söz konusu…

  Uzun lafın kısası; benim gibi eski moda bilgisayar oyuncularına ve kullanıcılarına bu yapılanlar gerçekten çok büyük bir haksızlık. Neden mükemmel bir oyunu oynayabilmek için konsol kullanıcısı olmam gerekiyor? Neden yüz yirmi dokuz dolarlık bir oyunu oynamak için beş yüz dolarlık bir de makine sahibi olmam gerekiyor?

  Bunlar bana kendimi hiç de iyi hissettirmiyor…

  Hangi platformda çıkmış olursa olsun bir yapım kaliteliyse kalitelidir. Ona harcanan emeği, ilüstrasyon ve dizayn aşamalarını, kompozisyon ve seneryo örgüsünü, modelleme ve bağlama methodlarını – zorluklarını bilmeden; kısacası kendisine bir “oyun” sözcüğü yetmeyen oyunlara hakettikleri saygıyı göstermeden amatör ya da profesyonel bir oyuncu olabilmek mümkün değildir.

  Ama önemli olan şey, bu derece mükemmel bir yapımın ve sizin hayatınızdan birkaç saat ya da birkaç gün çalabilecek bu denli eşsiz bir çalışmanın, sizi monoton yaşamınızdan birazcıkda olsa sıyırabilecek olan bir oyunun, her türlü PLATFORMA hitap etmesidir.

  Gerçek PC oyuncuları korsan diye tabir edilen orijinal olmayan oyunları indirip kullandıktan ve sevdikten sonra orijinalini de eline ilk para geçtiğinde alır. Bir yapım sizi titretiyor ve “eğlence” kavramının ötesinde bir “deneyim” yaratabiliyorsa zaten IQ’su 50 nin üzerinde olan her birey ona o deneyimi yaşatan firmaya katkıda bulunmak ister.

  Para ise bir bahanedir. Bende ekonomik zorlukları çektim ve hala kısmende olsa çekmekteyim. Çıktığında alamazsın ama her hafta bir kenara atacağın beş on lira sonunda o oyunun fiyatına ulaşınca gidip alabilirsin değil mi?

 16. Ziyaretçi

  bu kadar basit işte..bu ülkede arabası için milyarlar harcayan,i phone 4 çıkınca hemen 2500tl yi gözden çıkaran,kredi kartlarının limiti bir türlü boşalmayan sürüyle insan yaşıyor.ve ne yazıkki bunların çoğu 1000-1500 tl civarı maaş ya alıyor ya almıyor..tabi ki oyun fiyatları yüksek.ama en azından size ait bir zevke en az kendinize gösterdiğiniz kadar saygı gösterebilmek..prince serisini konsolda da pc de de oynadım.ama pc de aldığım keyfi alamadım.halbuki 1996 yılının kasım ayında ntsc ps1 in ticaretini yapanlardanım.hatta biraz da fanatiğim.sonra gidip pc için bu oyunun üçlemesini orjinal olarak edindim.bir kitap gibi kütüphaneme koydum..ve nice oyunları da böyle…sözün kısası eski bir konsolcu olarak yarın birgün 4 ü çıkacak bir ps3 için orjinal oyun almak yerine hiç bitmeyecek bir pc için alırım daha iyi..tabi bunca sözün üzerine şunu da söylememiz lazım..1 xbox 360 550tl-1 ps3 750tl-ve adam gibi oyun oynatacak bir pc 1000tl.yani her platformun bir eksisi var.bir oyun çıkar dx10 kurarsın sistemi..sonra dx11 ekran kartı alırsın.sonra 12…13…14…15…yani tek bir sistemle ki en fazla 3 yıl anca oynarsın oyunu adam gibi..ama konsolda donanım statik.size aynı oyunları kısmalar dahi olsa grafiklerde en az 5 yıl garanti eder..neyse arkadaşlar iyice karıştı sanırım konu..hepinize iyi akşamlar.

 17. MÜSLÜM

  dikkatinizi çekerim arkadaşlar. gta4 tede öyle diyorlardı. hatta pc ye çıkartmayı düşünmüyoruz. diyorlardı. sonra ne oldu. 4 -5 ay sonra şap pc yede geçti. ARKADAŞLAR PS3 TE KAZANIYORLARDA PC DE DE KAZANMIYORLARMI Kİ !  KİM PARA KAZANACAĞI BİR İŞİ RETEDE BİLİR ?

 18. Qwerty

  Ne yazık ki konsol exclusive oyunlar veya PC’ye en fazla birer yan ürün olarak çıkarılan kalitesiz port yapımları oldukça konsol sahibi Halo ve COD fanboylarına yönelik hazırlanan saçma yapımlar piyasada var olacak ve ciddi, kalıcı oyun platformu PC sürünmeye devam edecek. Bu bir gerçek, kabullenmemiz gerek.

