Raven Software 40 Kişiyi Daha İşten Çıkardı

Raven ne hallere düştü yazık!!!

FPS oyunlarına bir dönem damgasını vurmuş oyun stüdyolarından biri de Raven’dır. Soldier of Fortune ve Quake 4 oyunları bile sadece Raven’ın neler başarabildiğini anlatmak için yeterlidir.

Fakat Quake 4’den sonra Raven, hiç bir zaman eskisi kadar başarılı işlere imzasını atamadı, hatta gün geçtikçe eridi diyebiliriz. Wolfenstein için belki olur böyle şeyler diyerek geçiştirebilirdik, ama Singularity de neydi öyle ?!

Grafik, fizik motoru gibi tüm teknik konuları bir kenara bırakalım Raven, bir FPS oyununu iyi yapan -özellikle de fantastik FPS’lerde- tüm detayları ve oynanış mekaniklerini unutmuş gözüküyor. Üstelik elindeki tüm imkanlara rağmen son zamanlarda geliştirdiği oyunlarla ancak amatör oyun stüdyoları ile yarışabiliyordu.

Kuşkusuz Raven’ın bu ters gidişinde Activision’ın da etkisi var. Ama ne olursa olsun Raven gibi tecrübeli ve bir geleneği olan bir oyun stüdyosu bu hallere düşmemeliydi.

Son gelen haberler de ne yazık ki Raven için olumlu değil. Raven, 40 kişiyi daha işten çıkardığını duyurdu. Daha önce üç ekibe ayrılmış Raven, bundan böyle tek bir ekip olarak yola devam edecek. O tek ekibin asıl görevi de Activision’ın geliştirdiği FPS’lere -Call of Duty: Black Ops başta olmak üzere- DLC geliştirmek.

Bundan sonraki süreci kestirmek de hiç zor değil: Activision, Raven’dan geriye kalan iyi adamları bünyesine alır ve stüdyonun kapısını kapatır. Yazık…

4 Yorum

  1. Uğur Yurtsever

    Açıkçası Raven, yeni fikirler üretme anlamında hiçbir zaman iyi bir firma olmadı. Kaldı ki Jedi Knight: Jedi Outcast’ten bu yana Quake 4 de dahil olmak üzere uzun süredir yavaş yavaş erozyona uğruyor. Bana kalırsa Raven’ın kepenkleri çok daha önce inmeliydi. Evet HeXen ve Heretic birer klasik olabilir; ama duygusal olmaya da gerek yok. DLC görevi, Raven için büyük bir lütuf bence. :p

  2. snatcher

    bence singularity gayet güzeldi oynanış konu,karakter ve yüzeysel tasarımlar fena değildi başarılı denebilirdi kabul ediyorumki grafik motoru  biraz demodeydi ama  bence bukadar gaddar olmaya gerek yok şu fps darlığında yinede allah razı olsun 🙂 raven herzaman sevdiğim ve seveceğim bir firma olarak kalacaktır.

Bir cevap yazın