Red Dead Redemption Multiplayer Videosu Yayınlandı

Mart ayında, Rockstar’ın merakla beklenen Western oyunu Red Dead Redemption’ın çoklu oyuncu modlarıyla ilgili detayların Nisan ayında açıklanmaya başlanacağını duyurmuştuk sizlere.

Nihayet bugün, oyunun üzerindeki sis perdesi aralanmaya başladı ve Rockstar, oyunun “Free Roam”, yani oyun dünyasında serbestçe gezebileceğimiz çoklu oyuncu modunu tanıtan videoyu bizlerle paylaştı.

Rockstar’ın, en az tek kişilik senaryo deneyimi kadar önem verdiği çoklu oyuncu modlarından Free Roam’da karşımıza çıkacak güzellikleri şöyle özetleyebiliriz.

  • Rockstar, Red Dead Redemption’la oyun dünyasında serbestçe gezebileceğimiz (open world) çoklu oyuncu deneyimini baştan yaratma iddiasında.
  • Free Roam modunda, oyunun tek kişilik senaryosunda karşımıza çıkan geniş oyun dünyasını serbestçe keşfedebileceğiz. Yani bir anlamda oyun dünyası, kendi oyunumuzu oluşturabileceğimiz oyun lobimiz olacak.
  • Başka oyuncularla bir araya gelip oyunlar organize edebilecek veya daha önceden organize edilmiş oyunlara katılabileceğiz.
  • Free Roam modu 16 kişiye kadar destek verecek ve oyuncular 2-8 kişilik çeteler kurabilecek. Ayrıca aynı anda ikiden çok çetenin birbiriyle çatısması mümkün.
  • Çete üyelerinin kaybolmasını engellemek adına çete lideri, harita üzerinde gidilecek noktayı (waypoint) belirleyebilecek.
  • Oyun dünyasında çeşitli avlanma mekanları da olacak.
  • Free Roam modunda yapay zekaya karşı mücadele edeceğimiz çeşitli görevler de mevcut. Arkadaşlarımızla bir araya gelip kanun kaçaklarının saklanma yerlerine veya suçlularla dolu  bir kasabaya baskınlar düzenleyebileceğimiz gibi, tek başımıza takılıp kanun adamlarından kaçan bir suçlu da olabileceğiz. Bu tip görevleri (challange) tamamladıkça tecrübe puanı kazanıp seviye atlayabileceğiz.
  • Free Roam’da 50 seviye olacak. Seviye atladıkça daha iyi silahlar ve binekler kullanabilecek; yeni karakter tiplerini, ünvanları ve görevleri (challange) açabileceğiz.

Aslına bakarsanız bu özelliklerin bazıları GTA IV’ün Free Mode’unda da vardı; ancak yetersiz içerik yüzünden bu mod bizi uzun süre oyalayamamıştı. Görünen o ki Rockstar, Red Dead Redemption’la serbest takılma modunu tercih edilir bir oyun modu yapma arayışı içerisinde ve dürüst olmak gerekirse yayınlanan video, Western temalı bir MMORPG isteğimizi alevlendirecek nitelikte.

Önümüzdeki günlerde Red Dead Redemption’ın diğer çoklu oyuncu modlarıyla ilgili detayların da gün yüzüne çıkmasını bekleyebiliriz. Free Roam’dan sonra Rockstar’ın yeni sürprizlerinin kokusunu almak çok da zor olmasa gerek. Red Dead Redemption, 21 Mayıs’ta PlayStation 3 ve Xbox 360 platformları için raflarda olacak.

Peki, PC versiyonu olacak mı? Bu sorunun yanıtı hayır gibi görünüyor. Ancak Rockstar, GTA IV’te olduğu gibi gizliden gizliye bir çalışma yürütüyor da olabilir. Bekleyip göreceğiz.

Bir cevap yazın