 19. muzo85

  Öncelikle “…Türk oyuncularının (?!)” tanımı sizin Türk oyuncusu hiç yokmuş gibi hakaret ederek, bizi en geri afrika ülkeleriyle bir tutma teşebbüsünüzü tasvip etmiyorum. ‘Oyuncularımız, PC’ye oyun çıkmayınca kendilerine ve “torrent” sitelerine hakaret sayıyorlar’ diyerek bize zorla orijinal oyun aldırtamazsınız (bahse girerim sıkı bir Torrent kullanıcısısınızdır.) Bu ülkede orijinal ürün alması gerekenler, senelerdir kafelerde oynatılan bir gta vice city’yi bile, bir adet orijinal almaya erinen internet kafeciler vede en sevdiği oyunu bile satın almayan daha da ötesi hiç orijinal oyun almamış zengin züppelerdir. Düşünün ki Türkiye çapında 10.000 civarında internet kafe var bunlar her oyunu orijinal alsa, Oyun yapımcıları türkçe dublaj değil ama Türkçe Altyazı seçenekleri koyar oyunlarına… Meseleyi 3 senede bir ekran kartını yenilemeye zar zor gücü yeten insanların üzerine atarak, tepki çekersiniz ancak. Amacınız yanlış gördüğünüz bir olaya parmak basarak tartışma yaratmak olabilir, ama mevzunun ana kitlesine hakaret sınırına girecek cümleler sarf ederseniz, Türkiye’de “Kurd’da değil Elmada suç arayan insanların nesli” diyeceğimiz insanların yaptığı gibi sırf “b.k atmak için” veya tartışmış olmak için veya “ne kadar duyarlıyım/bilgiliyim bakın” dedirtmek için konuşmuş oluruz ki, bu tartışma kuru bir tartışma olur ve hiçbir yere gitmez. Muzo85

  • Uğur Yurtsever

   Söylediklerinizin bir kısmında haklı olsanız da; tekrar dikkatli okursanız cümlede herkes için geçerli olan bir genelleme olmadığını sadece çoğunluğa vurgu yapıldığını görebilirsiniz. Bunlar aslında daha önce Red Dead Redempiton özelinde yaşanmış bir tartışmaya atfen yazılmış cümlelerdi.

   Kaldı ki 3 yılda bir ekran kartı yenileyebilen bu yüzden çok istese de oyun satın almakta güçlük çeken bir oyunseverin kalkıp da herkesi içine almayan bu cümlelere alınacağını sanmıyorum. Eğer çıkıp birisi kendisinin kastedildiğini düşünüyorsa, sorunu cümlede aramamak gerektiğini düşünüyorum. Dediğim gibi dikkatle bakarsanız bir genelleme yapılmadığını görebilirsiniz.

   Bütün bunlar bir kenara; işin bambaşka ve nedense kimsenin görmek istemediği bir boyutu daha var. Bence bunu anlayabilmek için bir kez olsun kocaman bir mağazaya gidip ekran kartı çalmayı denemek gerekiyor. 🙂

   Torrent kullanımına gelirsek. Dürüst olacağım. Bundan 10 küsür yıl önce, yani rafların orijinal oyunlar yerine Kültür Bakanlığı’nın bandrol bastığı korsan ürünlerle dolduğu bir dönemde okul harçlığını tek kuruş harcamadan, iki ay boyunca okulda açlık çekip biriktirerek çok istediği Planescape: Torment’ın karton kutulu versiyonunu yurt dışından getirtmiş bir oyunsever olarak, Torrent’i dilediğim gibi kullanma hakkını kendimde görüyorum. Ne yaptığını bilenlerin de kullanmasında bir sakınca yok açıkçası. Dediğim gibi doğru noktaya varmak için yazılanlara doğru açıdan bakmak gerekiyor sadece.

 20. Sabertooth

  “Ne yaptığını bilenlerin de kullanmasında bir sakınca yok açıkçası”

  Bence de. SKIDROW’un da dediği gibi;

  Support the Companies, which software you actualy enjoy!
  (Sizi gerçekten eğlendiren yazılımların firmalarına destek verin!)

  Bu arada, bir dönem bu başlık altında RDR ‘ in PC ye gelip gelmeyeceğini konuşuyorduk. Onu hatırlayanınız var mı? Ademoğlunun yapısı işte.. Konuyu nereden nerelere çekebiliyor. 🙂

 21. Uğur Yurtsever

  Yalan oldu galiba. Hala bir açıklama gelmiş değil. Altında ne gibi bir mantık yatıyor bilemiyorum. Sanırım satış rakamları bir bahane değil. PC satışları her ne kadar konsol rakamlarına ulaşamasa da; Red Dead Redemption’ın PC versiyonu, PC’ye çıkan birçok oyunu rahatlıkla 5’e 10’a katlayabilirdi.

 22. Sabertooth

  CoJ: Cartel hakkında detay ve açıklama yapılmamış olsaydı onu beklemeye başladılar diyebilirdim ama, RDR her bakımdan ezebilicek güçte Cartel’i. Yani hakikaten bu oyunun PC’ye çıkmaması mantıksızlık. En uygun PS3 fiyatını araştırmanın zamanı gelmiş demekki.

 23. Victor_Rebelias

  Türkiye de oyunlar vergilerle birlikte o kadar pahalılaştırlıyor ki ara sıra bir ingiliz oyun sitesi üzerinden oyun vs getirtiyoruz ve gerçekten o kadar kargo parasına rağmen (onuda site kendi ödüyor) kesinlikle d&r dan daha ucuza mal ediliyor. Torrentende çok oyun anime vs indiriyorum. Ama yazılan yazıda bir yanlışlık göremedim insanlar neyin tantanasını yapmış bu kadar anlam veremiyorum. Ayrıca milyon dolarlık anlaşma yapan bir firmanın tutupta zaten ps3 e çıkarılmak için geliştirilmiş bir oyunu pc ye çıkarmasını beklemek yanlış olacağı kanısındayım.

Bir cevap yazın