Ratchet & Clank Future: A Crack in Time

Öncelikle itiraf edeyim, bu oyundan önce Ratchet & Clank serisiyle pek bir alakam olduğunu söyleyemem. Hatta seri içerisinden adam gibi oynadığım tek oyun PSP’deki Ratchet & Clank: Size Matters olsa gerek (ki onu da ortalarında bıraktım yanlış hatırlamıyorsam). Bu serinin PS3’te ki diğer iki oyunu Tools of Destruction ve Quest for Booty’de, PS2’deki oyunların konseptini aynen devam ettirip yeni nesil adına oyuna hiçbir şey katmadıkları için pek dikkatimi çekmemişti. Yıl oldu 2009 kardeşim, hala 2002 kafasıyla oyun yapılmaz ki…

Ratchet & Clank 1

Ben artık cidden...

Raket & Kraket

Yukarıdaki iğrenç esprinin ardından oyunu anlatmaya başlayalım. Oyunu oynamaya başladığınız anda dikkatinizi tek bir şey çekecek: Grafikler. Ama bu grafikler iyi anlamında değil, grafikler baya bir kötü anlamında. Birincisi oyunu sürekli 60 FPS’de çalıştıracağız diye kasmışlar ve  bu yüzden PS2’ye yakın grafikler ortaya çıkarmışlar. İkincisi oyunu ne kadar yüksek çözünürlükte oynarsanız oynayın, oyun sanki aletin kendi çözünürlüğünün altında çalışıyormuş gibi bulanık oluyor. Bunun sebebi çok yüksek ihtimalle oyunun sizin seçtiğiniz çözünürlükte değil, daha düşük çözünürlükte çalışması (bakınız Halo 3, GTA 4). Yani yapacağınız altı üstü bir platform oyunu, daha güzel grafiklerle 30 FPS’de çalıştırsanız  ölür müydünüz? Adamlar Call of Duty tasarlıyor sanki, 60 FPS olsun diye kasmışlar resmen, her tarafta zerre detay içermeyen kaplamalar, pasparlak yüzeyler vesaire… Anlamadım ki.

Ratchet & Clank 2

...bu tarz oyunlardan...

Oyun benim oynamadığım ilk ve ikinci oyunun hikayesini devam ettiriyor (bilmeyenler için Wikipedia dostunuz). İşte bazen komik olan bazen güldürmeyen espriler, garip çizgi filmsi tipler falan, kısacası oyun klişe Ratchet & Clank geleneğini devam ettiriyor aynen. Bunun dışında oyunda güzel olan bir mekanik var, o da zaman zaman bir yerlerin zaman da donması ve buralardan zaman dolmadan ve tekrar akmaya başlamadan geçmeye çalışmanız. Anlatamadım ama, hakikaten böyle anlatınca şimdi, o kadar da ilginç değilmiş yahu. Orada görünce güzel geliyor işte. Bu sefer senaryo gereği Ratchet ve Clank birbirinden ayrı ve Clank olarak kötü adamların gemisinden kaçmaya çalışırken, Ratchet olarak Clank’e ulaşmaya çalışıyoruz. Clank’ın yine basit atakları (yumruk, tekme vs.) varken, Clank hem İngiliz anahtarına benzer silahıyla (adını bilmiyorum, ne var 😀 ) millete girişiyor, hem de üçüncü şahıs kamerasından silahlarla yaratıkları gebertebiliyor.

Remzi & Kamil (Türk Platform Oyunu Karakterleri)

Oyundaki seslendirmeler de gayet güzel ve atmosferi… Eeh, ben sıkıldım ya. Yahu yıl oldu 2010, bu oyunları kime, neye yapıyorlar hala, akıl sır ermiyor. Yahu fena oyun değil, tamam eğlenceli anlar geçirdim ama PS2’nin ilk dönemlerinde çıkardıkları oyunların karbon kopyalarını yıllardır aynen satmaya çalışıyorlar yahu! Yapımcı Insomniac Games bence artık bu serinin PS2 döneminde kaldığını kabul edip Resistance gibi serilere daha çok yönelmeli. Tamam, Up Your Arsenal dediniz güldük, hava üfleyen yaratıktan silah yaptınız orjinal fikirmiş dedik ama artık bu tür serilerin yeri yeni nesil konsollar değil PSP’dir açıkçası. Bakınız Jak & Daxter’a, serinin son oyununu PS3’e değil, PSP’ye çıkardılar. Daha mantıklı çünkü bu tür oyunların süper grafiğe değil, sadece iyi oynanabilirlik ve eğlence faktörüne ihtiyacı var. Dolayısıyla PSP gibi PS2’ye yakın bir plaftorma daha çok uyuyorlar.

Ratchet & Clank 3

...sıkıldım.

Valla benim notum 75 zira serinin önceki oyunlarından hiçbir farkı yok, yeni hiçbir şey getirmiyor masaya. Dolayısıyla komik, eğlenceli ancak oynayıp ertesi gün unutacağınız bir oyun istiyorsanız Ratchet & Clank rafta bekliyor. Ancak aldığınız oyunun yeni nesil makyajı yapılmış ancak tamamen eski nesil ruhuyla hazırlanmış bir oyun olduğunu unutmayın. Eğer PS2 zamanını özlüyorsanız kesinlikle arşivinizde olması gereken bir oyun, yoksa çok da gerek yok yani.

Oyunu elimize ulaştırdıkları için Optimum Tanıtım’a teşekkür ederiz.

Not: Birkaç kaynaktan okuduğum kadarıyla oyun bazı TV’lerde bu bulanıklık problemini yaparken, bazılarında keskin oluyor. Ancak 75 notunu kesinlikle grafiklere bakarak vermediğim için bu durumun nota bir etkisi olmayacak. Sadece oyun tarzı artık oldschool olduğu için bu notu verdim (benim için yeni nesil, oynanış anlamında da yenilikler getirmeli).

8 Yorum

 1. Gamemaniac

  Bence televizyonunu değiştirsen iyi olur. Görüntü ve grafiklerin anlattığı gibi olduğunu düşünmüyorum. Oyunun özellikle uzay kısmı çok güzel son derece detaylı ve eğlenceli hazırlanmaya çalışılmış. Yaş grubu olarak sen biraz büyük kaçmış olabilirsin ama bu oyunu kötülemek anlamına gelmiyor. 9 ile 10 yaşındaki oyuncu arkadaşların oynamasını tavsiye ederim. Trophy desteği oyunu her detayına kadar oynamaya itiyor insanı. Ben arkadaşın incelmesi için teşşekkür ediyorum ama yorumlarına katılmıyorum. Bide incelerken okuyucu ile çok fazla samimi olmaya çalışma bence

 2. Remzi ve Kamil

  Oldukça başarısız bir inceleme olmuş. Kusura bakmayın ama bir oyun böyle anlatılmaz. Espriler de çok kötü. Gamemanyakin yorumuna katılıyorum arkadaşın televizyonunu değiştirme vakti gelmiş. Anlatıldığı kadar kötü değil grafikler ve başarılı bir platform oyunu bana kalırsa. Tarzınızı değiştirirseniz daha iyi olur kanaatindeyim.

 3. Oruç Dim

  Oyun, genel PS3 oyunlarının aksine 1080P değil, 704P olarak çalışmaktadır.

  http://www.ripten.com/2007/10/16/ratchet-and-clank-hd-pixelation-issue-insomniac-responds/

  “What could be the problem? Well some research has been done at the Beyond3d forums, suggesting that Ratchet and Clank is 704p or 704by1280 pixels instead of the regular 720by1280. This is unlike the Halo 3 problem of being a 640p image (or even Conan at 576p) being upscaled to 720p (and higher) since Ratchet and Clank is not upscaled by the Playstation3.”

  Diğer tarz ve samimiyetle ilgili haddinize olmayan konularda yaptığınız yorumlara cevap vermiyorum 🙂

  Bunun dışında evet, yazı biraz aceleye geldi zira sırada çok yazılacak oyun vardı. Espirilerin de iğrenç olduğunu yazıda belirtmiştim zaten 🙂 Sanırım pek iyi okumadınız, sağlık olsun, sorun değil.

 4. Gamemaniac

  Bu kadar agrasif cevap vermeni anlamış değilim snouçta sen yazıyı kendin için değil site okurları için yazıyorsun. Bu kafayla sadece kendi kendine yazarsın dostum. Bi emek çaba ve zaman sarfediyorsun nasıl insan iyi yorum aldımı mutlu oluyorsa kötü yorum aldımıda buna bozulmamalı kendini geliştirmeli.

 5. sadece ziyaretçi

  “Bunun dışında evet, yazı biraz aceleye geldi zira sırada çok yazılacak oyun vardı.”

   

  Buna acayip güldüm :)) adam acelece yazmış ve ciddiye almamızı istiyor. Bu incelemenin bu cümleden sonra benim için hiç bir inandırıcılığı kalmadı. Bide burası Tom’s dimi? :))

  Bide yukardaki eleman hiç 1080p ile ilgili bir şey dememiş ki. Zira buda 2. en çok güldüğüm mevzu oldu 🙂

   

  Neyse sağlık olsun, sorun değil.

 6. Oruç Dim

  Arkadaşlar, siz ne anladınız bilmiyorum ama ben hiçbir zaman yazıyı ciddiye almanızı falan beklemedim ki 😀 Tam tersine hafiften geyik tadında yazılmış, “ben bu oyunu oynarken çok sıkıldım” temalı, pek ciddi olmayan bir incelemeydi. Ki verdiğim not, 7.5, kötü bir notta değil, sadece yeni nesil Ratchet & Clank’lerden beklediğimi alamadığımı belirtme amaçlı bir incelemeydi bu. Yani beklentilerinizin altında kaldıysa gerçekten özür dilerim ama ciddi bir inceleme olsun, herkes bu incelemeyi çok ciddiye alsın amaçlı yazmadım yani. Gamermaniac isimli arkadaş “Görüntü ve grafiklerin anlattığı gibi olduğunu düşünmüyorum.” demiş, ben de oyunun 704P olarak çalıştığını, o farketmese de en azından bazı TV’lerde bariz görüntü bozuklukları olduğunu anlatmaya çalıştım ( o attığım linkte bunlar yazıyordu ki bir de not düştüm incelemeye).

  Gamermaniac, ben zaten sizin “yazı kötü olmuş” demenize hiçbirşey demedim ancak bir yazarın tarzı ve okurla samimiyeti kendisini ve o yazıyı yayınlayan kişiyi (bu yazı işleri müdürü olabilir, genel müdür olabilir, sorumlu kişi kısacası) ilgilendirir. Herkes her yazarın tarzını doğal olarak beğenmez, beğenmeyebilir. Ancak tutup da yazara bir yazı yüzünden “olmamış, git tarzını değiştir” demek saygısızlıktır, ben bir yazara oturup da öyle birşey diyemem.

  Evet, bu sefer yazı geleneksel incelemelerle karşılaştırdığımızda çok iyi olmadı, kabul ediyorum. Ancak bu sefer oyunu anlatmaktansa biraz farklı bir noktaya, oyunun ben de hissettirdiklerine değinmeye çalıştım. E zaten her oyunu geleneksel anlamda, “bu grafikler, bu ses, bu oynanabilirlik, bu vuruş hissi” diye anlatıyoruz, yazarın arada bir incelemede çıkıp da “o değil de, bu oyun eski tarz oynanışıyla beni sıktı yahu” deme hakkının olduğunu düşünüyorum. Hani her incelemeyi oturup böyle yazsam “haklısınız, gerçekten bu durumu değiştirmem lazım” diyeceğim ancak ben normalde her yazdığı cümleyi iki kere kontrol edip düzenleyen bir insanım, yeri geldi 8 sayfa yazı yazdığımı da oldu (Killzone 2 incelemesi). Bu yüzden de bu tarz peşin hükümler biraz canımı sıktı ve beni sinirlendirdi, en nihayetinde bu siteye oturup emek veriyorum, sonra bir yazı yüzünden okurumuzun biri çıkıp “tarzını değiştir” falan diyor. E siz olsanız ne hissederdiniz merak ediyorum açıkçası. Hani bir okur bakış açısından değil de kendinizi benim yerime koyup bakın bir de olaya.

  Elbette eleştirilerinizi bundan sonraki yazılarımı hazırlarken dikkate alacağım ancak sırf bir yazıma bakıp “tarzını değiştir” denmiş olması çok acayibime gitti, onu da belirteyim. En nihayetinde okurumuzsunuz ve düşünceleriniz benim için önemli. Ancak bunu daha güzel bir üslupla ve yazarın tarzına olan saygı sınırlarını aşmadan söylerseniz gerçekten çok mutlu edersiniz beni.

 7. onerealife

  Değerli arkadaşım herkes aynı platformdan bakmak zorunda değil. Ben incelemenizi cok beyendim. Verdiğiniz emekler için siteye ve size çok teşekkür ederim.

 8. Oruç Dim

  Çok teşekkür ederim. Elbette herkes aynı platformdan bakmak zorunda değil ve ben farklı platformlardan bakmalarına da birşey demiyorum, bu durumu “git tarzını değiştir” şeklinde değil, “yazı kötü olmuş, beğenmedim, eksikleri şunlar şunlar şunlar” şeklinde belirtmenin daha saygılı bir yol olduğunu savunuyorum sadece.

Bir cevap yazın